Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Villany szerelés,4 darab...

Villany szerelés,4 darab vezeték van de a lámpán csak 3 csatlakozás?

Figyelt kérdés
Ma vettünk az IKEÁ-ba egy falra szerelhető spotlámpát aminek van 3 csatalakozója. Azt tudom h az egyik a földelés a másik két betű pedig az L és az N. Ahova fel lenne szerelve sz új lámpa ott a lámpához 4 vezeték van ami 2 fehér és egy kék meg egy világosabb kék. Az lenne a kérdésem, hogy az összes vezetéket be kell kötnöm vagy csak 3-at? illetve melyiket hova? Gondolom a leírásába le van írva de nem itthon van a szerelni való hanem egy másik lakásba és a leírás is ott maradt. Az L és az N betű minek a jelentése?

2012. jún. 8. 21:27
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

először is kell egy fázisceruza.


azzal megnézed, h melyik a fázis, melyik a nulla.


valószínű 2 fázist fogsz találni, ha dupla kapcsolód van. az egyiket kösd ki, a kapcsolónál, nem lesz rá szükséged.


Utána az egyik lukba a megmaradt fázis, a másikba a nula megy.

A földelés zöld-sárga színű.

azt a földelés helyére kell bekötni.

2012. jún. 8. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget, de melyik a földelés? mert 2 fehér vezeték van és 2 kék, egy világosabb és egy sötétebb.
2012. jún. 8. 22:10
 3/15 A kérdező kommentje:
csak egy szimpla billenő kapcsoló van.
2012. jún. 8. 22:14
 4/15 anonim ***** válasza:

földelés nem feltétlenül van. ez nem olyan nagy baj, hiszen nem nyúlsz ahhoz a lámpához.

a 4 vezeték lehet előkészítése egy dupla kapcsolós (csillárkapcsolós) rendszernek.


ebben az esetben a 4db-ból csak kettőre lesz szükséged. Jó volna tudni, melyik kettőt használtad az előző lámpánál.


ha ezt nem tudod, akkor sajnos ki kell mérni, hogy melyik vezeték, hova megy. Ezt nem fogod tudni megcsinálni egyedül...

2012. jún. 8. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Annyi megvan hogy az L a fázis, N az a nullvezető és a harmadik a földelés. Ez sajnos egy elég régi lakás... A fázis ceruzát pontosan hova kell érinteni és mit kell látnom rajta? esetleg multiméterél nem egyszerűbb? vagy az ilyen célra nem alkalmas?
2012. jún. 8. 22:32
 6/15 A kérdező kommentje:
Közbe rájöttem, hogy a 2 fehér az a lámpának a kábele tehát ott sincs földelés, már csak a fázist meg a nullvezetőt kénbe meg tudni h melyik melyik a 2 kék közül.
2012. jún. 8. 22:45
 7/15 anonim ***** válasza:

Fázis ceruzával nem lehet megállapítani melyik vezeték a fázis!! Jelez már akkor is ha az egyébként üres vezetéket a mellette haladó terhelt vezeték "megszórja" a mágneses terével. Ha csak a két kék színű vezeték marad ahogy írtad akkor bekötöd az L és N sorkapcsokra és már világít is! Hidd el ha fordítva kötöd akkor sincs baj nem lesz sötétebb a szobában! A multiméter segítségével kicsivel könnyebb lenne a fázis és nulla vezető meghatározása.

Villszer.

2012. jún. 8. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :) ha fordítva kötném be akkor csak annyi h nem világít? Majd holnap meg próbálom ezt a két lehetőséget.
2012. jún. 8. 22:58
 9/15 Bandi bácsi ***** válasza:
100%

Nem vagyok villszer, de eddig mindíg meg tudtam állapítani fázisceruzával, hogy melyik vezeték a fázis és még soha nem csapódtam be....! Villszernek igaza van abban, hogy egyformán fog a lámpa világítani akármelyik vezetéket akárhova kötöd, de azért az a szabály, hogy a kapcsoló a fázist szakítsa meg és ne a nullát! Ha szabályos a bekötés lekapcsolt világításkapcsolónál nem lehet áramütés, hiszen a nem megszakított vezeték a 0!

Ja egyébként a drót/vezeték lecsupaszított végéhez kell érinteni a fázisceruzát (csupaszítás előtt feltétlen húzd le a kismegszakítót, vagy vedd ki az olvadóbetétet, ha ilyen régi a szerelés. Mindenesetre elég bátor vagy, hogy ennyire "amatőrként" nekilátsz a villanyszerelésnek! Nem bántani/megsérteni akarlak, csak óvlak!

2012. jún. 8. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Utolsónak.

Nem azt írtam hogy nem lehet megállapítani hogy melyik a fázis,hanem azt hogy nem pontos(nagyon nem az, ezért nem is használjuk) Van modernebb változata is, mi csak ET-nek nevezzük kert pirosan világít ha valamit érzékel. Számtalan esetben történt hogy olyan vezeték is jelzet a kötegben aminek a két vége be sem volt kötve! Egyébként ahogy a vezetékezés olvastam hogy 2 kék megy az izzóhoz az már "némileg" sejteti a villanyszerelés minőségét abban a házban. Az meg hogy nem a fázist szakították volna meg meg sem lepődnék.Nem világít ez a lényeg:)))

További jó szörfölést!

2012. jún. 8. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!