Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Vajon helyes dolog használni...

Vajon helyes dolog használni Isten nevét?

Figyelt kérdés
2008 június 29.-ei, most nyílvánosságra hozott vatikáni levél, melyet a katolikus püspöki konferenciák elnökeinek írtak, az olvasható, hogy "az utóbbi időkben elterjedt az a gyakorlat, hogy kimondják Izrael Istenének a tulajdonnevét. ... Isten nevét nem szabad használni, és kimondani. ... a bibliai szöveg mai nyelvre történő fordításakkor... az isteni tetragramot az Adonáj, illetve Küriosz szóval eggyező jelentésű -Úr- szóval kell visszaadni" MIÉRT?
2010. júl. 9. 08:58
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
77%
2010. júl. 9. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:

Az, hogy benne van a 10 parancsolatban, még nem indok. Ugye úgy szól a wikipédiás nyersfordítás: "mert nem nyilvánítja tisztának[j 9] az Örökkévaló azt, aki hiába(valóságra) veszi fel az Örökkévaló nevét."

De mégis miért tartja tisztátalannak???

2010. júl. 9. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:
én péter vagyok, tehát nem vettem fel Jehova nevét. talán inkább arra gondol, hogy MÉLTATLAN MÓDON ne vegyük a szánkra. máskülönben nem lenne értelme annak, amit Jézus tanított: Miatyánk.... szenteltessék meg a te neved.
2010. júl. 9. 10:03
 4/21 anonim ***** válasza:
37%

1. Vatikáni levél hívőknek szól. Hívő embernek legfőbb törvény a szentírás, abból is legfőképpen a tízparancsolat.

Tehát igenis nagyon komoly indok a tízparancsolat.


2. A parancsolat eredete sokak szerint ősi mágiából ered. Ha valakinek megtudjuk a nevét és azt kimondjuk, azzal bizonyos hatalmat vagyunk képesek gyakorolni felette. Tehát isten nevének kimondása ebben az értelemben olyan, mintha hatalmat akarnánk szerezni isten felett.


3. Hozzáértőbbek majd talán kijavítanak, de én úgy tudom isten pontos neve nem ismert. Az isteni tetragram csak "rövidítés", a régi héber írás nem ismeri a mássalhangzókat.

2010. júl. 9. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
51%

"2. A parancsolat eredete sokak szerint ősi mágiából ered. Ha valakinek megtudjuk a nevét és azt kimondjuk, azzal bizonyos hatalmat vagyunk képesek gyakorolni felette. Tehát isten nevének kimondása ebben az értelemben olyan, mintha hatalmat akarnánk szerezni isten felett. "


Köszönöm! :)

2010. júl. 9. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:

"...a régi héber írás nem ismeri a mássalhangzókat."

Bocsesz, elírtam, természetesen a magánhangzókat nem ismeri.

2010. júl. 9. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:
értettem, köszi. már csak az a kérdésem, mi a véleménye a bibliának a mágiáról? ha elítéli a mágiát, vajon egy mágia miatti indok megállhatja e a helyét Isten nevével kapcsolatban? netán létezik valaki, aki mindent elkövet, hogy az emberek ne ismerhessék meg Istent? aki támogatja a mágiát? (sátánra gondolok)
2010. júl. 9. 10:28
 8/21 anonim ***** válasza:
91%

Szia!


A Tízparancsolatban nem azt olvassuk, hogy helytelen dolog használni Isten nevét, hanem azt, hogy "hiába" felvenni, vagyis indokolatlanul nem szabad használni.


Mondok egy gyakorlati példát. Magyarországon sajnos sokan mikor megdöbbennek valamin azt mondják: "Úristen". Na ez például egy indokolatlan használat.


A Vatikáni levél valószínűleg a modern fordításra utal, amely a maszoréta irástudók által másolt szövegekben előírtak szerint jár el. Itt ugyanis az írástudók a héber JHVH mássalhangzók alá az Adonaj szó magánhangzóit punktálták (egészítették ki) amit a héber nyelv kötib és köré elvnek nevez. Ez azt jelenti, hogy amikor az olvasó ehhez a szóhoz ért, automatikusan az Adonáj (Úr) szót olvasta. A fordítók is ezt a módszert követték például az Újfordítású Biblia elkészítésekor.


Üdv. Péter

2010. júl. 9. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
bocs péter, neked mi a neved? ember? fiú? atya? (ha van gyermeked) barát? tesó? szerintem nem. a te neved péter, mert az név. a többi cím, ha jól gondolom. biztos tudod, az emberek sok mindenre gondolnak, amikor istent emlegetik. pl a szerencse istene, fortuna, stb
2010. júl. 9. 11:31
 10/21 anonim ***** válasza:
91%

Szia!


Szólíts Péternek. Egyébként butaság amit írsz, mert a Biblia korában minden névnek jelentése volt, ezt tudhatnád. A JHVH-nak is van jelentése, csak max. te nem ismered, vagy rosszul ismered! Egyébként nem tudom, hogy feltűnt-e de Jézus Krisztus is Atyának szólította Istent, miért ne tennénk mi is így?


Amúgy kezdetektől tudom, hogy ez egy álkérdés, amire te magad akarod megadni a választ, csak sajnálni tudom, hogy így járatod le a saját felekezeteted...


Üdv. Péter

2010. júl. 9. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!