Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Napkollektort ki lehetne...

Napkollektort ki lehetne váltani parabola tükörrel? Vagy inkább sörkollektor?

Figyelt kérdés

Ha jól tudom pl. főznek is "parabolával" a szegényebb helyeken.Engem az érdekelne, ha pl. erkélyre déli oldalra szerelek fel egyet akkor azzal tudnék-e meleg vizet előállítani? Úgy értem nem föltétlen fürdésre.Hanem egy kisebb radiátor mennyire tudnák vele felmelegíteni?(olyan 1mx1m)


Apumnak volt régebben egy nagy tányér műholdvevőhöz. Na most vagy be kéne fújnom ezüstel vagy nem tudom...


De ugye ez csak egy darab, és elektronikával mozgatni is lehetne.


Sörkollektor nem igen tetszik, hülyén nézne ki az emeleten. :XD



2016. febr. 22. 17:32
 1/2 anonim ***** válasza:

Abból a laikus elképzelésből kiindulva, hogy a hőgyűjtés szempontjából fontos infra tartomány nincs túl messze a látható fénytől, úgy vélem, körülbelül hasonlóan verődik vissza a tükröző felületről, mint a látható fény.

Tehát: ha a rendelkezésedre álló ezüst festék olyan felületet ad, amivel úgy tudsz tükrözni, mint egy zsebtükörrel, azaz fényfoltot vetíthetsz vele a szemközti házfalra, akkor már alig 20-30 százalék veszteséggel eltérítetted a napfényt. Utána még be kell fogni egy sörkollektor-szerű valamivel, ez is veszteséges, így a felszínre négyzetméterenkét beérkező kb. 750 wattból nem sok marad.

Ráadásul a radiátorod jóval nagyobb a paraboládnál, ha megfigyelted, a főzésre használt tükrök 1: tükörfényesek, 2: a tükörnél jóval kisebb területre gyűjtik a fényt.

Gondolj arra, a fehérre, vagy ezüstre festett műholdvevő parabolaantennák sem égetik szét a vevőegységet még a napéjegyenlőségek idején sem, pedig akkor a Nap a műholdak irányából süt.

2016. febr. 23. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Értem én, de ugy gondoltam hogy a fej helyére vetiteném a hőt. Aktivan keresgettem, már valaki meg is csinálta.


Persze ki is lehet polirozni a a parabolát.


https://www.youtube.com/watch?v=QUreMc-o2Nc


https://www.youtube.com/watch?v=g2nr4VAie_A


Van több is. Az elsőnek az előne hogy nem dönti fel a szél.


Amikor a kérést feltettem nem tudtam, hogy valak(ik) már csináltak ilyeneket. Sörkolektorral nem foglalkoznék, tetőre szerelhető napkollektorral sem. Az a gondom, hogy nem követi a napot.

2016. febr. 23. 08:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!