Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Miért keletkezik folyóforgács?...

Miért keletkezik folyóforgács? Zavar, hogy állandóan feltekeredik a munkadarabra (esztergálás)

Figyelt kérdés

Esztergálok és a mikor a munkadarabról választom le a felesleges forgácsot akkor rátekeredik a munkadarabra és gyorsan összegyűlik majd elkezdi dobálni össze vissza és eléggé zavar meg félek, hogy a tőlem tapasztaltabb kollégák hogy reagálnak, meg gondolom nekik sem esik jól, ha egy-két forgács eltalálja őket.


Mit tegyek, hogy ne keletkezzen ilyen rátekeredős folyóforgács? Egyetemes esztergagépen vagyok és ott ugye nincs erre kialakított behúzós ajtó.


Lehet az volt a baj, hogy kicsi volt a fogásvétel?

560-as volt a fordulatszám

az előtolás az pontosan nem tudom mennyi

de a fogásvétel csak 1 mm volt.

(az anyag bronz volt.)


Kezdő vagyok és ezért kérdezem. Ne harapjátok le a fejem.



2016. szept. 9. 21:07
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A bronznál érdekes a folyófogács, hiszen az általában gyönyörű elemi forgácsot ad.

De a folyóforgács alapvetően puha anyagoknál, szerkezeti acélok, alumínium, vörösréz, keletkezik. A helyzet a forgácskeresztmetszet növelésével lényegesen javítható, akár meg is szüntethető a jelenség. tehát növel d előtoló sebességet és jobban fog törni a forgács. Ha nem másfajta forgácstörővel rendelkező kést, lapkát alkalmaznék. Kérdés még, hogy mekkora átmérőjű anyagot esztergálsz, mert hogyha nem túl nagy a fordulatod is lehet, hogy kevés. Ezt az élrátétes forgácsból láthatod.

2016. szept. 9. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Akkor az előtolás sebességét érdemes növelni?

Amúgy a munkadarab kb 100mm-es átmérőjű volt.

2016. szept. 9. 21:23
 3/7 anonim ***** válasza:

Érdekes eset, mert a bronz valóban nem szokott folyóforgácsot adni, én még legalábbis nem láttam rá példát. Lehet valami módosított ötvözet?


Milyen késsel csinálod? Gyorsacél vagy keményfém? Esetleg váltólapkás?


Az 560-as fordulat biztosan elég, gyorsacélhoz még sokallnám is. Az előtolást persze lehet növelni, de 0,2-nél már jó kell legyen. Mert ha mondjuk 0,8-nál megtöri, az egy dolog, de akkora előtolással nem lehet simítani.


Amire én első sorban tippelnék, hogy egy negatív lapka lehet a bűnös, aminek ráadásul ki van csorbulva az éle, ilyenkor nem forgácsol a kés csak túrja az anyagot.


Milyen gépről van egyébként szó? Valami masszívabb fajta?

2016. szept. 9. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Forgácstörö kialakitás?
2016. szept. 9. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Váltólapkás kés és elég masszív gépről van szó.


Amúgy tételezzük fel, hogy nem bronz anyagot esztergálok és ha akkor is folyóforgács keletkezik gépi előtolásnál akkor min kell állítani?


a bronz zárójeles megjegyzés volt, amúgy azt kalapácsnak csináltuk volt vagy 120mm-res átmérőjű és le kellett szedni kb 80-ra ha jól emlékszem.

2016. szept. 9. 23:33
 6/7 A kérdező kommentje:
leginkább ezt a folyóforgácsot akarom kiküszöbölni, mert balesetveszélyes, meg a kollégákat is zavarhatja, akkor ugye ahogy forog úgy már a lent lévő forgácsot is dobálhatja. Meg azért mindig a felénél leállítani a gépet, le szenvedni kaparó/piszkavassal a forgácsot ami feltekeredett a munkadarabra.
2016. szept. 9. 23:40
 7/7 anonim ***** válasza:

Próbálj meg egy 900-1000 körüli fordulatot a váltólapka az bőven bírni fogja, ez ugye 300 körüli vágósebesség 100-as átmérőn, ezt még acélba is megbírja. Az előtolás meg legyen 0,2 ha 0,4-es a csúcsrádiusz, ha 0,8-as a rádiusz akkor lehet 0,3-0,4 körül próbálkozni.


De ezt a folyóforgács ügyet nem nagyon lehet a gép állogatásával kiküszöbölni. A késen múlik a dolog.


Acélnál kell neki a vágósebesség ha negatív lapkáról van szó, mert egyébként csak túrja az anyagot, a fogásmélység határokat pedig be kell tartani, egy normál lapkánál ez kb. 1-4mm. De ugye egy acélhoz való lapka bronzhoz soha se lesz igazán jó.


Bronzhoz, rézhez, aluhoz is mind van váltólapka, de ha nem nagyüzembe csináljátok, vagy cnc-n, akkor a gyorsacél is nagyon megfelel. Élesre kell köszörülni, de nem harapósra, réznél főleg nem. A forgácstörőt pedig nem szabad túl szűkre venni, mert berágódik az anyag. Egy jó gyorsacél késsel gyönyörűen lehet bronzot esztergálni. Mérsékelt fordulat, bő hűtés és mehet a 10mm-es fogás. Egy lépésben megvan a 100-ból 80mm és a szerszám se kopik feleslegesen, a gép se megy hiába.


A gépet csak azért kérdeztem, mert pl. egy EAN-on ami már rendesen szét van kopva (lógó főorsó, kopott szánok), akármi megeshet. Ott csak a gépfelújítás segít.

2016. szept. 10. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!