Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » SOS! Hogyan tudnám felturbózni...

SOS! Hogyan tudnám felturbózni a radiátort?

Figyelt kérdés

A házunkban a szobámban nincs radiátor, csak 3 db hosszú cső padlótól plafonig. Semmilyen csonk nincs rajta és állítólag tilos is megbontani.


Na ez a cső tűzforró szokott lenni, de mégsem elég, hogy felfűtse a szobát. Arra gondoltam, hoyg felturbózom egy kicsit. Működne?


1: körbeépítem téglákkal mint egy cserépkályhát.

2: körbepakolom padlótól plafonig vízzel töltött pet-palackokkal. Ha jól veszem ki a dolgot, akkor a palackok átveszik, és tartják majd a hőt a csőből, és nagyobb hatásfokkal adják le azt.


3: körbetekerem szilikoncsővel az egész csövet, és végigvezetem csigavonalban a falon. Benne meg vízet, vagy ásványi olajat mozgatok egy kis pár wattos szivattyúval.


Ezen módszerek bármelyike javítana a hatásfokán? Esetleg ennél egyszerűbb módszer?


(ugyanis: szerintem mire a cső tetejéről az aljáig leér a víz, minden hőt nem tud leadni, ezért ha intenzívebb hőátadó felületté alakítom, hatékonyabb)


Gondoltam arra is, hogy réz, vagy fémlapokat ragasztok a csőhöz. Esetleg csinálok egy nagy tartályt, amit körbeszilózok, belül lesz a fűtéscső (mint egy bojler) és feltöltöm vízzel.



2013. szept. 27. 19:29
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Érdekelne a lehető legolcsóbb házibarkács megoldás.
2013. szept. 27. 19:33
 2/13 A kérdező kommentje:
Esetleg ventillátorok? (kicsi 12voltos pc ventik) ?
2013. szept. 27. 19:54
 3/13 anonim ***** válasza:

"szerintem mire a cső tetejéről az aljáig leér a víz, minden hőt nem tud leadni, ezért ha intenzívebb hőátadó felületté alakítom, hatékonyabb"


Ennyi a lényeg, a többi már részletkérdés. Épp ezért, ha a szilikoncsöves és fémlapos ötletet kombinálod, akkor abból elég jó hőhidat lehetne összeeszkábálni. A cső felületén legyen néhány milliméter vastagságban, de a lehető legnagyobb felületen víz (mondjuk egy szilikoncsövet ráhúzni, és feltölteni pár liter vízzel, az alját és a tetejét légmentesen lezárni valahogy). Alulra és felülre egy-egy kis csőkivezetés, hogy tudjon keringeni a víz, a csőkivezetésre meg valami jó hőleadó dolgot fabrikálni (mini radiátort). Ha jó a konstrukció, akkor még szivattyút sem kell közbeiktatni, bár műszaki konyítás nélkül elég nehéz lenne eltalálni az ehhez kellő méreteket. De egy néhány wattos keringetőszivattyú már megfelelő hatásfokúvá teheti a házibarkács fűtőtestet is.


Ventillátorokkal nem sokat érsz el, attól nem fog tudni lényegesen több hőt leadni a cső, túl kicsi a felülete. A hőleadó felületét kell megnövelni, ez a lényeg.

2013. szept. 27. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Akkor tényleg az a legjobb, ha belehúzom a csövet egy nagyobb csőbe + esetleg ki is vezetem belőle a vízet?


Ha elég nagy a külső szilikoncső (mondjuk jóval vastagabb mint az alap cső) akkor nem lehet, hogy a keringetés nélkül simán a vastagabb cső több hőt adna le?

2013. szept. 27. 20:28
 5/13 Ágh Ferenc ***** válasza:
Talán lehetne valamit kezdeni néhány alulemezből hajlított bordával is, csak az a lényeg, hogy minél nagyobb felületen érintkezzen a csővel! Ha láttál már PC belsejében hűtőbordát például a processzoron, akkor onnét lehet lopni az ötletet, persze csak az elv a lényeg!
2013. szept. 27. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Na igen, de valamivel rögzíteni kellene!
2013. szept. 27. 20:39
 7/13 anonim ***** válasza:
De fontos, hogy te amit leveszel hőmennyiséget az a radiátornál majd hiányozni fog! Ez ne érjen meglepetésként!
2013. szept. 27. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"Ha elég nagy a külső szilikoncső (mondjuk jóval vastagabb mint az alap cső) akkor nem lehet, hogy a keringetés nélkül simán a vastagabb cső több hőt adna le?"


Nem igazán. A szilikon elég rossz hővezető, nem lenne képes leadni a radiátorcsőből elnyelt hőmennyiséget. Magyarán csak azt érnéd el, hogy a csövön lenne egy langyos tapintású szilikonbevonat, a szobában hideg, a visszatérő cső meg 2 fokkal melegebb vizet hordozna, mert még annyi hőt sem bírna leadni a szobádban, mint eddig.

Ezért kellene valamilyen közeg, ami elvezeti a hőt a csőről, és ezért kéne a fűtőtest, amelyik hatékonyan szét is tudja szórni a szobádban a közeg által szállított hőt. A közegnek ésszerűségi okokból érdemes folyadékot választani, anyagi oldaláról pedig adja magát a víz, mint közeg használata. Biztosan lehet más módszerrel is megoldani, de ez a legolcsóbb, az tuti. Kérdés, hogy egy ilyen "hővámpír" rendszert hogyan lehet megfelelőre építeni házilag, hogy ne csöpögjön, meg hasonlók.

2013. szept. 27. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

A 2-esével egymást átfedve 2-3 rétegben áttekered alufóliával. Így megnövekszik a hőleadó felület a többszörösére,és az alu az egyik legjobb hővezető.


Olcsó..egyszerű és elbontható

2013. szept. 28. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

"A házunkban a szobámban nincs radiátor, csak 3 db hosszú cső padlótól plafonig. Semmilyen csonk nincs rajta és állítólag tilos is megbontani."


Ez nem sok információ. Mi ez lakótelep, panel, vagy mi, hogy nem szabad hozzányúlni? Ha saját ház, akkor bármit csinálhattok, ha társasház, akkor pedig furcsállom, hogy létezik olyan szoba, amiben nincs rendes fűtés!


"Na ez a cső tűzforró szokott lenni, de mégsem elég, hogy felfűtse a szobát. Arra gondoltam, hoyg felturbózom egy kicsit. Működne?"


Igen, ha meg tudod növelni a hőleadó felületet.


A felsoroltakból az első kettő nettó marhaság, de az utolsó se fog csodát tenni egy rendes hőcserélő nélkül!


A legjobb megoldás egy radiátor beépítése lenne!

Ugyan ennek a "nem lehet hozzányúlni" kijelentésen kívül mi akadálya van?

2013. szept. 28. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!