Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Szép napot mindenkinek! Az...

Szép napot mindenkinek! Az alább részletezett tolókapu építésénak elméleti kérdéseinek megválaszolásában segítene valaki?

Figyelt kérdés

A mellékelt linkeken lévő képekre egy általam készítendő tolókapu terveit rajzoltam fel. Nézzétek el nekem, hogy nem lett méretarányos, de csak gyorsan felvázoltam. A kérdéseim a következők lennének:

A rajzokon látható 3db tartó oszlop 60x60-as zártszelvényből lenne megvalósítva úgy, hogy egy oszlop két tagból állna. Két 60x60-as zártszelvény egymás mellett a tetején összekötve, belsejükbe görgők, az alja lebetonozva, és ezek között csúszna el a tolókapu. A kérdésem, hogy ez a megoldás jó lenne-e a rajzon látható méretű, és az alapján kikövetkeztethető súlyú kapu megtartásához? A 60x60-as oszlopokat, ha nem elég a hosszúsága ahhoz, hogy minimum 60cm-t le tudjam ültetni, hegesztéssel megtoldhatom-e másik 60x60-as szelvénnyel? Csak azért kérdem, mert jelenleg egy ideiglenes nyíló kapum van, amit annó 60x60-as zártszelvényből raktam össze. Most pedig nem szeretném kidobni, mert érték, és ha nem muszáj, akkor nem veszek másik anyagot, hisz így legalább 30.000 Ft-ot meg tudnék spórolni. A rajzokon a piros szín a sínt jelöli, a narancssárga az oszlopot.

Ez egyébként egy tolókapuban lévő tolókapu lenne. A nagykapu szárnyában a kiskapu is toló lenne, amelyet felül is tart 2 görgő, és a nagykapu szárnyának meghosszabbításában tud elcsúszni. Ha a kiskapu zárva van, és a nagykapu zárját kinyitom, akkor a kiskapu és a nagykapu együtt tud elcsúszni. Ha viszont a nagykapu zárva van és a kiskapu zárját nyitom csak ki, akkor a kiskapu elcsúszik, de a nagykapu mozdulatlan marad.

Íme a képek:

[link]

[link]


Előre is köszönöm szépen a hasznos információkat.



2013. ápr. 5. 13:47
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Működhet ha soha sem akarsz motort rátenni. Ami a fura nekem, hogy a nagykapu fektetett 60x40-es zártszelvényből van, a kiskapu pedig 40x40-esből, tehát nem lesznek síkban.

A kaput egyetlen oszloppal is megfelelően meg tudod támasztani, felesleges a 3 db, hozzá! Igaz az enyém "csak" 4 m-es, de a 40x40-es zártszelvény teljesen jó lett hozzá, a többlet anyaggal csak a súlyát növeled, és nehéz lesz a mozgatása! No és nálam csak a nyíló oldali oszlopra van téve görgő támasztásnak, ami épp elég. A többszöri görgőzés inkább nehezíti a dolgot, hiszen a 3 db görgőnek teljesen síkban kell lennie, különben akadni fog a kapu, és csak nyitáskor támasztanának, zárt állapotban csak az utolsó támaszt, no meg a záró oldalon a fogadó szelvény.


Én vagy kétfelé nyíló kaput csinálnék ebben az esetben, vagy a kiskaput nyílóra csinálnám teljes kerettel.

2013. ápr. 5. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Ágh Ferenc ***** válasza:
Így a leírásod és a képek alapján megfelelőnek látszik! Az egészben az a lényeg, hogy könnyen lehessen mozgatni, magyarán nem a súly, hanem a gőrgők működése a mérvadó! Gondolj a téli viszonyokra, mert bizony az alsó görgőzésnél a hó és jég sok gondot okoz, ezért amikor mi csináltunk hasonló megoldást egy minimális teljesítményű fűtést tettünk az alsó csőbe! Így elegendő volt egy régi Lada ablaktörlő motor a mozgatáshoz.(fogasléces mechanika)
2013. ápr. 5. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Ágh Ferenc ***** válasza:
Bovs, azt még én is hozzátenném, hogy az alap megoldásodnál nem igazán lehet automatára szerelni, talán a kis kaput el kellene felejteni, ha mégis motorosra szeretnéd megoldani!
2013. ápr. 5. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Hy!

