Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Tűzálló beton készítése...

Tűzálló beton készítése kemencéhez olcsón. Hogyan?

Figyelt kérdés

Kemence tűzterét szeretném egybe kiönteni. Formája téglatest. Külső méret: 70cm széles,60cm magas és 100cm hosszú. Belső méret 50cmx40cmx80cm. Falvastagság 10cm. Eleje nyitott maradna, a végében felül pedig egy 10x10cm nyílás füstelvezetésnek.

Betüzelésnél elöl kapná a levegőt az ajtón elhelyezett szellőzőn.


Én arra gondoltam, hogy hagyományos cementet összekeverek homokos kaviccsal, majd víz és vízüveg keverékét (7:3 arányban) hozzáadva összekeverném földnedvesre, majd jól betömöríteném egy formába tűvibrátorral.


Ha elkészült, előre elkészített alapra ráemelni, hőszigetelésnek 5cm gipsz szigetelőanyag körben, külső pedig kisméretű tégla hagyományos habarccsal.



#kemence #tűztér #tűzálló beton
2013. febr. 9. 16:31
 1/8 anonim ***** válasza:
60%
Én ugyan nem értek hozzá túlzottan, de hogy a kavics nagyon rossz ötlet, az biztos. A kőnek más lesz a tágulása a hőtől, mint a betonnak, ergo szét fogja feszíteni, és miatta széttörik.
2013. febr. 9. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Még mindig várom a hozzáértők válaszát, de csak nem jön... Senki nem próbált még ilyet?
2013. febr. 12. 11:02
 3/8 anonim ***** válasza:
38%
Muszáj betonnak lennie? Kapható samottpor, amit higított vízüveggel ragyogóan tudsz formázni. A kisméretű tégla helyett is inkább samott téglát ajánlanék, és a külső szigetelésnek is samott lapot. Kaphtó különböző vastagságban, a 4 centis neked elég lenne. A külsej aztán vakolható, festhető.
2013. febr. 19. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Én betonból szeretném, ezért tettem fel a kérdést.
2013. febr. 19. 16:45
 5/8 anonim válasza:
67%

Rossz úton jársz. Amit te keverni szeretnél, az 'sima' beton, még a vízüveg ellenére is, így a tűzzel kapcsolatban is hasonlóképpen fog viselkedni. Szétreped, elporlik, stb.


Tűzálló betont legegyszerűbben samott zúzalék, és fehércement (magas Al2O3 és TiO tartalmú kell) felhasználásával készíthetsz. A keverési arányokra nem mondok semmit, mert csak arra emlékszem, hogy igen kevés víz kell a keverékhez, ellenben vízüveg az nem kelletik. A kötési idő (majd' egy hónappal lehet számolni) alatt folyamatosan nedvesen kell tartani, előfordulhat az is, hogy fél óránként locsolni kell (pláne az első napokban), mert amúgy 'megég' az anyag. S mint köztudott, az égett beton a jó beton, hiszen könnyű felverni...


Ha be van keverve az anyag, akkor megközelítőleg fél-háromnegyed órád van a bedolgozásra, azután már nem fog összegyógyulni a matéria -> kuka. Továbbá az általad tervezett méretben, nem biztos az, hogy emelgetni kell megszilárdulás után, hacsak nem raksz bele valami merevítő izét... A betonvas az a hőtágulása miatt nem jó. Ráadásul a kész mű esetében, a használat közben keletkező sérüléseket sem lesz egyszerű kijavítani.


Véleményem szerint, ha nem valami extra formavilágú bigyót akarsz önteni, akkor normál samott téglákkal (s lapokkal) összességében (építés, karbantartás, munkaigény) jobban jársz.

2013. febr. 21. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 wapo ***** válasza:
100%

Létezik előre kevert tűzálló beton. 25kg-os zsákban. Ajánlatos olyat venni, a merevítéshez használhatsz begonacélt is.nem hiszem, hogy akkora lenne a hőtágulása, hogy szétrepedjen.

Ha ragaszkodsz a saját keveréshez akkor sem kavicsból kell csinálni. Sammott, vagy téglaörlemény és bauxitcement( MO-on nem nagyon kapni) vagy portlandcement.

esetleg tudom még ajánlani ,hogy agyagból keformázni majd kiégetni. Vagy acéllemezből összehegesteni a tűzteret majd burkolni kéménytéglával agyaghabarcsba.

2013. okt. 6. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
Belső sablonnak használhatsz félbe vagy kétharmadba vágott öntvénykádat,az marad a hején azt csak burkolnod kell szemcsés szélhorta homok apróra tört hódfarku cserép és zuzott tégla örlemény, kötő anyag portland cement.Ezt is locsolni kell,
2021. júl. 6. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
A vizüveg javitja a hőálöságot de azt csak a megkötés végénél alkalmazzuk általában tüztérnél ahol közvetlen lángot kap.Jól beitatva vele a kész hőáló betont.Az agyaghozés samat porhoz de lehet darált apró üvegpalackok is,de ezzél nagyon vigyázunk,bedolgozáskor adjuk hozzá.Én kályhát készitettem vele igy 5 éve még nincs vele gond.
2021. júl. 6. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!