Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az ószövetségi istenkép nem...

Az ószövetségi istenkép nem "brutális" egy kicsit?

Figyelt kérdés

egy féltékenységére büszke,

kicsinyes, igazságtalan, megbocsátani képtelen hatalommániás,

bosszúvágyó, vérszomjas etnikai tisztogató, nőgyűlölő, homofóbi-ás,

rasszista gyermekgyilkos, népirtó, halálosztó, megalomániás,

szadomazochista, szeszélyes, rosszindulatú zsarnok.



2018. szept. 27. 08:04
1 2 3 4 5 6
 41/51 anonim ***** válasza:

A Biblia nem ellentmondásos.

Csak azoknak, akiknek nem adatott meg hogy értsék, vagy azok, akik nem Isten szemszögéből gondolkodnak, vagy olvasnak.

2018. szept. 29. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/51 anonim ***** válasza:
55%
Hogyne lenne az? Itt van rögtön a szóban forgó példa, mikor az istened állítólag tiszteli a szabad akaratot, mégis ha olyanja van, akkor simán semmibe veszi egyes emberek szabad akaratát. Ez azért komoly ellentmondás.
2018. szept. 29. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/51 anonim ***** válasza:

A Biblia nem ellentmondásos? És ezt neked kéne elhinni, aki ugyanolyan ellentmondásos dolgokat mondasz? :)


"Nem a szabad akaratba avatkozott bele. Sajnálom, hogy nem tudod szépen kifejezni magad.

Nemes egyszerűséggel csak megakadályozta, hogy az elhatározását az emberek meghiúsítsák."


Nem tudom, feltűnt-e, de itt saját magadnak mondasz ellent. Először kijelented, hogy nem a szabad akaratba avatkozott bele, aztán meg leírod, hogy hogyan avatkozott bele a szabad akaratba.

2018. szept. 29. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/51 anonim ***** válasza:
61%

"A Biblia nem ellentmondásos.

Csak azoknak, akiknek nem adatott meg hogy értsék,"


Tehát Isten olyanra is teremtett embereket, hogy ne értsék meg a Biblia szavait? Aztán mivel ezek az emberek nem lesznek hívek, ezért kárhozatra ítéli őket? Ez sem ellentmondásos, igaz?

2018. szept. 29. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/51 anonim ***** válasza:

Amint azt már előbb kimutattam, Jeremiás próféta könyvében szabályos beavatkozás van leírva direkt módon, de amúgy is a szabad akarat ellenében van minden tiltás, minden parancs, előírás.

Mondhatta volna Ádám: - De hát Uram, miért tiltod meg nekem a fáról evést, mikor én úgy akarok róla enni? Miért akadályozod meg? -

Most ebből a szempontból irreleváns, hogy Isten törvényeket hoz, szabályokat alkot és mindegy az, hogy miért teszi ezt, megmagyarázhatjátok logikusan, de nyilvánvalóan ettől független az, hogy az emberek szabad akaratába beavatkozik, tereli őket a parancsaival, a tiltásokkal, ebből a szempontból nézve mindegy, hogy miért.

Miért kövezik meg azt, akinek paráználkodni van kedve saját szabad akaratából? Miért félemlítik meg a többit, akik szintén szeretnének, de nem mernek? Nem kell e szeretnem az ellenségemet még akkor is, ha inkább utálni szeretném? Na ás ha én kővel akarom megdobni, nem kenyérrel, akkor már nem is lehetek jó keresztény, meg almás a mennyország, mennyi, de mennyi beavatkozás, mást sem csinál az Isten, csak folyton, folyvást beavatkozik, szóval, tettel, paranccsal, tiltással, biztatással, ígéretekkel, büntetéssel, vagy annak kilátásba helyezésével.

Az igaz, hogy sokszor lehet választani, de miért kell azt egyáltalán megtenni, miért muszáj alternatívákban gondolkodni? Ha Isten nem avatkozna be, akkor mindenki azt tehetné, amit csak akar, de ha ez nem így van, akkor nem mondhatjátok, hogy nem avatkozik be a szabad akaratba.

