Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Lehet pincét építeni régi...

Lehet pincét építeni régi kisméretű bontott téglából félkör alakúra, és a fugázást agyaggal végezni?

Figyelt kérdés
Nem nagy, 10-20 m2-es lenne, felette egy füves placc lenne, terhelés nem érné. 4 méter mélyen lenne az alja, 2-n a teteje, 1,8-1,9-es belmagassággal. Alja döngölt föld, pár centi agyaggal. Szigetelés képpen a tetejére egy 20-30 cm-es agyagréteget öntünk, az oldalaihoz úgyszintén agyag menne. Kemence módon meg lehetne építeni? Nem egy vizes vidéken vagyunk, de a mélysége miatt lehet hogy problémás lenne csak az agyag szigetelés? Mást nem tudok, mert anyagilag nem állok jól, sőt. De van annyi régi nagy fajta kisméretű bontott tégla, hogy egy ekkora pince kijönne. Az engedélyekre valót már összespóroltam, de több m3 beton meg egyebek ára nem jönne egyhamar össze. Azért raknám ilyen mélyre, mert felette gyümölcsfák lesznek/vannak. Macerás lesz a fák épségére vigyázva megcsinálni, de pont el fog menni a két sor között, egy-egy méter marad is. Haverokkal ássuk, meg két segédmunkással. Mellette lenne egy kemence, egy komplett kis nyári szórakozóhellyel, grill, bogrács, csikótűzhely, tartaléktűzhely. Minden bontott téglából. mindent mi építenénk, ezekre engedély sem kell, de úgy csinálnám, hogy már a pincével papríroznánk azt is, mint a pince lejáró helye, egy bő 30 m2 lenne, ez nem lenne körbefalazva sem, csak a tervrajzot úgy csináltatnánk, hogy ha úgy lesz körbe lehessen falazni. Agyagot tudok szerezni a kertből, oda mehet a pince helyéből kiásott föld, az építési engedélyeken kívül csak a kemence rész betonjára kell költsek, mert annyi deszka még van, hogy zsalunak jó lesz.
2013. jan. 31. 20:23
 1/8 anonim ***** válasza:
A félkör alakú alatt azt érted hogy boltíves?
2013. febr. 1. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Zsolt75 ***** válasza:

Szerintem kivitelezhető. Régen is csináltak pincéket mikor még nem volt cement. A boltív meg ha jól van megrakva akkor akár a kötőanyag száradása előtt is megtartja a saját súlyát. Ilyen pince készítésekor amikor elkészül egy ív a zsalut húzzák tovább és a meglévőnek meg kell állnia a helyén. A kisméretű tégla is jó de az ívekhez ha jól tudom akkor akkor nem a legkisebbet szokták rakni.

Nálam a kőműves hozott nagyobb fajtát, ami kb 39 cm hosszú volt, de sajna nem tudom megmondani annak mi a neve.

2013. febr. 1. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

igen, boltíves :)

Ez a nagyfajta tégla, méretét nem tudom, de nem a kicsi. Ilyenből építik a kemencéket.

Elég lenne vajon az agyag szigetelés? Vagy komolyabb kéne?

2013. febr. 1. 23:47
 4/8 Zsolt75 ***** válasza:
Mit értesz szigetelés alatt? A pincéket ha jól tudom nem szokták semmivel se szigetelni...
2013. febr. 2. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Hát 4 méter mélyen azért már gondolom van talajvíz. Ha beépítenénk a pincét, már ha egyáltalán be leetne a víz miatt, szivíttyúzás nélkül, megtelne vízzel, ha nem lenne szigetelve. Alföldön vagyunk. De az agyag elég jól szigetel, ezért gondoltuk hogy folyós agyaggal körbeönteni, esetleg kiszárítani egy kis tűzzel, majd utána betemetni, így az agyag hátha leszigeteli a vizet, és nem fog bejönni. A biztonság kedvééért van itt szivattyú, úgyhogy be lehetne rakni, de ha az megtöltődik egy eső után, akkor nincs értelme.
2013. febr. 2. 23:37
 6/8 Zsolt75 ***** válasza:
Elvileg az agyad nem engedi át a vizet de, hogy azt milyen vastagon és hogyan kellene megcsinálni tippelni se merek. A Szivattyúzás biztosan nem megoldás, mert ha valahol feljön a talajvíz akkor minél jobban szivattyúzod, annál jobban tágítja a vízereket magának és egyre több jön. Éppen úgy működik ez is mint egy kút....
2013. febr. 3. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Hát azt tudjuk, hogy ha folymatosan szívatni kell, akkor nem éri meg. Akkor már inkább szigetelni érné meg. Csak van egy pár sor szőlő is, meg nyáron nagyon kellemes tud lenni a jó hűvös :) És legalább az a sok tégla is jó szolgálatot tenne a jövőben. Amúgy is én inkább annak a híve vagyok, hogy amit lehet természetes anyagokból. Még a kemence alatt se lesz beton alap, mert az se természetes. Túl mű. Lehet hogy csak tégla alapot kap, 50 centi tégla alap a füldbe, a földre egy sor tégla, agyagba, felette 5 centi agyag, arra ugyan úgy, mint ha betonból lenne menne a döngölt föld, homok, stb. Még üveg se megy bele, nem tudom milyen lesz. Régen se raktak bele, láttam én már olyan kemencét, ami 80 éves, rendbetartották, és mai napig lehetne sütni benne, 50 éve elfalazták, csak megbontottuk, és belül tökéletes. Abba sincs üveg, egy kis homok a sütőtér téglái alatt. Azért godoltam a pincénél is az agyagra, mert természetes, meg olcsó is. Szerintem kipróbálom kicsibe, aztán majd kiderűl milyen lesz.
2013. febr. 3. 12:07
 8/8 Zsolt75 ***** válasza:

Kemence ügyben tudom ajánlani a www.kemencebence.hu oldalt. Sok hasznos tanács van az oldalon, olyanoktól akik már építettek kemencét.

Vannak tervek is, méretekkel...stb stb. Akár ötletadónak is érdemes.


Azért azt ne hagyd figyelmen kívül, hogy régen valóban más anyagokból készítették a kemencét, de minden évben javítgatták is. Időről időre ki kellett tapasztani, megrepedt stb stb.

Ezért nem feltétlenül rossz ha a modern anyagokat is segítségül hívjuk. Alapjába véve tégla és agyag a lényege csak ma már hálózzák , hogy ne repedjen, természetes alapanyagú hálóval.

Az üveg kérdésében megoszlanak a vélemények. Van aki rak alá van aki nem.... Valószínű nem ez a leglényegesebb kérdés.

2013. febr. 3. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!