Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha a mindenhatóságot mint...

Ha a mindenhatóságot mint tulajdonságot logikailag kizárjuk, mi marad istennek, amitől még isteninek számít?

Figyelt kérdés
Mi lenne az, ami alapján eldönthetnénk valakiről/valamiről, hogy ő valóban isten-e, nem csak egy szélhámos, aki annak mondja magát, amennyiben mégis megjelenik előttünk?

2018. nov. 13. 18:03
1 2 3 4 5 6 7 8
 71/74 anonim ***** válasza:

"Akkor Hitlert miért nem javította ki?"

Mert nem végtelen?

Most arról beszélünk, hogy mi lenne, ha végtelen lenne.

De nem az.

2018. nov. 15. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/74 anonim ***** válasza:

"Ha a mindenhatóságot mint tulajdonságot logikailag kizárjuk..."

Ezen sokat gondolkodtam régebben. Arra jutottam, hogy többféle mindenhatóság létezik.

- A mi szemszögünkből nézve mindenható (a mi világunkban mindenható)

- Saját maga szemszögéből mindenható. (a saját világában mindenható)


Tegyük fel, hogy én programozó vagyok. Simán tudok írni egy programot, egy "játékot", egy képzeletbeli világot. Olyannak "teremtem", amilyennek csak szeretném, a fizika törvényeit is megváltoztathatom benne. A benne "élő" lényeknek gondolkodást, szabad akaratot is teremthetek. Ők is eljuthatnak egy adott pontra, amikor felteszik a kérdést maguknak, hogy hogyan jöttek létre. Elnevezhetnek engem Istennek és azt gondolják rólam, hogy mindenható vagyok. Az ő szemszögükből igazuk is lenne, hisz bármit megtehetek velük: egy pillanat alatt átírhatom a környezetüket, vagy egy hétvégére kikapcsolhatom a számítógépet, betölthetek egy korábbi mentést, vagy akár törölhetem az egészet.

A saját életemben viszont egyáltalán nem vagyok mindenható, ugyanúgy be kell fizetnem a csekkeket, vagy eltörhet a kezem.


"Mi lenne az, ami alapján eldönthetnénk valakiről/valamiről, hogy ő valóban isten-e"

Csak úgy lehetne eldönteni, ha az illető képes lenne "kivinni" az általa teremtett világból és meg tudná mutatni a sajátját.

2018. nov. 15. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/74 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kituggya!


Szórakoztató az az Istenkép, amit magadnak elképzeltél, de bizonyára magad is érted, hogy sok korlátot adtál az Istenednek, ha hiszel egyáltalán Istenben.

A programozó sok dologban kötve van, egyáltalán nem mindenható, csak sokat tud tenni, a kettő nem ugyanaz.

Kötik a szintaktika szabályai, a hardver, az oprendszer, meg egy csomó minden, ráadásul érvényes rá az a gondolat, hogy el tudja rontani a programját, így a Mennyország sem lehet biztosan jó és hibátlan, csak valamivel jobb, mint a régi világ.

A karakterei, a teremtményei számára az ő világa irreleváns, hiszen soha nem ismerhetik meg és a viszonyuk is a teremtőjükhöz teljesen más, mint a kereszténység szerint van, vagy lesz majd.

Természetesen ez megmagyarázza a sátánt, aki lehet , hogy nem is valóságos lény, hanem csak az un. Murphy ördöge, amelyet akár pechnek is nevezhetünk, de ha valóságos, akkor azt is ő teremtette és direkt tette a világba, hogy egy kicsit megkeverje a dolgokat.

Olyan is elképzelhető, hogy a teremtő más volt, egy valódi programozó és Isten csak egy játékos, aki játszik a világgal, felhasználói szinten és a sátán az ellenfele, mint amikor hálózatban játszik két suhanc egy stratégiai játékkal.

Azt hiszem, eléggé eltávolodtunk a keresztény Isten fogalmától, bár természetesen elismerésem kell kifejeznem, eddig ez a legjobb Istenkép, amit valaha is hallottam, csak ugye ez sajnos nem igazán passzol a keresztény Istenhez, a Bibliához, az Egyházi tanításokhoz, legalább is véleményem szerint, de azért nagyon is megér részemről egy zöld pacsit.

2018. nov. 15. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/74 anonim ***** válasza:

# 73

A kérdező nem csak a keresztény Istenre vonatkozóan tette fel a kérdését. Te milyen alapon oktatod ki a hozzászólókat, ha nem a keresztények istenképéről írnak?

2018. nov. 15. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!