Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Máshogyan kell bekötni az...

Máshogyan kell bekötni az időkapcsolós fürdőszobai szellőzőt, hogy lekapcsolás után még néhány percig működjön? Ma vettünk egyet, de lekapcsolás után azonnal leáll, hiába állítjuk 20 percre.

Figyelt kérdés
2009. máj. 30. 20:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
68%
Nem egészen értem a kérdést, de gondolom fürdőszobai konnektorba van dugva. Namost, jópár éve már érintésvédelmi okokból úgy építik a házakat, hogy a fürdőszobai konnektorokban csak akkor legyen áram, ha fel van kapcsolva a villanykapcsoló.
2009. máj. 30. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Nem konnektorba van dugva, hanem be van kötve, előtte egy kapcsoló. Időzítős a ventillátor, a kikapcsolás után a beállított ideig működnie kellene.
2009. máj. 30. 20:57
 3/12 anonim ***** válasza:
77%

Tudni kéne, hogy mégis milyen típust akarsz bekötni... De úgy nehezen fog működni még húsz percet, hogy a kapcsolóval lekapcsolod az áramot.

Ezeket általában impulzus kapcsolja, és folyamatos áramellátás kell nekik.

Látni kéne a bekötési rajzát, abból már sok mindent el lehetne mondani. Lehet, hogy kell neki egy kapcsolt fázis (ez adja az impulzust az indításra, és a visszaszámlálás indítására) és kell neki egy állandó fázis is.

2009. máj. 30. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Sajnos rajzom nincs. Valószínűleg így működik, ahogy írtad. Eddig működött az előző, de tönkrement, most beszereltünk egy újat: fázist az L feliratba, nullát az N-be, földet az S-be. Nem tudom, hogy az előzőnél is így volt-e, azt nem mi raktuk be és nem is mi szedtük szét.

Most a kapcsoló felkapcsolásakor bekapcsol, a lekapcsoláskor pedig leáll. Lehet, hogy meg kéne cserélni a földet és a nullát?

2009. máj. 30. 22:00
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

A földelés jele egy fejre állított "T" betű kétszer aláhúzva!

A műanyag házas ventillátoron nem hiszem, hogy van földelés csatlakozó.

A helyes bekötés szerintem (az adott tipus ismerete nélkül): L= állandó fázis (line), N= nulla (neutral), S= kapcsolt fázis (switched)

2009. máj. 30. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Bizony! S-be a kapcsolt fázis, L-be pedig egy fix, állandó fázis kell. És máris meg van oldva. Az impulzust az S-en kapja, amíg abban van áram működik, ha nincs, akkor onnan számítva megy addig, ameddig be van állítva, mert az áramot az L-ből veszi fel.


Akkor kellemetlen, ha a fürdőszobakapcsoló nem helyesen van bekötve, és nullát szakít, mert akkor az S-ben mindig van áram, ergo nonstop fog menni a venti.


A lényeg:

Amit most az L-be kötöttél, azt kösd át az S-be, az L-be meg adj egy olyan fázist, ami mindig él, pl. konnektor leágazásából.

2009. máj. 31. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Nem kell konnektorból keresnem állandó fázist, elvileg minden jól van kötve, az előző ventilátor jól működött.


Ilyen kapcsolós bekötés esetén melyik szín mi szokott lenni? Van egy barna, egy kék és egy zöld-sárga vezeték. Én úgy kötöttem, hogy barna-L, kék-N, zöld-sárga-S.


Fázisceruzával meg tudom nézni lekapcsolt állapotban az állandó áramot, felkapcsolva pedig a kapcsolt áramot?

2009. máj. 31. 09:26
 8/12 anonim ***** válasza:
Én is úgy kötném be a kábelt, ahogy írtad: Barna=fázis, Kék=nulla, Zöld-sárga=kapcsolt. De nem én kötöttem, úgyhogy ellenőrizd le egy fázisceruzával!
2009. jún. 1. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
40%
Zöld-sárga a földelés emberek...
2009. jún. 1. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

@06-01 14:58:

Persze, hogy zöld-sárga a földelés, de ha kiskábelt használsz, akkor már csak az marad a kapcsolt fázisnak. (A többi villanyszerelő kollégám is így köti!)

És a kérdezőnél biztosan kiskábel van behúzva, mert abban van barna színű ér!

2009. jún. 4. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!