Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Levegős napkollektor üregkamrá...

Levegős napkollektor üregkamrás polikarbonátból működhet?

Figyelt kérdés

Családi ház ritkán lakott emeletének (a gyerekek csak havonta egyszer jönnek haza) fűtésén szeretnék javítani. Fűtési szezonban csak akkor fűtjük az emeletet, ha a gyerekek (valóában felnőttek) hazalátogatnak. A köztes időben 10 fok küröl van az emeleten még akkor is, ha odakint -20 °C környékére csökken a hőmérséklet. Ezen gondoltam emelni valami egyszerűen elkészíthető levegős napkollektorral. Nem cél a felfűtés, csupán a hőmérséklet emelése, ha már úgyis ingyen van a sok-sok napfény (nálunk az Alföldön).

A sörösdobozos megoldásnak nekiestünk a fiúkkal, de a sörök elfogyasztása után alábbhagyott a lendület, hiába voltak meg a dobozok.

Youtube-on találtam egy üregkamrás-vizes napkollektort, innen jött az ötlet, hogy víz helyett levegővel működhet-e?

Mivel az üregkamrás lemez igen jó hőszigetelő, vajon fel tud-e egyáltatlán melegedni?

Megvalósítást tekintve a K-i tetőablakokat és a DNy-i normál ablakokat fedném be belölről a lemezzel. A levegőáramlást elősegítendően pedig a lemezek aljára készítenék egy gyüjtőcsatornát, amibe napelemes ventillátorral fujatnám a levegőt, így oldva meg az "automatizálást".

Működhet?



2017. okt. 27. 14:19
 1/7 anonim ***** válasza:

A sörösdobozos megtérülése is kétséges (Akkor tekinthető gazdaságosnak, ha beleszámolod, hogy jó buli megcsinálni)

Ha az anyagot már megvettétek szerintem fejezd be a sörkollektort (itt a faanyagra, egyéb izébbigyókra gondolok), ha nem, akkor vagy egy tömeggyártott terméket keress, vagy felejtsd el.

Nagy híve vagyok a napenergiának, de csak különleges esetekkor jön ki valóban gazdaságosra

2017. okt. 27. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nekünk a terasz van polikarbonáttal fedve.

Külön felhívták a figyelmet, hogy az egyik oldala úgy van megcsinálva, hogy ne tudjon átmelegedni, azaz, visszaveri a napsugarakat.

Ezek után nem tudom, mert nem értek hozzá, hogyha megfordítod, akkor a céljaidnak megfelel e.

2017. okt. 27. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Előbb nézz utána a polikarbonát hőállóságának. Olyan ugyanis olvastam már, hogy kiürült PET palaskokból készült rendszernél olyan mértékű lehet a felmelegedés, hogy a palackok deformálódnak a hő hatására.
2017. okt. 27. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem egészen a kérdésre felelek, de egy haverom most fogott bele hasonló projektbe, csak sörösdobozok helyett ilyesmit fog használni, sokkal egyszerűbb (bár ugye még csak terv, nincs kipróbálva):

[link]

2017. okt. 27. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

#1: a sörösdobozokon kívül más befektetés nem történt még, így még nincs veszteség.

#2: az egy oldalon UV védett lemezről van szó, ha jól gondolom.

#3: köszönöm a tippet, eddig úgy gondoltam, hogy birja a hőt ha már terasztetőnek is használják.

#4: ezt már a sörösdoboz előtt elvetettem, mivel elég drága (1 négyzetméterhez 10 méter, 10 centi átmérőjű cső már több, mint nyolcezer forint)

2017. okt. 27. 19:45
 6/7 anonim ***** válasza:

"az egyik oldala úgy van megcsinálva, hogy ne tudjon átmelegedni, "


Félreértetted!

Csak az egyik oldalán van UV védelem.

2017. okt. 28. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A gégecső recéi, rettentően akadályozzák a szabad légáramlást!

Minél hosszabb, annál jobban.


Pl.ha az autódra felszerelsz egy üres csomagtartót, már két literrel többet fogyaszt.

2017. okt. 28. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!