Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Elektromos védőcsövek méretezése?

Elektromos védőcsövek méretezése?

Figyelt kérdés

Hogyan kell méretezni egy védőcsövet?


Milyen összefüggésben van a kábel (vezeték) méretével, darabszámával, illetve hogy milyen távolságba visszük? Ezenfelül hogy kültéren vagy beltéren van e, földben vagy betonban, stb... Illetve milyen védőcsövek vannak (KPE,PVC,stb..) és mi a különbség köztük, melyiket mikor és hol használjuk?


Valaki esetleg részletesen el tudná mondani az előbbi kérdéseket, vagy tud e valami jó táblázatot vagy katalógust ehhez?



2016. febr. 10. 22:51
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Kérdésed címét kellett volna a Google-ba beírni és válogatni a találatok között! :-)
2016. febr. 11. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 electroman75 ***** válasza:
14%
Gondolom a következő kérdésed az lesz hogy hogyan kell egy házat "levillannyszerelni"? Hát barátom elárulom neked a villanyszerelés az egy szakma, amit tanul(és sokat gyakorol) az ember. A többit meg elárulta neked az első válaszoló.
2016. febr. 11. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
31%
A KPE csövek,leginkább kint használják, még 50 év múlva is elviselik a nyomást.Vízállóak.pl. [link] A másik a PVCcsőveket épületen belüli használatra javasolják.Én is csak laikus vagyok a témában.Egy ház felépítése a tapasztalatom.
2016. febr. 11. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
A harmadiknak köszönöm, az első kettő meg simán hülye...
2016. febr. 12. 21:00
 5/6 anonim ***** válasza:

Alapvetően a legfontosabb összefüggés, hogy a választott kábelek, vezetékek beleférjenek, és be is lehessen őket oda húzni, ezek alulról határozzák meg a méretet, azaz ennél kisebb méret nem lehet. A másik szempont beltéren a válaszfal vastagsága, egy 6cm-es válaszfalba nem lehet 63-as védőcsövet bevésni, még egy 40-es is határeset. Hogy a kettő között mi lesz a választott és megfelelő az sok-sok év kivitelezői gyakorlat után az esetek jelentős részében már sikerül.


A védőcsövek anyaga meg a várható hatásoktól függ (mint a neve is mutatja védőőcső, azaz valamit véd valamitől), tehát azt kell megnézni, hogy mit és mi elől védünk. Tehát megnézzük a várható hatásokat, megnézzük mit bír a kábel (vezeték) és olyan védőcsövet használunk ami a kábelt megvédi annyira, hogy a várható hatások esetén se károsodjon. És néha előfordul, hogy ha olyan a helyzet acél vízvezetékcsövet kell használni mert más nem jó. Ez alapján a tervezés a következő:


1./ Meghatározod, hogy mennyi és milyen vezeték kerül be (fontos, néhány esetben a védőcsőmérete és annak anyaga, beépítési módja stb., és az abba húzott kábelek száma, terhelése befolyásolja a kábel keresztmetszetet, így ez leeht több iterációból jön ki). Ehhez több szabványt kell figyelembe venni. Illetve az adott kábel katalógus adatait kell megnézni.


2./ Meghatározod, hogy a kiválasztott kábelek mekkora miniális keresztmetszetbe férnek el. Ehhez kell ismerni a nyomvonalat, mert ha sok a kanyar növelni kell a keresztmetszetet. Szintén figyelembe kell venni, hogy behúzható legyen (ehhez kell ismerni a behúzási technológiát, pl. nagyon nagy behúzási hosszuságoknál, vagy optikai kábeleknél szoktak használni sűríett levegős rásegítést). Itt szintén elő kell venni a szabványokat, a kábel katalógus lapját, a védőcső katalógust stb.


3./ Utána meg kell nézni, hogy mi az a maximális védőcsőméret amelyik befér a szerkezetbe, vagy amit hajlandó bevésni a kolléga, vagy a kőműves. Ha ez vékonyabb mint a 2-es pontban kapott minimális méret akkor vissza a 2-es ponthoz, vagy az 1-es ponthoz. Itt lehet, hogy a statikussal kell egyeztetni, hogy mit bír el a szerkezet (ld. szabvány).


4./ Megnézed a várható hatásokat és ez alapján választasz anyagot. Az anyag függvényében megnézed a behúzhatóságot (pl. mekkora lesz a várható surlódási erő a behúzáskor mert tapadhat a védőcső falához a kábel), itt jó szolgálatot tesz a maximális húzó erő (ez a kábel katalógusa tartalmazza). Ha az jön ki, hogy a kábel nem behúzható mert nagy lesz a tapadás akkor megint visszalapés 3. 2. 1. ponthoz. Itt is a szabványokat és a várható hatásokat kell figyelembe venni (talajnál pl. kellhet talajmechanika a mértékadó talajvízszint meghatározására, mert vannak olyan esetek amikor az sem mindegy, hogy talajvíz színt alatt, időszakosan talajvíz alá, vagy teljesen szárazra kerül a védőcső).


5./ Ha megvan az anyag és a méret, elmész a gazdasági döntéshozóhoz (családi háznál általában az asszony, cégeknél a gazdasági igazgató) megmondod neki, hogy a számításokból az jött ki, hogy D mm átmérőjű, d falvastagságú, z anyagú védőcső kell, ami a boltban x Ft/m, és ezt a villanyszerelő y Ft/m-ért vési be; és ebbe k Ft/m lesz a behúzandó kábel ára összesen S Ft/m... Ha ez drágább mint ami az elképzelés volt akkor 4. pont esetleg 3. pont, 2. majd 1. pontig visszalépés.


6./ Ha ez megvan akkor előveszed a több éves szakmai tapasztalatot és még egyszer ellenőrzöl mindent, hogy minden számítás jó-e a szakmai tapasztalat alapján. Ha valami még sem jó akkor 5. 4. 3. 2. 1. sorrendben "újra tervezés".


7./ Elkezded megépíteni, és látod, hogy valami nem jó (pl. mégse fér be, megszűnt az a pipa idom amit terveztél stb.) akkor 6. 5. 4. 3. 2. 1. újra tervezés.


És igen ez egy szakma. Kérdezem én, hogy úgyanígy megkérdeznéd, hogy "hogyan vegyem ki a kisöcsém vakbelét?" Vagy azt inkább az orvosra bízod?

2016. febr. 12. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a részletes leírást :)


Egyébként azt se tudjátok hogy miért tettem fel ezt a kérdést, mivel kapcsolatban... Annyit elárulhatok, hogy nem én akarom ezt megépíteni -.-

2016. febr. 13. 09:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!