2018. szept. 29. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/51 anonim ***** válasza:
0%
Úgy gondolom, itt már nem lehet mit tenni, hát, mindenkinek szép napo, megyek inkább unokázni....:)
2018. szept. 29. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/51 anonim ***** válasza:

Az jó, de azért próbáld sokféleképpen korlátozni a szabad akaratát, ha mondjuk le akarja rántani a terítőt, vagy felborítani a padlóvázát, de ajánlom neked az ösztönzés, a motiváció módszerét, nem a verést, a büntetést, világgá kergetést.

Szerintem engedd meg, hogy egyen a fáról majd, ha akar és azt is, hogy megtudhassa, mi a jó, meg mi a rossz, ha meg akarja tudni.

2018. szept. 29. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/51 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

utanam felmerult vitarol:

nagyon belelovagoltatok magatok a szabadakaratba es ennek korlatozasaba, beavatkozasaba

* a hitetlenek nem pont ezt teszik? az emberek egymassal nem ezt teszik? torvenyeket hoznak, masokat iranyitanak

* Istennél az a kulonbseg hogy tokeletesen es hibatlanul teszi, hiába tartják tokeletlen es hibas esemenyeknek a tortenteket


* masik szemszog pedig az hogy egy hitetlen mindket dolgot megvetessel fogadja, de a ketto kevereket is

tehat a kielegitethetetlenseg a gond

valoszinuleg ezert haragszanak Istenre hogy miert nem mindenkit orokke kielegitettnek teremtett eleve

* hogy mirol is irtam? arrol hogyha teljes a szabadsag ebbol a rossz dolgok kovetkeznek, gonosztettek, eroszak, gyilkossag stb.

ezek miatt haragszanak a hitetlenek Istenre

* ha teljes rabsagot alkalmazna akkor is haragudnanak ra, ha erre a gondolatra, erzesre kozben kepesek lennenek (sajat testuk felfognák de iranyitasara keptelenek lennenek - mellesleg megjegyzem hogy ilyen miert istentelen elkepzeles, mert Isten elott a gondolatok is lehetnek bunosek!)

* ha az ismert "kevert" szabadsagot/"rabsagot" alkalmazza mint lathatjuk az sem tetszik sokaknak

pedig mindenkinek alkalmat ad igy a teljes szabadsag, a reszben korlatozott, es a teljes korlatozott - megtapasztalasara, elvezesere

miert nem kielegito tehat?!


* Jeremias-os reszt nem olvastam de szerintem az orokeletre vonatkozik (illetve vonatkoztathassuk arra is), vagyis meginkabb a hitetlenek gondolhatnak erre ugy, hogy az "rossz" lesz mert nem lesz olyan szabdsag mit evilagon

* de miert nem, nagyobb szabadsag az?

nem lesznek bábok a TulVilagra jutottak, onmaguk nem fognak a bunokre vágyni mivel ertelmuket vesztik, megszunnek, mert lelkiismeretuk tokeletesse lesz téve

* ez miert is nem szabadsag? most megtehetne barki hogy bunozon, lehetosege is lehet ra, megsem valassza azt, valaki nem tartja hasznosnak se, vagyis hitetlen szemszogbol is ertelmetlen lenne, nem csak hivö szemszogbol (hogy lelkiismerete nem engedné mivel Isten mast Tanitott)

(biztos mint rengeteget latom: sokan felhoznak miert nem tokeletes a lelkiismeret mar most, de kerdezem nem ertettek meg amit epp most irtam le?!

