Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Van olyan Power led vagy...

Van olyan Power led vagy stripe (csík) ami nem 3,6V vagy 12V hanem 5V-ról üzemel?

Figyelt kérdés
PC tápról szeretném meghajtani és a 12V ágat már telítettem...

2012. máj. 2. 16:23
 1/4 A kérdező kommentje:

12V oldalra a 300W tápnak felraktam 3*14db (3db sorban, majd ebből 14db párhuzamosan) power ledet, le is esett a feszültség 10V-ra az áram pedig 1,8A lett.


Holott számításom szerint 0,3*14=4,2A. Ez azt jelenti, hogy nem 4V hanem 3,6V feszültség esik rajtuk holott 10A is bírna 12V-on a táp elvileg (nem baj, okos volt az elektronika)


Viszont az 5V ág kihasználatlan (lenne 20A), nem merek rátenni egy 3,6V-os ledet, mert tuti elég..

2012. máj. 2. 16:42
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A legjobb indulatból mondom,

szerencséd, hogy nem bírta a táp!


Melyik típusú power ledet használtad?


Ezeknek többnyire 3,2-3,5 V körüli az üzemi áramhoz tartozó nyitó feszültsége. Ennél nagyobb feszültségtől túlhajtódak, vagyis akkora áramot igyekeznek felvenni amitől azonnal tönkre megy a led, ha a táp ki tudja szolgálni.


Vagyis a feszültség néhány tized voltos növekedésekor nagyon megugrik az áram felvétele. Ezért azon nem csodálkozom, hogy nagyon beterhel a tápnak. Még szerencse, hogy nem bírta, mert akkor kidobhattad volna a ledeket.


Ha a 12 Voltot elosztjuk 3-al (a ledek számával) az annyit jelent, hogy 4 Voltot kapna egy led. Ilyen feszültség mellett viszont azonnal elszáll, tönke megy, ha a táp bírja. Ekkora túlfeszültség mellett akkora áram folyna át, hogy akár a led chip arany bekötő huzalja is elvillanhat a tokon belül! Itt sajnos tized Voltokra be kell lőni a feszültséget. A szabályzó áramkörök nem is a feszültséget figyelve szabályoznak, hanem az áramot igyekeznek tartani. A led stabil áramot igényel.


Szóval most ezt megúsztad. A 4V-os túlhajtás pillanat alatt tönkre tehette volna , ha a táp bírja.


Egyébként vannak a dealextreme.com oldalon "led driver" néven megrendelhető vezérlő áramkörök, aminek igen széles a bemeneti feszültség tartománya és a kimenetre sorosan lehet ledeket kötni. A kimeneti áramot figyeli és tartja.


Van egy ötletem.

Küldök neked egy címet, ahol szoktunk jónéhányan a led témával foglalkozni. Kb 2005-től írogatok és értekezek a témában. Ha ott regisztrálsz akkor sok tapasztalt embertől kérdezhetsz olvashatsz hasznos dolgokat.

[link]

2012. máj. 3. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Még amit elfelejtettem, pedig fontos! Tettél-e rá hűtést?

Milyen hűtése van? Miből és mekkore? Van-e valami hővezető anyag a hűtőborda és a led alső felülete között? Mert hővezető pztát is kell tenni közé. különbenott áll nagyrész egymás fölött néhány század mm-el a hűtendő led és a hővezető ill hőleadó felület, úgy viszont semmi haszna, ha a mikro felületi egyenlőtlenségek miatt nem tudja átadni a hőt. Szóval ez is fontos, különben ha túlmelegszik a led akkor akár perceken belül tönkre mehet. De ha csak kicsit megy főlé a megengedett hőfoknak akkor néhány óra, esetleg annál több is lehet az élettartama.


A katalógusokban megadott 5-10 év üzemelési élettartam csak akkor érvényes rá, ha nem melegszik fel a gyárilag megadott érték fölé. Sőt, ha a megengedettnél valamivel kisebb áramon járatod, akkor még meg is növekszik az az idő ami alatt a felére csökken a fényerő.


Ezért nem mindegy, hogy mekkora áramot kap a led és mennyire hatékony a hő elvonása.

2012. máj. 3. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tippet - igazából ezek amolyan csillag alakú hűtéssel rendelkeznek, nem hűtőborda, hanem ALU lemez. Még csak nem is forró: egy óra használat után olyan 40-45fokos lehet.


Áramból asszem írtam, hogy elég gyengén vesz fel még a bekapcsolás pillanatában se közelíti meg a 0,3A áramot. Lehet hibás volt a táp, de akkor félre teszem, úgyis dimmerelni akartam, ezek a kifejezett led tápegységek. Köszi a linket, utánaolvasok jobban a témának!

2012. máj. 7. 17:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!