Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Kicsit fura a kérdés, de mi...

Kicsit fura a kérdés, de mi értelme van a vallásoknak?

Figyelt kérdés
A tanított eszméket ha kisgyermekkorban nevelik be valakibe, akkor ezeknek az eszméknek a korlátozása alatt lesz egész életében, és ez valahol a lelkiismeretbe épül be mélyen amit már nem lehet, vagy csak nagyon nehezen lehet változtatni. Legyen szó jó vagy rossz emberről, tök mindegy. Szerintem az, hogy a vallások ilyen mértékben manipulatívak, ez egy elég erős ellenérv ellenük.
2018. aug. 27. 23:36
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
56%

Pénz, pénz és pénz... na meg hatalom.

Na meg vannak a birkák, akiknek kell egy vezérürü.

2018. aug. 27. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
26%
Az a helyzet, hogy kénytelen leszel ezzel együtt élni, ha tetszik neked, ha nem. Hiszen erre épül az egész nyugati kultúra. Egyébként a vallásnak van rengetek pozitív társadalmi és egyéni hozadéka is, amiket talán annyira hétköznapinak veszel, hogy észre sem veszed. Például nincs rabszolgaság, evidensnek tűnik, de nem az (Rómában a kereszténység felvétele után kezdett megszűnni). Vagy a modern szociális háló (VI. Pál), az alapvető emberi jogok, lehetne sorolni.
2018. aug. 28. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
82%

A vallásoknak régen rengeteg szerepe volt a mindennapi életben.

Az téves, hogy a rabszolgaság elmúlásában lett volna is bármilyen szerepe, az csupán Róma bukása után a gót befolyás hatására tűnt el, maga a kereszténység minden államrenddel együttműködött, még a szocializmussal is, add meg a császárnak ami a császáré és Istennek ami az Istené, így már körvonalazódik is a legfontosabb, ami miatt minden hatalom elfogadta, végül még a kommunizmus is megbékélt vele, amikor rájöttek, hogy az állam az államban helyzete nem veszélyes számukra.

Azt tudni kell, hogy a közigazgatás, vagy a rendőrség és egyéb hatalmi, vagy állami intézmények ahogy megyünk vissza az időben, egyre kifejlettlenebbek, még a római birodalom szintjén is, az is rendkívüli módon támaszkodott a vallásra, amikor az antik Jupiterféle többistenhit lecserélődött a keresztény hitre, annak azonnal át kellett venni a helyét.

Nem hiába létezik a gyónás és a bűnnel kapcsolatos mizéria, az egyház egyik fő feladata a törvények betartatása, a bűnözés megelőzése, csökkentése, felderítése és a bűnismétlés megakadályozása.

Általánosságban is a rend fenntartása és az ehhez szükséges ideológiai befolyásolás, a szükséges irányvonalak mutatása, példák adása és az emberek befolyásolása az állam érdekében.

A mindenkori állam a közösség vezetését és irányítását szolgálja, így lényegében a vallás szerepe pozitívnak mondható, amikor azt támogatja, még akkor is, ha például minden keresztény államban megáldották a fegyvereket és háború esetén hirdették, hogy Isten velük van, nem az ellenséggel, amely sokszor szintén keresztény vallású volt.

Az egyre fejlődő oktatás, művészet, tudomány is szorosan az egyház ellenőrzése alatt volt, gyakran még a diplomácia, vagy az államigazgatás is, de legalább is erősen befolyásolta azt.

Mindezek a szekularizáció hatására kezdtek mérséklődni, majd megszűnni és kezdtek az állami hivatalok hatáskörébe kerülni, de ehhez kellett egy technikai, technológiai és tudományos fejlődés is, nem beszélve a társadalmak komplexebbé válásáról, ki kellet fejlődni egy jól működő rendőrségnek, ügyészségnek, igazságszolgáltatásnak, törvényhozó hatalomnak és olyan befolyásoló tényezőknek, mint például a média, amely tájékoztat és bizonyos ellenőrző szerepet is vállal.