- aki keptelen ezeket felfogni az miert akarja onmagara eroszakolni? ha nem tudja megerteni senki nem eroszakolja ra ezeket, maga Isten sem, nem lehet erthetobben leirni, tehat hiaba kovetelik hivöktol hogy ertessék meg, ehhez erre valo nyitottsag kell

igy a harcos ellenkezes hogy "ertelmetlen" csak azt mutassa meg a hivöknek hogy egy eltevedt, elveszett (nem bizonyosan!) lelekkel allnak szemben)


Jeremias-os resz "lenyegtelen" ha valami evilagi idoszakra vonatkozna, vagy vonatkozott


szerintem senki nem vonja kerdore foleg hivök hogy Isten beavatkozott rengetegszer a züllöttségeinkbe, de mi mindeg visszaestunk ezekbe tehat nem szuntette meg a szabadakaratot (a beavatkozasokkal), csak segitett hogy ne felejtsuk el a szabadakarat nem jatekszer hanem Ajandek, Áldas, es ne átokkent éljunk vele, onmagunk es masok kárára

(Isten Életet teremtett és halállal egyutt (tokeletlen evilag) is azt szeretné ha az Élet ervenyesulne es az Élet gyözne - tehat hogy az Életet valasszuk mi emberi teremtmenyei)


(csak megjegyzem hogy ha kepesek lettek volna mérteket tartani, megallni a leejtön, onmaguknak hatart szabni akkor nem avatkozott volna be, az ember kipusztitotta volna onmagat feltetelezhessuk, ez helyileg is szamit nem csak teljes emberiseg tekinteteben, vajon miert hagyta volna hogy par Igaz elveszen, es utana ne tamadjon tobbe Igaz Ott? ezt kellett volna hogy megengedje? - de ez csak egy egyszeru tomoritett pelda leiras volt)


szerintem a 23%-os is ezt akarta hangsulyozni

hiszen sajat tanaival is ellentetes lenne ha "korlatlan" szabadsagot tukmalna teremtmenyekre (ami azt is magaban foglalna hogy nem avatkozott be sosem tehat nem tortent egyetlen kinyilatkoztatas sem, nem hogy cselekvo beavatkozas)


(sokan osszekeverik a mindenhatosagot a szabadakarattal, szabadsaggal - ami az egyik igazi ertelmetlenseg a sok egyeb hitetlenek ertelmetlensegei kozul)


#47 utani valaszokat nem olvastam


Xy4

2018. okt. 3. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/51 anonim ***** válasza:

"nagyon belelovagoltatok magatok a szabadakaratba es ennek korlatozasaba, beavatkozasaba

* a hitetlenek nem pont ezt teszik? az emberek egymassal nem ezt teszik?"


Már bocs, de kit érdekel, hogy az emberek mit csinálnak és mit nem? Ébresztő! Istenről volt eddig szó, meg arról, hogy milyen brutális, nem pedig az emberekről.


"* Istennél az a kulonbseg hogy tokeletesen es hibatlanul teszi, hiába tartják tokeletlen es hibas esemenyeknek a tortenteket"


Tökéletesen és hibátlanul népirt és tömeggyilkol a Biblia alapján, ez valóban igaz.


"* hogy mirol is irtam? arrol hogyha teljes a szabadsag ebbol a rossz dolgok kovetkeznek, gonosztettek, eroszak, gyilkossag stb."


Igazad van, és ez tökéletesen igaz Istenre is.


"ezek miatt haragszanak a hitetlenek Istenre"


Te el vagy tévedve :D A hitetlenek nem haragszanak Istenre, hiszen a hitetlenek szerint nem is létezik Isten :D Pont ettől hitetlenek, vagy nem így gondolod?

Na de ha nem is létezik szerintük, akkor mégis hogyan kéne rá haragudniuk? Csak annyira, mint amennyire te haragszol a vasorrú bábára, aki el akarta tüzelni Juliskát, vagy a farkasra, aki fel akarta zabálni Piroskát.


"nem lesznek bábok a TulVilagra jutottak, onmaguk nem fognak a bunokre vágyni mivel ertelmuket vesztik, megszunnek, mert lelkiismeretuk tokeletesse lesz téve"


Oké, és ezt nem lehetett volna mindjárt elsőre megtenni? Istennek nem sikerült volna szerinted? És akkor nem lenne sokmilliárd ember, aki elkárhozik.

2018. okt. 3. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/51 anonim ***** válasza:
Aztán meg ha már a kárhozottak ki vannak javítva, akkor felesleges többé büntetni őket, kárhozatban tartani, mert minek, ha már nem gonoszak?
2018. okt. 3. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!