Én már csináltam 2 lengőkaput is,ha kell segítség Én tudok benne tanácsot adni!

Első dolog ami nem stimmel:A kapu és a benne lévő kisajtó.

A kész kaput hegeszd össze egy keretbe,majd abba a keretbe csak egy szárnyat kell építened ami lesz az ajtó és így a kaput is lehet használni és az ajtót is.Vagy elég az ajtót fixre raknod ha annyi helyed van és a kaput mozgathatóvá tenni.

Ami a a görgőzést illeti a tartó görgőknek én egy görgőt használok amit a tartóoszlopra hegesztek fel,a kapura pedig egy 40x40-es szögvasat hegesztek ami lefelé néz és alulról lessz beilleszthető a görgő is (én csapágyakat használtam(kb 1-2mm mozgás belefér a csapágy méretezésénél is.Ez a módszer azért jó mert télen nem lesz nehezebb huzogatni a kaput.

Ha ügyes vagy kb 20-30 ezer forintból megtudod oldani hogy lengőkaput használj ami a legjobb a kapuk fajtái közül mert nincsen olyan sin amire akár hó is esik és megakad,magyarul a kisujjaddal tolod húzod.Ehhez csak annyi kell hogy veszed a görgőket(ha csináltatod talán olcsóbb) ezeket fixen lerögzíted vagy lebetonozod ,veszel hozzá egy akkora zártszervélnyt aminek a belsejébe bele tudod fűzni és végigvágod a zártszerelvények az egyik felét hogy a görgőnek a tartóján simán tudjon futni(ezt a zártszerelvényt kell felhegeszteni az aljára)

[link] itt nézz körbe,ez nagyon jó oldal.

Sok sikert hozzá!

Üdv!

Ja és nemgond ha hegeszted a 60x60-ast csak annyi hogy jól hegeszd meg !Üdv!

2013. ápr. 5. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Ágh Ferenc!

Ha nem akarod fűteni a kapudat télen akkor ajánlom az átalakítás úszókapura.Itt csak a görgőket kellene megvenned meg a sínt amire felfűzöd.Egy kész kapunál elméletileg nem kell többet vásárolni.

Neked is ajánlom az uszokapu.hu oldalt.

MInden jót!

2013. ápr. 5. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Ágh Ferenc ***** válasza:
Kössz a tanácsot!
2013. ápr. 6. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az eddigi válaszokat. A kapu azért van fektetett 60x40-es zártszelvényből tervezve, mert azt a 2 cm-t is le szerettem volna spórolni a magasságából, ha lehet. De ezek szerint elég a 40x40-es is egy ekkor, 5 m hosszú kapunál 60x60-as oszlopokkal? Tudom, hogy meg lehetne csinálni a kiskaput nyílóra is, de pont azt szeretném elkerülni. Nem akarok egy kereten átlépkedni, plusz nekem ez így, hogy a kiskapu és a nagykapu is toló sokkal jobban tetszik. A téli nehézkes mozgatás miatt én is terveztem, hogy fűtőszálat fektetek le az alsó sín alá.
2013. ápr. 6. 16:45
 8/15 A kérdező kommentje:
Még annyi hozzáfűzés, hogy a nyíló kapu semmiképp nem jöhet szóba, mert nincs hely, ahová ki tudnám nyitni annyira, hogy egy kocsi beférjen rajta. Most az ideiglenes nyíló kapummal is ez a gondom. Állandóan centizgeti kell, mert nem lehet helyhiány miatt teljesen kinyitni. Kis személyautónál nagyobb autó még nem járt az udvarunkban.
2013. ápr. 6. 16:51
 9/15 anonim ***** válasza:
A toló vagy úszókapu is maradhatna egyben is, kiskapuként nem kell teljesen kinyitni, főként ha motorizálni akarod...
2013. ápr. 6. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

uszokapu.hu oldalt megnézted?

Az oszlopoknak doszt elég lessz a 60x60.

Csináltam 5m széles kaput azt 50x50-es tartó oszloppal és az egészet 40x40-ből csináltam az alján egy 50x50 zártszerelvénnyel amiben fut a görgő.

Nézd meg az oldalt amit belinkeltem mert nagyon jó tervezési segédletek vannak benne és szerkezetileg is jók azok a fajták.

2013. ápr. 6. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!