Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Kiegészítő fűtésnek levegős...

Kiegészítő fűtésnek levegős napkollektor?

Figyelt kérdés

Adott egy lakás, ahol távfűtés van. Van egy 4m hosszú erkély, aminek a rácsát így-is úgy-is szeretném eltakarni, hogy ne lássanak be. Ez ilyen sima fémrács, 3x3cm-es, nem egy esztétikus korlát. Belülről szokta a többség valami fa/müanyag lappal eltakarni.

---

Csinálnék rá napkollektort, ami levegőt melegítene, és az erkélyes szobába befújná egy ventillátorral. Pl a ventillátor bekapcsolna ha a kollektorban 30fok felett van a hőmérséklet. Tavasszal és kora ősszel rásegítene a fűtésre.

---

Valaki készített az itt olvasók között már levegős napkollektort? Mennyire vállt be?



2023. máj. 2. 08:50
1 2
 1/19 nemaRendőrség ***** válasza:
Fedd le valami plexivel, hogy a szél ne hűtse vissza azonnal benne a levegőt, értelemszerűen legyen fekete a cső és érdemes valamennyire megdönteni
2023. máj. 2. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Hátoldalába még építenék valami hő szigetelést. Talán 2cm kőzetgyapotot.
2023. máj. 2. 09:07
 3/19 nemaRendőrség ***** válasza:

Hővisszaverő anyagot inkább. Radiátorokhoz lehet kapni, amögé mehet a gyapot ha szeretnéd.


Ha igazán fullost akarsz akkor mozogjon a nap állása szerint, esőben pedig teljesen ereszkedjen le, hogy ne kopogjon

2023. máj. 2. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
Annyira nem akarok fullost :) Függőlegesen fog állni, lesz eleje plexi vagy üveg, belseje fekete lesz, hátoldalában hővisszaverő fólia (köszi az ötletet!) és azon kívül 2cm kőzetgyapot. Kb. ennyi.
2023. máj. 2. 10:50
 5/19 nemaRendőrség ***** válasza:
100%

Nem tudom mennyire vagy otthon elektronikában, de két lehetőséged van amúgy. Az egyszerű egy sima bimetál érzékelő, lehet kapni 10 fokonként, az kapcsolja a ventilátor tápját ez olcsó, egyszerű, de vannak hátrányai.


A bonyolult megoldás egy rendes hőmérőszenzor a kimeneti csövön. És az alapján állítani a ventilátor sebességét. Így folyamatosan jön be a meleg levegő, és alapvetően halkan. Egy kis 8-12cm-es 12v-os venti elég hangos max sebességen

2023. máj. 2. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

#5 tulajdonképp tanutam elektronikát, bár sok éve nem használtam. Igazából nem találtam ki, milyen térfogatáram lenne jó. kb 10cm átmérőjű csövön nyomná be a levegőt. És azt hiszem, külső levegővel dolgozna. Így sokkal kevéssé fűt, cserébe szellőztet. Igazából nincs kitalálva.


Te milyen vezérlést/ventilátort javasolsz?

2023. máj. 2. 11:09
 7/19 A kérdező kommentje:
Közben számoltam, és 80-100 m3/h maximális légáram elég lenne.
2023. máj. 2. 11:20
 8/19 nemaRendőrség ***** válasza:

Nyílt rendszer viszont sokkal hangosabb és számolni kell a bogarakkal is (egy plusz szűrő lényegében, de akkor is).

Illetve így a cső végén lévő hőérzékelő annyira nem működik, az akkor lett volna a jó, ha a bemeneti nyílásnál van a venti

2023. máj. 2. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Én nem kínlódnék ezzel .

Hamarosan legálisan kapni lehet 800 Watt alatti balkon-napelemet.

Én ezt tenném fel.

2023. máj. 2. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:
A balkon napelem is jó ötletnek hangzik. Minden jó ötletet szívesen olvasok.
2023. máj. 2. 14:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!