Képzeld el azt a kort, amikor a földesúrnak pallosjoga van, ő volt a törvény és csak a szokásjog korlátozhatta valamennyire, ehhez kellett legalább az egyház valamilyen felügyelete, hogy mégse tehessen meg kénye kedve szerint bármit, legalább valami dorgálást kapjon, vagy vezeklésre felhívást a gyónása után, mert felülbírálni ugyan nem volt joga az egyháznak a döntését, de azért minősíteni minősíthette valamennyire.

Ateistaként mondom ezt, a vallásnak számos szerepe volt régen és bizonyos körülmények között ma is lehet még, mert arról eddig nem ejtettem szót, hogy a szerencsétlen, vagy reménytelen helyzetben levőknek nyújt egyfajta kapaszkodót, ilyen még ma is létezik és hasznos is, továbbá a legmélyebb erkölcsi züllésből felemelhet, vagy megakadályozhatja, hogy az megtörténjen és a többi ősi feladatát is ellátja még valamennyire, amiket fentebb írtam, kiegészítve a modern bűnfelderítő szervek munkáját, nem véletlen, hogy a börtönökben szorgalmazzák a hitoktatást és annak látogatása 90%-os.

A vallások szerepe újabban egyre jobban csökken, ezt jól mutatja a növekvő vallástalanság, a terjedő ateizmus, de igazából csak akkor szűnik meg, ha funkcionális feladatait maradéktalanul elveszti, de ez egyenlőre még nincs így.

2018. aug. 28. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
27%

3

Pont ezt akartam írni én is:D

2018. aug. 28. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
0%

igazi ertelmuk eppen az ertelemesseg megvilagositasa

igy mellekes hogy ertelmetlenne teszik sokan hivok kozt is hitetlenek kozt pedig meg tobben

2018. aug. 28. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
19%

A hármas remekül leírta, csak az éjsötét emberek pontozták le őt.

Ezen kívül a vallás szerepe még az is VOLT, hogy megmozgatta a fantáziát, és megmutatta, hogy a 100 méteres környezeteden kívül van még sok csodálatos dolog, amit érdemes lenne megismerni. Ha nem létezett volna vallás, akkor a fejlődés sokkal lassabb lett volna, hiszen minek fejlődjünk, ha már van kőbaltánk és bőrruhánk is?


Ezen kívül a vallás eloszlatott sok bizonytalanságot is (miért élünk, mi a célunk, van-e valaki, aki segít nekünk, érdemes-e bűnözni, stb).

2018. aug. 28. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
7%

"Kicsit fura a kérdés, de mi értelme van a vallásoknak?"

Azért fura, mert ez igazából alapműveltség. A kereszténység a bűntől való megtisztulást ígéri és örök életet. Szerintem ez értelmet ad neki, mások szerint nem. Egyéntől függ.


"A tanított eszméket ha kisgyermekkorban nevelik be valakibe, akkor ezeknek az eszméknek a korlátozása alatt lesz egész életében"

Nem feltétlenül. Pár évtizede a materializmust és az evolúciót nyomatják már kisgyermek korban belénk a sulikban, mégis rájöttem, hogy az egész egy nagy csalás, kamu. És sokan nem fogadják már el az evolúciót, mert lassan nincs olyan tudományág, amely ne buktatta volna meg (biológia, matematika, kémia, fizika, logika, filozófia, stb...)

2018. aug. 28. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
21%

"Pénz, pénz és pénz... na meg hatalom."

Szerintem te szinonimaként használod az egyház és a vallás kifejezést.


"Na meg vannak a birkák, akiknek kell egy vezérürü."

Pl. Dawkins.

2018. aug. 28. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
Én is valami hasonlót érzek, de a komolyzenével kapcsolatban. Hogy mi értelme addig hegedülni, trombitázni, stb. tanulni, ha éhezel utána? Biztos, aki tanulta, az tudja miért volt...
2018. aug. 28. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:
0%

Nem a vallásnak van értelme, hanem az Isten által felállított erkölcsi elveknek. Ezeket ha megtartjuk, helyes imádatot, hálát és köszönetet adunk életadónknak.


Jehova nem hozott létre vallásokat, Jézus sem.

2018. aug. 28. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!