Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » A klimatisztítást ki állja?

A klimatisztítást ki állja?

Figyelt kérdés
Kis, kétszobás lakás két klimával. Kiadásakor nem gondoltam erre a kérdésre. A bérlő évenkénti tisztítást akar.
2023. jún. 27. 09:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
86%
Tudom, hogy nem a kérdésre válaszolok, de teljesen érthető, ha évente ki akarja tisztíttatni. A teljes biztonságért még gyakrabban kellene. A porszűrőt pedig minimum 1-1,5 havonta.
2023. jún. 27. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
43%
A bérlő, mivel ő fogja használni. Legalábbis nálunk így logikus.
2023. jún. 27. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
49%

Nagy átlagban mi van a szerződésetekben a karbantartási munkákról?


Amúgy ez szerintem is a bérlő dolga. Ez nem értéknövelő beavatkozás.

2023. jún. 27. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
66%

Vagy tisztítja a bérlő, vagy nem használja.

Választhat.

Ne legyél gyenge, mert a fejedre nő.

2023. jún. 27. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
18%
Mer mégis meddig tart kihúzni azt a két szitát és a zuhany alatt átmosni??
2023. jún. 27. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
69%

Kérdező, első körben az számít mi van a bérleti szerződésben.

Ahogy most utána olvastam - én sem jól gondoltam a helyzetet - alap állapotban minden javítást, egyebet ami a bérlemény rendeltetésszerű használatához szükséges azt a tulajdonos fizeti, a bérlet ideje alatt is. Ehhez kell alakítani a bérleti díjat, hogy beleférjen az eltört vízcsap cseréje vagy a közös költség, radiátor csere stb.

Azonban vannak dolgok amiket a bérlőnek kell fizetnie, és példaként a linken levő cikkben felhozzák "Csöpögő vízcsap esetén a bérlőnek kell a javítást magának elvégeznie, vagy a javítás költségét kifizetnie. Ha a vízcsap egészének kicserélése válik szükségessé, az már a bérbeadó feladata lesz.

A fűtés és meleg víz ellátást biztosító cirkó éves felülvizsgálatának díját és a kihívott szakember költségét a bérlő, a berendezés alkatrészének hibája miatt felmerült alkatrész csere, vagy berendezés csere költséget a bérbeadó köteles megfizetni."

Ez alapján lehet azt is mondani, hogy a klíma éves tisztításának költsége a tulajdonost terheli, meg azt is hogy a bérlőt, attól függően, hogy a tisztítást hova sorolom be. Nekem ez az éves karbantartásba tartozik, hiszen akkor tisztítja a szerelő ha kijön az éves ellenőrzésre - tehát a bérlő költsége.

De ugyanígy meg lehetne magyarázni azt is, hogy maga a karbantartás nem kellene, hogy a tisztítást is tartalmazza blablabla, tehát fizesse a tulajdonos. Viszont akkor külön kell kijöjjön a szerelő csak a tisztítás miatt.

Az olvasottak alapján szerintem az, hogy a klímát egyszer egy évben a karbantartás során kitisztítják, az a bérlő költsége - de ezt bele érdemes építeni a bérleti díjba. Az meg hogy év közben ő saját magának szeretné még többször a tisztítást, az már az ő saját döntése.

De alapvetően az számít amiben megegyezik a bérlő és tulajdonos a lakás bérlésekor és amit le is írnak a szerződésbe. A vita mindig abból ered ha valami nincs előre írásban rögzítve és sajnos sok olyan dolog van ami előre nem látható vagy nem jut eszébe egyiküknek sem.

[link]

2023. jún. 27. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Én természetesen úgy vagyok vele, hogy ha egy háztartási gép meghibásodik akkor azt én javíttatom/cserélem.

Így utólag beleirattam volna a szerződésbe, hogy a klíma évenkénti karbantartása a bérlő feladata, ha erre igényt tart, de ez nem történt meg.


Az egy érdekes kérdés, hogy ha én nem tisztíttatom ki és a bérlő se a saját pénzén, aztán megbetegszik akkor mi van..esetleg még felelőségre is vonhatnak?


Őszintén nem értek hozzá, hogy ténylegesen mennyire veszélyes egy nem takarított klíma, és mennyire bohóckodás ha a tisztítást házilag magunk végezzük egy sima erre való spray-el.

2023. jún. 27. 12:21
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Én télen költöztem be, az első tisztítást a tulajdonos fizette mielőtt én használni kezdtem, azóta én fizetem. Ha meghibásodik (13 éves...) a javítás/csere a tulajdonos kölsége.
2023. jún. 27. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
A torveny szerint a berlo feladata a karbantartas.
2023. jún. 29. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Passz, lányom felhívta a tulajt, hogy eddig ki rendezte, mert akkor azt a szakembert hívja fel, fel se merült, hogy ne mi fizetnénk- Erre a klímásközölte, hogy mindig a tulajjal szokta rendezni. Sőt, idén szólt neki, hogy sajnos csereérett, következő héten hozta is az újat.
2023. júl. 10. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!