Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Szeretnék egy karambit kést...

Szeretnék egy karambit kést készíteni magamnak, és ehhez vennék megfelelő minőségű fémet. Egy ismerőm 7CR13 acélt ajánlott. Mondanátok róla pár infót, hogy ez valóban jó? Ha nem akkor milyent ajánlotok?

Figyelt kérdés

Ez alapján szeretném készíteni: https://www.youtube.com/watch?v=-ASS3RiNviU


Nem tudom mennyire jó minőségű a fűnyíró penge, amit ő használ, de ha van jobb akkor én nem sajnálnám ez esetben a pénzt. Hisz úgyse kell belőle nagy. :)


Nem vagyok egy gyilkos hajlam, tehát semmi ilyesmire nem használnám. Csak a szép kések/pengék egy férfinak igenis megragadó. És mi lehet annál nagyobb élmény, ha magadnak készíthetsz egyet? :)


2016. márc. 12. 18:40
 1/9 anonim ***** válasza:
A 7cr13 saválló acél, 56-58 HRC-re fel lehet edzeni, jó pengét lehet belőle csinálni. De miért ilyen "birkakörmölő" formájú kést csinálsz belőle? :-) Mire lehet ezt használni?
2016. márc. 12. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Igazából nem tetszene a körömpucoló, ha akkora lenne, mint a boltokban. 7-10 cm penge. 12-16 cm nyél. Hát ez marha visszataszító.

Viszont, amit látsz a videó alatt az jól néz ki. Ott nagyobb a penge, mint a nyél. Hát használni semmire. :)


Mellesleg, Te milyent javasolnál? :)


Ez az edzés módszer szinte biztosan nem menne, soha nem csináltam még olyant, és mellesleg nincs is hozzá semmim, ami kellene.

Lehet vásárolni olyan anyagot amit írtál? 56-58 HRC

2016. márc. 12. 23:02
 3/9 anonim ***** válasza:
A nyers alapanyagot tudod megvenni. A keménysége a pengének azon múlik, hogy hogyan sikerült az edzés-visszaeresztés műveletsorozat. Ha magad szeretnéd a kést elkészíteni, nem úszod meg az edzést. Egy kis kovácstüzet nem nagy dolog összedobni, jó minőségű fekete szén kell hozzá (fekete szén alatt a típusra kell gondolni, mert barna is van, csak az kevés kalória) a hűtés pedig szintén nem ördöngös dolog. A használhatóság pedig relatív, nekem az lenne evidens, hogy ha van egy késem, azt tudjam használni a mindennapokban, de ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek így kell gondolkoznia. Készíthetsz dísz kést is, ha szeretnél, lényeg, hogy neked tetsszen, és örömödet találd benne.
2016. márc. 12. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Írom az alapvető fogalmakat, utána gondolkoztam el rajta, attól, hogy én tudom miről van szó, nem biztos, hogy te is. Tehát megveszed a 7cr13 anyagot. Megkapod vágható, pontozható, fúrható, állapotban. Ekkor tudod kialakítani a penge formát, és kifúrni a nyelet rögzítő lyukakat. Ha a pengeformát készre köszörülted, le kell simítanod, finomítanod szinte a kész állapot szintjére. Ez után fogod tudni megcsinálni a hőkezelést, először az edzést, utána a visszaeresztést. Ekkor éri el a pengéd a szükséges keménységet ami valahol 56 és 58 HRC között lenne mérhető, és a visszaeresztés következményeképpen a szükséges rugalmasságot is. Polírozás, nyelezés, az élszalag kialakítása, finomra fenése, aztán mehet a vitrinbe gyönyörködni, vagy ha használható formát választottál, akkor horgászni, gombászni, bushcraft célokra, stb...
2016. márc. 12. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Traktoros vagyok egy nagy cégnél, így ebből kifolyólag nekem soha nem kell foglalkoznom a fémmegmunkálással.

Jobban belegondolva lehet igazad van abban, hogy ha már csinálok egyet, akkor az ne csak dísz legyen. Esetek 95%-ban a szántőföldeken kajálok. Oda mindenképp jól jönne egy jó kés. :)


Ha már itt tartunk akkor nagyon tetszik nekem ez a mintás penge.

[link]


Meseszép. Nem tudom milyen anyaggal ötvözték, hogy ilyen mintás lett, de ez biztosan nem csak egy felületi festés.

Ha csinálnék egy kést, akkor ilyen fémből szeretném. Ez milyen fém? :)


Annyi kérdésem lenne, hogy felmelegítés után miben hűtsem le? Csak mert a videóban valami olaj szerűségbe rakja bele, utána pedig valami grillezőbe is beteszi.

2016. márc. 13. 14:26
 6/9 anonim ***** válasza:
Nem felületi festés. :-) Damaszk penge. Ne akarjál olyat csinálni, nem magyarázom el itt, hogy miért, de némi googlézás után rá fogsz jönni... A videóban olajban hűt, az lenne az edzés művelete, a grillezőben pedig visszaereszti. Mutogatja a végén, hogy milyen szép lett, de persze azt nem látod, hogy milyen anyagminőséget tudott létrehozni a srác. Eleve szar alapanyagból állt neki, én nem sok reményt fűzök ahhoz a késhez, hacsak nem dísznek készítette ő is.
2016. márc. 13. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Rákerestem a damaszkra. És videón ez úgy néz ki, hogy adott egy 3-4 mm-es lapos vas, amit 7-10 cm hosszúságúra vág, egymásra teszi, megpontozza, majd hozzáhegeszt egy betonacél pálcát. Tűzbe teszi, kinyújtja, majd félbevágja, és visszahajtja. És ezt csinálja meg 170x. O.O

Nem utolsó sorban volt tekerés is.

Ez a damaszk acél?

Csak mert nem tűnik így veszélyesnek. Ha a kovács tűzhöz tényleg csak feketeszén meg tégla kell, akkor nem nagy tudomány. Vagyis nem látszik annak.


A szaranyagú penge, - a karambitról beszélsz? Csak mert a fűnyíró penge az meglehetősen kemény anyag. Szerkezeti acél. Mi baj vele?

2016. márc. 13. 23:43
 8/9 anonim ***** válasza:
Fűnyíró késnek teljesen jó az az anyag, ebből a szempontból semmi bajom vele, de kést nem készítenék belőle. Jó felé gondolkodtál a 7CR13 anyaggal, olyanból érdemes készíteni jó késpengét, ami nem fog rozsdásodni, és keménysége, rugalmassága mellett megfelelően finom kristályszerkezetű, akár borotválkozó tükör minőségűre fel tudod polírozni. Az én bicskámnak Sandvik 12C27 pengéje van, öröm ránézni és megérinteni, amit magam csináltam vadásztőr, (el is hagytam sajnos) annak pedig Böhler 440C anyaga volt, szintén nemesebb felületet ad, mint egy sima szerkezeti acél, ami lánykorában fűnyírókés volt.
2016. márc. 14. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
A damaszk acél tényleg nem veszélyes. :-) Míg meg nem próbálsz elkészíteni egyet. :-) Szerintem nagy tudomány, sok buktatóval. Nagyon figyelni kell a melegítésre, nyújtásnál szintén, hogy egyenletes legyen a rétegvastagság, bórax okos használata, visszahajtáskor nem kerülhet reve a két réteg közé, mert akkor kuka a végeredmény, trükkök százai (Fletó után szabadon) amitől a rajzolat érdekesebb, szebb lesz, majd a végén köszörülés, edzés, savazás (szintén a rajzolat miatt) stb... De ha gondolod, megpróbálhatod.
2016. márc. 14. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!