Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Parasztházat megéri építeni?

Parasztházat megéri építeni?

Figyelt kérdés

-vályogból szeretném

-4 szobásat

-1 fürdőszobát

-1 mosókonyhát

-2 WC-t az egyik a mosó konyhába lenne

-1 tágas nappalit

-1 egy konyhát


Mennyi lenne a vályog tégla hozzá? És ugye egyből meg is kell csinálni rá a tetőt. Tipikus olyan 2 ablakos verandás parasztházat szeretnék. Szerintetek lehetséges?


2012. ápr. 24. 17:39
 1/5 A kérdező kommentje:
Plusz minél energia takarékosabb legyen.
2012. ápr. 24. 17:53
 2/5 anonim ***** válasza:
A valyog nem epitoanyag, mar nem lehet ujat epiteni hivatalosan. Persze nem rossz, ha jo alapozas es vizszigeteles van. Az 50-es nagy valyogtegla 240Ft korul van a 38as tegla pedig talan 300.
2012. ápr. 24. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Nem tudom miért lenne akadály a vájog.Persze egy tervezőt meg kell azért kérdezni.De én a szomszéd faluban láttam vadi új házat vájogból építeni. Az árát nem tudom de valószínű többért építenék meg vele a házat mint téglából.
2012. ápr. 24. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Szerintem nem éri meg a vályog. Inkább vertfal. Olcsóbb is, tartósabb is. Annyi a lényeg, hogy a külső falak minimum 60 centi vastagok legyenek. De inkább 70. Az már nagyon szuperül szigetel.


Az alaprajzot viszont butaság koppintani. A régi házakban beléptél a verandáról a konyhába, jobbra egy szoba, balra egy szoba, slussz. Ha te 4 szobát akarsz, akkor minimum 2 szobán átjárás lesz. Márpedig senki nem akarja, hogy az ő szobája átjárószoba legyen. Plusz átjárás lesz a fürdőben is (no de mi van, ha valaki fürdik?), esetleg a mosókonyhán is. Vagy nyílhat minden a verandáról, de az azt jelenti, hogy télen kinn fogtok rohangálni és folyton betegek lesztek.

A másik nagy gond az alaprajzzal az, hogy így a ház nagyon hosszú lesz, és minden szobának 2 külső fala lesz. Ott pedig hőt ad le. Egy energiatakarékos ház alaprajza olyan, hogy a lehető legkisebb kerület tartozzon az adott alapterülethez. Ez ugye matekóráról rémlik, hogy a kör lenne, házépítés esetén ami ezt a legjobban megközelíti reális keretek között, azaz a négyzet.

Könnyű kiszámolni, a házadban 8 nagyobb helyiség lenne, legyen mondjuk 120 m2. Egy parasztház szélessége átlagosan 5 m, tehát a hossza 24 m. A hőleadó felülete tehát 58 m.

Ha ugyanezt (illetve az egyszerűség kedvéért legyen most 121 m2) a házat négyzet alaprajzzal építed meg, akkor a kerülete csak 44 m. Ez azt jelenti, hogy a külső falakon keresztül 25%-kal kevesebb hőt tud leadni. Ennyit számít egy okos alaprajz.


Azt persze te döntöd el, hogy inkább skanzent akarsz, vagy inkább energiatakarékos házat. De nem árt tudni, hogy a régi házak fenntartása azért volt olcsó, mert általában a család egyetlen szobában és a konyhában lakott.

2012. ápr. 25. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Én olyan osztásban csinálnám, hogy középen a nappalival egyben a konyha 5x5m, ebből nyílna az összes többi helység.

Így a bejárat és legalább 2 szoba terasz/kert kapcsolatos lenne.


A legjobban akkor jársz szerintem, ha sikerülne egy felújításra szoruló kicsi házat megvenni telekárban (ez lesz a nappali/konyha a belső falak bontásával) és egyszerűen köré építeni új anyaggal elképzelés szerint. Az eredeti ház külső falai lennének a belső falaid. Így nem lehet a régi építménnyel gond ugyanakkor a fő helységed gyakorlatilag meg is van és mivel az új rész veszi körbe így hőszigetelés se lesz gond.

2012. ápr. 27. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!