Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Lámpa bekötése "csillár"...

Lámpa bekötése "csillár" szerinted hogy lehetsége?

Figyelt kérdés

SZiasztok!


A következő kérdésem lenne. Vettem egy új lámpát és fel szerettem volna tenni a régi UFOlámpa helyére. LEszedtem a régit és a következő a gondom.


A régi lámpának kettes "csokija" volt és az egyikbe belemegy egy kék kábel, a másik felébe a csokinak 2db zöld sárga kábel ment bele összesodorva. Még régen egy villanyszerelő említette,hogy azért van két kábel,hogy fel lehessen tenni csillárt és lehessen felváltva kapcsolni.


A lényeg. Mivel a vezeték színe nem szabályos (zöld sárgának a földnek kéne lennie) stb. Hogyan kéne bekössem az új lámpát? Az új lámpának egy hármas csokija van (Kék-Barna-Föld).


Az elképzelésem: Gondolom az a két darab összetekert kábel az a 0. A másik kábel a fázis és nincs földelés. A csokban az N jelű helyre menjen a összesodort és a másik csatiba menjen a fázis a föld maradjon üresen?


Ha valami nem érthető kérdezzetek.


Köszi a válaszokat előre is !!!



#lámpa #csillár #két föld vezeték
2014. márc. 3. 17:25
 1/9 anonim válasza:
A vezetékek színében sose lehet bízni, könnyen talál az ember fázist úgy is hogy nem keresi. A csillárkapcsolás elve ez [link] ugyebár. Tehát ha a kapcsolónak a falon két "kapcsolója" akkor működni fog a dolog, mégpedíg úgy, hogy ha minden igaz az összesodort vezetékek amiket megszakít a kapcsoló külön külön a kék pedig ami direkt jön a hálózatból. Mesterfüggő, ha jól csinálta akkor a zöld-sárga a fázis és azt kapcsolgatja az ember. A csillár az keményebb mogyi. Nincs véletlenül leírás hozzá, valami kis rajzocska?
2014. márc. 3. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Én nem vagyok benne biztos, hogy a két kék-sárga ebben az esetben a nulla. Miért lenne 2 vezeték a nullához?


Épphogy a fázisból szoktak kettőt vinni a csillárhoz: így lehet egy csillárkapcsoló két kapcsolójával variálni a fényerőt. Ugyanis a fázist szokták kapcsolni. Képzeld el, ha a nullát kapcsolnád le, majd valaki ki akar cserélni egy égőt. Ha az égő nem égett ki, akkor a fém aljához hozzáérve a fázisra markolna rá!


Első lépésként keress egy fázisceruzát és nézd meg, melyik valójában a fázis (ha minden jól van bekötve, akkor csak felkapcsolt kapcsolónál fogod megtalálni).


Az új lámpánál feltehetően a kék a nulla, a barna a fázis. De bekötés után ezt is ellenőrizd le. Helyes bekötésnél a fázis a foglalat aljában levő érintkezőn jelenik meg, nem a foglalat pereménél.

2014. márc. 3. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
64%

Nincs itt semmi gond( a szabálytalan színű vezetéken kívül).

Nem kell csillárkapcsolás sem mert mint írod az új lámpában is két ér+föld van úgy int a régiben.

Bár szakmailag azért lényeges hogy melyik a nulla melyik a fázis mert a foglalatban a talp érintkezőre kellene kerülni a fázisnak de ha összecseréled az sem probléma mert egy lámpában teljesen mindegy melyik a nulla és melyik a fázis.De ha ragaszkodsz a szakszerűséghez csak nézd meg egy fázis keresővel melyik a fázis és az legyen a barna érrel kötve(99,99 % hogy az összetekert két vezeték az).

A föld maradjon üresen nem probléma az sem-de azt felejtsd el hogy áthidalod a nullával(bizony ám ! mert sok okostojás ezt teszi) ez életveszélyes mutatvány!


(vill.szer)

2014. márc. 3. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszi a tippeket! így már érthetőbb a dolog.Gyakorlatilag akkor a zöld fehér lesz elvileg a fázis (de még ránézek) és a másik a 0.
2014. márc. 3. 19:26
 5/9 anonim ***** válasza:

Az összetekert zöld-sárgákon meg a fázis (jó esetben) a kék pedig a nulla.

Ha leveszed a kapcsoló fedelét, akkor ott is meg kell találnod a két zöld-sárga vezetéket, ha nincs kötés közben.

2014. márc. 3. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Nem lehetne azt a vadbarom módon behúzott kábelezést tisztességesen kicserélni a gányolás helyett olyan színűre amilyen oda való?
2014. márc. 3. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 menta34 ***** válasza:

Csak az én logikámat bántja a szétosztott, majd összesített fázis?


Kérdező: a csillár földelése 5 centin belül oda lesz csavarozva a fény rúdhoz/talphoz a csilláron (nagy valószínűséggel még a földelés jele is ott lesz), arra ne köss semmit :)

2014. márc. 4. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 menta34 ***** válasza:
*fény = fém, természetesen:)
2014. márc. 4. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Csak az én logikámat bántja a szétosztott, majd összesített fázis?"


Ha valamikor két áramkörös csillár volt felszerelve, majd valaki lecserélte sima lámpára, akkor szokták egybe kötni a két kapcsoló szálat, hogy mindkét kapcsolóra működjön.

2014. márc. 4. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!