Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » SOS! Hogyan tudnám felturbózni...

SOS! Hogyan tudnám felturbózni a radiátort?

Figyelt kérdés

A házunkban a szobámban nincs radiátor, csak 3 db hosszú cső padlótól plafonig. Semmilyen csonk nincs rajta és állítólag tilos is megbontani.


Na ez a cső tűzforró szokott lenni, de mégsem elég, hogy felfűtse a szobát. Arra gondoltam, hoyg felturbózom egy kicsit. Működne?


1: körbeépítem téglákkal mint egy cserépkályhát.

2: körbepakolom padlótól plafonig vízzel töltött pet-palackokkal. Ha jól veszem ki a dolgot, akkor a palackok átveszik, és tartják majd a hőt a csőből, és nagyobb hatásfokkal adják le azt.


3: körbetekerem szilikoncsővel az egész csövet, és végigvezetem csigavonalban a falon. Benne meg vízet, vagy ásványi olajat mozgatok egy kis pár wattos szivattyúval.


Ezen módszerek bármelyike javítana a hatásfokán? Esetleg ennél egyszerűbb módszer?


(ugyanis: szerintem mire a cső tetejéről az aljáig leér a víz, minden hőt nem tud leadni, ezért ha intenzívebb hőátadó felületté alakítom, hatékonyabb)


Gondoltam arra is, hogy réz, vagy fémlapokat ragasztok a csőhöz. Esetleg csinálok egy nagy tartályt, amit körbeszilózok, belül lesz a fűtéscső (mint egy bojler) és feltöltöm vízzel.



2013. szept. 27. 19:29
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

Jól van gyerekek, mentek a hülyeségek csarnokába kérdésestől-válaszostól!


Egyetlen megoldás létezik: radiátorcsere. Aki azt mondja hogy nem lehet kivágni, az nem akar foglalkozni a dologgal és inkább ezzel tart be.

2013. szept. 28. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

A hő vezetéssel (kondukció), áramlással (konvekció) és sugárzással (radiáció) terjed.

A fűtőegység neve: radiátor. [Szóval sugárzással fűt.]

Ez a radiátor, ami nincs a kérdező szobájában, de három tűzforró csöve, az viszont van.

Nos a sugárzás felületi jelenség, kedves kérdező, és jól érzed, hogy a felület növelésével jelentős hőelvételt tudsz megvalósítani. A legutolsó ötlet a jó, csak nem ragasztani kell, mert a ragasztó hőszigetelő. Itt viszont az a cél, hogy a fém a csővel kontakt módon érintkezve átforrósodjon.

Én lecsiszolnám a festéket a forró csövekről, a jobb hőátadás érdekében. És építési szakboltban vastag alufóliát (az étkezési alufóliánál jóval vastagabbat) vennék.

Ebből arasznyi vastagságú, különböző hosszúságú csíkokat vágnék teszteléshez. Két teljes fordulatot tekernék körbe a csövön erőteljesen rásimítva, hogy a kontaktus jó legyen

és hagynék ezen felül kölönböző méretű, a szoba irányába forduló szabad sugárzó felületeket [arasznyi vastag, x, x+a, x+b, X+c, stb széles] . Néhány óra alatt beáll a termodinamikai egyensúly. Sima kézrátétellel megnézném, hogy a csőtől való mekkora távolságig lesz érezhetően langyos a szoba irányába forduló sugárzó lapka. (Ennél hosszabbat csinálni felesleges, mert nem fűt.)

Ha ez az adat megvan, akkor az ehhez szükséges méretű csikokra szabdalnám a fóliát, és sűrűn megraknám a forró csöveket velük.

2013. dec. 6. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

15:47 Nagyjából stimmel, a jó termikus kontakt és a hőátadó felület megnövelése a cél. Ugyanakkor jó tudni, hogy a melegvizes radiátorok, nevükkel dacolva, főleg konvekcióval fűtenek (vicces, mert ugyanakkor egy forró gázkonvektor ezzel szemben jelentős mennyiségű hősugárzást is lead).


Ezért a hőátadó felületnek nem kell feltétlenül a szoba felé fordulnia (a lamellás radiátorok felépítése is ezt tükrözi, nem a szoba felé néző, hanem a felfelé áramló levegőnek kitett felületet maximalizálják), illetve a hőátadás hatékonyságát lehet javítani légáramlat keltésével is (a hőátadó felületre irányított ventilátorral).

2013. dec. 6. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!