Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Hogyan tudnék ventillátorfejet...

Hogyan tudnék ventillátorfejet építeni (legóból)? Mik egy hűtőképes ventillátor (fej) kialakítási sajátosságai?

Figyelt kérdés

Van egy eddig nem használt villanymotorom (robotgépben volt, de a tengelyhez közvetlenül csatlakozó két fogaskerék szétsarabolódott (el voltak torzulva a meneteik), és úgy már az egész nem tudott tovább működni.

A motor rendesen működik, és van is nagy ereje, forgási sebessége is, dinamikusan szabályozni viszont ugyebár nem tudnám a sebességét, és az ereje miatt csak fix helyzetben lenne biztonságos használni ezért szeretném hűtő-ventillátor villanymotorjaként használni.


Nem személyi hűtésre, hanem gép hűtésére használnám!


Viszont fizikai tudásom nincs sok, és nem tudom, hogyan kell optimálisan kialakítani a ventillátorfejet, a lapátok dőlésszögét, csavarodását, stb. úgy, hogy tényleg jól hűtsön. (mivel a gép nagyon melegszik, ezért több hűtés kéne, mint egy személyi ventillátornál)


Faanyagom és faragókészletem sincs sajna - pedig tudom, sokan biztos inkább azt ajánlanátok, hogy fából faragjam ki -, viszont mindenféle legóelemeim vannak itthon, és ha valaki el tudná magyarázni, hogy mik a lényeges kialakítási sajátosságok egy hűtésre képes ventillátorfejhez, lehet, hogy le tudnám utánozni legóból.


Valaki tudna akkor segíteni?



2014. júl. 24. 18:10
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Eddig ezeket találtam:


- Ventilátor házát a lapátok körül hengeres csőként érdemes megépíteni.

- A lapátok keresztmetszete szárnyszelvény alakú, valamint csavart, mivel nagyobb sugáron elhelyezkedő keresztmetszetnek a forgásból származó érintőirányú sebessége nagyobb, mint a tengelyhez közelebb fekvőnek, a levegő belépési sebessége viszont mindkét helyen azonos, így az ütközésmentes relatív áramlás biztosítása céljából a lapátokat célszerű elcsavarni.

- Ritkábban a lapátokat üzemen kívül elforgathatóra (a lapátok állásszögét változtathatóvá) alakítják ki, ami lehetővé teszi a változó áramlási mennyiség igényéhez legjobban alkalmazkodó geometria megvalósítását.


Illetve ami még fontos, hogy kizárólag axiális ventilátorról lenne szó, mivel a villanymotor kialakítása miatt csak olyat tudnék csinálni.

Olvastam, hogy keresztáramú ventillátort célszerűbb lenne talán, de azt túl bonyolult lenne megcsinálnom robotgép motorjából.


Valakinek esetleg vannak további infói??!!

2014. júl. 24. 18:42
 2/11 anonim ***** válasza:

legóból biztos nem tudod megépíteni.

1: szétesne a forgástól

2. nem tudsz olyan lapátéleket kialakítani neki, hogy kavarja / tolja a levegőt

2014. júl. 24. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Lapátél alatt mit értesz?

Azt, hogy vékony lapátra van szükség? Vagy az számít, hogy éles végű legyen a lapát?


A szétesésben van némi igazság, de talán meg lehet olyan erősre építeni, hogy a lendület ne vigye szét... technik elemeim is vannak bőven, azoknál talán keresztes tengelyekkel masszivvá lehet tenni a dolgot.

A főtengelyre való ráerősítéssel meg amiatt nem lesz gond szerintem, mert rápróbáltam egy elemet, és még éppen nem fér rá.... ami annyit tesz, hogy kalapáccsal kell majd beleverjem. Mint egy szöget, csak itt pont fordítva, mert a "szög" a tengely, a fal pedig a lyukas lego-kocka.

Tudom, eléggé barbár dolog lenne, de más ötletem nincs, a fém/acél főtengelyt meg főképp nem tudom vékonyabbra leköszörülni.

2014. júl. 24. 18:58
 4/11 anonim ***** válasza:
igen, olyasmi mint egy repülő szárnya. ha a beeső éle nem elég keskeny akkor eltolja maga elől a levegőt és nem tud mibe belekapni
2014. júl. 24. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Megnéztem, és a technik elemek között van olyan, aminek éles a vége.

Valamilyen Bionicle szörny modeljének a fegyvere lehetett, ahogy elnéztem ;) és van belőle több is, bár nem tudom, hogy most hány lapát is optimális egy ventilátorhoz.

Majd mielőbb küldök fotót, amint találok PC-s kábelt a fényképezőhöz.

2014. júl. 24. 22:02
 6/11 anonim ***** válasza:
hány éves vagy?
2014. júl. 24. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Nem egészen ezer forintból lehet venni 120 mm-es rendszerhűtő ventilátort.

Szerinted ennyiért megéri mókolni valamit, ami nem biztos, hogy működni fog?

2014. júl. 24. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

"hány éves vagy?"


Jajjjj, neeee!!! =( Most komolyan, mit számít ez?!


Egyébként 20. Na bummm. És akkor már nem szabad legóhoz nyúljak.


Ha tudnék faragni, mondom, megcsinálnám. A ventillátorfejet még úgy ahogy talán ki tudnám faragni, masszív dobozt meg már úgyse. De nem mellesleg meg faanyagom sincs itt, úgyszint megfelelő késeim se hozzá, legó a padláson viszont rengeteg. Na jó, annyira nem, de az átlaghoz képest sok féle elem.


Ezért gondoltam, hogy rákérdezek, de abban végülis igazat adok nektek, hogy nem igazán ez az alkalmas módja a dolgoknak.


Nah, mindegy, majd megpróbálok valamit összedobni, hátha......


A válaszokat köszi, plusz pontok megadva ;)

2014. júl. 25. 01:30
 9/11 A kérdező kommentje:

"Szerinted ennyiért megéri mókolni valamit, ami nem biztos, hogy működni fog?"


Ha arra gondolsz, most nincs más dolgom itt a nyáron, úgyhogy időm az van bőőőőven. Hál istennek, most még ;)


A robotgépet meg nem hiába szedtem szét, a keverőfejeket meghajtó fogaskerek teljesen elkoptak, viszont a motornak meg igencsak van teljesítménye (ahogy elnéztem, még egy fúrót is ki lehetne hozni belőle). A legó meg ott porosodik a padláson, kb. 3 évente egyszer vannak előszedve unokatesóimnak.


Úgyhogy, ez lényegében egy 0$ DIY project. És legalább nem unatkozom a nyáron ;)

2014. júl. 25. 01:38
 10/11 Wadmalac ***** válasza:

Szerintem a legóelemek erre a célra speciel nem igazán alkalmasak.

Ajánlok mást.

Plexi (inkább polikarbon, esetleg pvc) lapból ki tudsz vágni egy ventilátor rotor formát és hőlégfúvóval melegítve meg tudod hajtani a lapátozást is megfelelő szögre.

De ugyanezt eljátszhatod alumínium lemezzel is.

2014. júl. 29. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!