Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Régi totya4 típusú vegyes...

Régi totya4 típusú vegyes tüzelésű kazánt hogyan lehet házilag átalakítani hogy korszerűbb és gazdaságosabb legyen a fűtés? Különböző házi praktikákkal rendelkezők hozzászólásait akiknek volt már ilyenben részük örömmel fogadom.

Figyelt kérdés

2014. szept. 13. 12:57
 1/4 anonim ***** válasza:

Az a régi Totya a maga idejében egy nagyon jó kis vegyes tüzelésű kazán volt. Párat beépítettem 20-25 évvel ezelőtt. Tulajdonképpen a monori kazán egy módosított változata volt, amit mi is használtunk otthon.

A gond inkább az, hogy ezek a rendszerek még jó vastag vas csöves ún. etázs, vagy más néven gravitációs fűtések voltak. A kazán pedig nagy fűtőértékű fekete szénnel működik rendesen, de sajnos mostanában a legtöbben fával próbálják használni, mert az az elérhető.

1,5-2 vödör feketeszénnel megrakva, felülről begyújtva fél napig nem kellett vele foglalkozni, főképp ha fel volt szerelve a huzatszabályzó is.

Ha fával használod, akkor próbálj keményfát égetni, ne mindenféle szedett-vedett hulladékot, fenyőt, nyárfát, mert azzal csak szenvedni fogsz. A vizes akác jól ég ugyan, de sok kátrány fog kirakódni, ami szintén nem tesz jót a hatásfoknak. Fánál ráadásul jó ha a füstcsövet is le tudod zárni, hogy amikor már parázs van ne húzza ki a kémény a meleget. Egy keringető szivattyú is jót tesz, kb. 10% tüzelőt lehet megtakarítani vele, anélkül kb. 60 fokos víznél kezd beindulni a keringés. Egy termosztáttal már 40 foknál be lehet indítani a szivattyút, és előbb fűt, de akkor már nem fog kátrányosodni a kazán.

Persze lehet kombinálni a rendszert puffer tartállyal, ki lehet cserélni a csöveket vékonyabb rézre, vagy alupex-re, lehet modern radiátorokat felszerelni, amik nem 70-80 fokon, hanem már alacsonyabb hőmérsékleten elérik a névleges teljesítményt.


Persze csinálhatod úgy is, mint a nyugdíjas szomszédom, aki óránként kimegy a kazánhoz, megigazítja, lehamuz, és dob egy-egy hasábot rá, de ő ráér, és szeret is unalmában molyolni a fűtéssel.

2014. szept. 13. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Harkonnen köszönöm a hozzászólásodat kedves vagy:)

Okosodtam egy keveset rám fért :) Nekem jelenleg bármi szóba jöhet kivéve a gáz.Drága és fázik az ember mellette.

Tervben van a kazán radiátorok és csövek cseréje is egyaránt.Jelenleg anyagilag nem megengedett.Kazánból melyiket lenne érdemesebb megvásárolni? Lassan már annyi a kínálat abból is hogy elveszek a rengetegben.Faelgázosító,Defro automata,Carbo robot és még megannyi féle .

Nyugdíjas szomszédon elmosolyogtam magam:)Hiába az öregek már csak ilyenek.

Szép napot kívánok és meleg telet számodra :)

2014. szept. 14. 09:55
 3/4 anonim ***** válasza:

"Drága és fázik az ember mellette."


Fura, én egy kissé már köhögős 10 éves 24 kW-os Ferroli kombicirkóval fűtöm a 120 m2-es házamat vidéken. Kombinált fűtésem van: a köves helyiségekben padló temperálás van, és mindenütt radiátorok, 25 m3 víz fogy el havonta, ennek nagy része melegvíz amit a tárolós cirkó biztosít, és főzni is gázzal szoktunk. Átlagban évi 2200-2500 m3 gázt égetünk el, ebből majd' a fele csak a főzés és a melegvíz.

Porotherm 30-as falak vannak 5 cm-es szigeteléssel, és 22 fokra van állítva a programozható termosztát nappal, éjjel pedig 21 fokon kapcsol ki a fűtés. Jelenleg 24000 Ft körüli átalányt fizetünk, szóval szerintem ha nem lopom a fát, nem lenne azzal se olcsóbb.

2014. szept. 14. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Javítás:

Megnéztem a gázórát, mert pont egy hónapja cserélték. Jelenleg 63 m3-t mutat, tehát nem a fele, csak az 1/3-a az össz. fogyasztásnak a melegvíz és a fűtés.

Tehát akkor évi 1500-1700 m3 a fűtés. Ez durván számolva 135-153 ezer Ft/év.

2014. szept. 14. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!