Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Ez jó ötletnek tűnik statikail...

Ez jó ötletnek tűnik statikailag? Akvárium bútor zártszelvénnyel erősítve.

Figyelt kérdés

Tervezek egy nagyobb akváriumot a szobába a jelenlegi helyére. [link]

Ennek a tömege 120kg körül fog majd alakulni, a meglévő 54 literes. Ezt a nagyobb akváriumot nem tenném rá közvetlenül a bútorra a dupla súly miatt.

Arra gondoltam, hogy leszerelem a szekrény felső lapját, arra alulról ráerősítem a alábbi terven található zártszelvényből készült tartót, majd visszaszerelem a szekrényre a tetejét. A szekrény oldallapjaiba besüllyeszteném a két zártszelvényt ami a képen látható falakra lenne dűbelezve. A zártszelvények végét laposvashoz hegeszteném, ez érintkezne a fallal és lenne hozzácsavarozva. Terveztem a két hosszanti tartó közé 3db merevítőt.


Itt egy "móricka rajz" a szerkezetről:

[link]



febr. 29. 20:00
 1/4 anonim ***** válasza:
Szerintem borzasztóan túlbonyolítod, én inkább vennék egy masszívabb szekrényt. Vagy ha ketten ráültök, mozogtok kicsit és nem szakad össze, jó ez. Esetleg pár L vassal meg lehet erősíteni, hogy ne kezdjen el szétcsúszni, hátlapot újra szögelni, de ennyi. Gondolom az új akvárium lesz akkora, hogy a két oldalánál is felfeküdjön, a tetején az egységnyi területre helyezkedő nyomás nem lesz sokkal nagyobb, mint most.
febr. 29. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod!

Igazad lehet, kicsit tényleg túlgondoltam... Valószínűleg elég lehet az, ha L vassal belülre felszerelem a merevítést, nem rögzítem ki a falhoz. A szekrény masszív, igazából mindig a felső lap vetemedésétől tartottam és cserélgettem is rajta a megerősítésnek szánt bútorlapokat. Ez a mostani 3db 11cm-es faléc jól bírja nincs mérhető vetemedés, bár még csak pár hónapja van rajta.

Az új akvárium 3-3cm elhagyásával kiér a széléig, optimális lesz az elosztás. Egységnyi felületre jutó terhelés 30%-al lesz több, 10cm-el magasabb vízoszlop.

febr. 29. 22:30
 3/4 Salx Narval ***** válasza:
120kg az én dohányzó asztalkám is simán elbír. Ha oldal irányba stabil a szekrényke felesleges bevasalni. A képen elég masszívnak látszik de nyilván ezt neked kell megítélned. Szerintem még könnyebbség is lesz a bútornak egy akkora akvárium ami az oldallapokra és nem tető közepére terhelődik mint a mostani.
márc. 1. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Azt az egyszerű megoldást választanám, hogy még egy megerősítő bútorlapot raknék a meglévőre. Így a szekrény teteje 2 bútorlap helyett 3-ból tevődne össze.

Ekkor a tető inerciája (amely a hajlítással szembeni ellenállóképességét jelenti) 50%-al növekszik.

Mivel az egységnyi felületre jutó erő a leírásod alapján 30%-al növekszik, így a javasolt módszerem a biztonság felé tér el hajlítás szempontjából.

A vetemedés gondolata egyébként jogos, a faanyagokra is jellemző a kúszás (creep) jelensége. Szemrevételezhető megnyílvánulásához azonban sok év szükséges. Kiküszöbölhető a megerősítő bútorlap(ok) időszakos pl. évenkénti (vagy az akvárium vízcsere periódusához illesztett időközi) átfordításával, hogy a bútorlaphoz képest a terhelés iránya időszakonként megfordítódjék.

márc. 3. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!