Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Asztal váz összeragasztott/csa...

Asztal váz összeragasztott/csavarozott szárított gyalult fából vagy légszáraz gyalult "egybe"fából?

Figyelt kérdés

Asztalvázat szeretnék majd összerakni.


5x10-es pallóból csinálnám a vázat, legyen masszív és erős, majd munkalap megy rá.


Pallót a fatelepen le lehet gyalultatni, persze én is tudok gyalulni meg csiszolni, részletkérdés.

A gondom, hogy a sima fűrészárű úgymond légszáraz, tehát előző nap még fütyült rajta a rigó. Idővel zsugorodni fog, könnyebben vetemedik. Ez amúgy luc fenyő.


Másik lehetőség az, hogy veszek szárított gyalult borovi deszkákat, pl 20x96 -osat, azokat pedig összeragasztom és csavarozom is.

A végén majd összecsiszolom. Így kb 4x10 körül lesz a méret.


A végén még agyalok azon, hogy vastaglazúr vagy vékony megy rá. Vastag esetén nem is látszana, hogy több darabból áll.


A környéken nincs sajnos szárított palló ahogy néztem.


Ti mit választanátok?



ápr. 2. 15:46
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha beltérben lesz, akkor szárított legyen.
ápr. 2. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Természetesen beltérben.
ápr. 2. 20:44
 3/8 anonim ***** válasza:

Szerintem sokkal egyszerűbb zártszelvényekből összehegeszteni az asztal keretét, és ez erősebb is, masszívabb is lenne mint a fa keret. Sajnos nagyon rossz minőségű fákat kapni manapság. Tavaly pl. még egy tetőszerkezetet is vasből készítettem, annyira rossz volt a tüzépeken a fa... Az 5x10-es gerendák csomósak, csavarodottak, görbék voltak. Aztán 16méterért valami 13ezer Ft-ot fizettem... Elég lesz munkalapnak fát válogatni meg szárítani, gyalulni...

Ha vaskeret felső része szögvasból készül, akkor abba a fa munkalab beleültethető. Persze a te döntésed hogy milyen anyagból dolgozol, csak leírtam a tapasztalataimat.

ápr. 4. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszi, hegesztettem már műhelybe 2 asztalt. Igaz az elsőnek utólag elnézve sokkal kevesebb mint 90 fokot zárnak be a lábai. A 2. jobb lett. Eszembejutott nekem is a zártszelvény, de egyelőre nem az lenne a cél. (vártam, hogy valaki bedobja amúgy)

Ide elsőkörben fából szeretném.

Ha szárítótt (más néven műszárított) anyxagot veszel, ami gyalulva is van, az sokkal szebb és jobb mint a sima fűrészárú ami olyan amit írtál.

Sokmindent csináltam már itt fából:

homokozót, hintát, legutóbb egy beugróba dolgozó szobát, stb. Én is azt tapasztalom, hogy ótvar a fa minőség valóban. De pl a hinta nagyon szép lett, igaz más okokból állt pár hónapig a 10es gerenda tehát természetes úton száradt, aztán jó lecsiszoltam. Az szép lett.


Ha műszárítottat veszek, akkor annak a minősége nem lesz kérdés szerintem. Többe is kerül.


Munkalapnál is agyaltam fán, azt leönteni műgyantával. Végül IKEA-ból vettem meg a legolcsóbb konyhai munkalapot. A dolgozó szobába asztalhoz bőven tökéletes lesz.

ápr. 5. 13:48
 5/8 anonim ***** válasza:

Erről a műszárított fáról még nem is hallottam, legalábbis nem találkoztam vele. De majd utánakérdezek. Nagyon ügyes vagy, hogy ennyi mindent megcsináltál fából. Nekem 15x15-ös fafödémnek való gerendák kellenének 6m-es hosszban.

Ha az acélasztal lábai kisebb mint 90fokot zárnak be, azt egyszerűen lehet korrigálni utólag is. A padlótól kb. 10-15 cm magasságban be kell hegeszteni a lábak közé plusz zártszelvényeket, de lehet akár cső is, vagy bármilyen maradékanyag, akár kellően vastag betonvas is. Ezzel picit szétfeszíthetőek a lábak, és merevebb, erősebb is lesz az asztal tőle.

ápr. 5. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Még erre a szétfeszítésre is gondoltam, de az a gond vele, hogy az asztal alatti részeket hasznosítom, alá van pakolva. Eléggé sok a cucc a műhelyben, meg úgy az egész házban.


15ös gerendából nem lesz műszárított vagy ha igen, aranyáron. Talán rétegragasztottat szerezhetsz, az nem tekeredik, de szintén többszöröse a sima lágszáraznak.


A leendő garázst csináltam 12-es gerendákból. most még csak előtető. Nah ott látszott rendesen, pl a tartóoszlopnál, hogy az alja a tetejéhez képest súlyos szögekben elcsavarodott.


Ettől még jó lett, esztétikai gondok vannak vele, de úgyis burkolva lesz majd osb-vel.

Födeémnél szerintem nem gond ha kicsit csavart. Kimész a fatelepre és kiválasztod azokat amik a legkevésbé problémásak. De tény, hogy mindenhol szar az alap minőség.

ápr. 5. 15:51
 7/8 A kérdező kommentje:

Nos, ma végül a szomszéd településen kaptam szárított gyalult pallót és gerendát is. (95x95-öst és 45x95 -öst, tehát fél cm volt legyalulva belőle)

Ezeken is vannak hibák meg kevéske csavar, de egyébként egész szép és korrekt anyag.

Már az asztal nagyját össze is raktam. Mindenki szerint jól néz ki.

A párom már rá is ugrott, hogy csináljak egy ilyen ebédlő asztalt is a nyeklő-nyakló jysk-es helyett.

ápr. 6. 20:55
 8/8 A kérdező kommentje:

Vasárnap be is fejeztem az asztalt. Bekerült a helyére, rá a munkalap. Tökéletes lett.

Egyedül a munkalap levágást rontottam el, de az javítva lesz, részletkérdés.

Nagyon szuper asztal lett belőle.

Kb 35e Ft-ot fizettem a fáért (2x4.2m 95x95 és 4x4.5m 45x95)

Plusz sarokvasakat is tettem bele a csavarozáson kívül, az mondjuk 10e Ft, plusz a munkalap, kb 25e Ft.

A fából még maradt is annyi, hogy a gyerekeknek csinálok kintre egy kisasztalt belőle.

Szóval kb olyan 60e Ft körül volt szerintem az anyagdíj az asztalnak. (plusz a lakk)

Ennyi pénzért biztos nem kapok tömör fa vázzal ilyen robosztus terméket sehol. Totál megérte.

ápr. 11. 08:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!