Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Hogyan kössem be a fényerőszab...

Hogyan kössem be a fényerőszabályzós kapcsolót?

Figyelt kérdés

Képen látható három vezeték áll rendelkezésre:


[link]


Ez régebben egy fényerőszabályzós kapcsolóval működött és a szoba másik felében is van egy egyszerű kapcsoló amivel fel lehetett kapcsolni. (tehát két kapcsolóval és ami a képen látható az fényerőszabályzósra volt bekötve)


Azután egyszer csak nem működött a világítás és régebben egy villanyszerelő megállapította hogy a fényerőszabályzós kapcsoló romlott el, ezért csak dísznek visszatette úgy hogy be se kötötte, így ezentúl már csak a másik sima kapcsolóval működött (de legalább működött) a szoba másik végében.


Szóval most szeretnék venni egy fényerőszabályzós kapcsolót, oda ahol eredetileg is az volt, ami a képen is látható, de nem tudom hogyan kössem rá ezekre a vezetékekre.


Tudom buta kérdés ez a válaszolók számára, röstellem is, de ennyire nem értek hozzá :( félek is az elektromosságtól nehogy kárt tegyek valamiben ha helytelenül kötném be.


2016. szept. 23. 11:24
 1/5 anonim ***** válasza:

a kéken jön a nulla

feketén a fázis

sárgazöld a föld


a földelés jele: [link]


Azt írod még nem vetted meg. Elvileg a szabályzón is jelölve van, hogy mit hova kell kötni, de a csomagolásán, vagy a mellékelt kis papírkán tuti van bekötési ábra. De az eladót is megkérdezheted, ha meg barkácsáruházban veszed, ott is kérhetsz segítséget.

2016. szept. 23. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nem buta kérdés, mert egyáltalán nem biztos, hogy szabványosan használják a vezetékek színét. Ha ugyanis fázis-nulla-föld a három vezeték, akkor mégis hogyan kapcsolja a lámpát? Akkor inkább egy konnektort lehetne oda kötni, és nem is kapcsolná a lámpát.


Én innen azt mondanám, hogy jó eséllyel a fekete a fázis, kék a nulla, és a zöld/sárga megy a lámpához (sok szerelő lusta rátekerni szigszalaggal, hogy jelezze a valódi funkciót), az a vezérelt fázis. De a két kapcsoló miatt erre sem vennék mérget, tehát jobb lenne mindenképp szerelőt hívni.

2016. szept. 24. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Ide sehogy,mert ez egy konnektor doboza.A háztartásban hol láttatok a villanykapcsolót földelni?A bekötéseknél nem kötünk a kapcsolóra külön védőföldelést,ha nem azt kapcsolót megkerülve építik ki a lámpához.A védőföldelést nem szabad ügy kötni,hogy kiiktatható legyen kapcsolóval.Ha nem érted magad hozzá,inkább kérj meg egy szakit,aki beköti,mint hogy bajt csinálj,mert ,ha a nullát fázisra kötöd a kapcsolóval ,lesz durrogás.Ha meg más a vezeték színe ,mint a bekötési szabványba ,akkor meg kell nézni mi micsoda,mert innen nem derül ki.
2016. szept. 24. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsokat, megfogadtam és helyesen jártam el :) Fáziskeresővel megnéztem melyik a fázis és a kapcsoló utasítása alapján kötöttem be.


Egyébként ez sosem volt konntektor doboza, legalábbis nem arra a célra szolgált, hanem világ életében kapcsoló volt itt.

Nem tudom mit keres ott a zöld/sárga vezeték mindenesetre azt figyelmen kívül hagytam.

2016. szept. 24. 21:38
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Akkor sem lett egyértelmű a helyzet. A dimmernek is elég két ág, akkor miért van ott a harmadik vezeték? Lehet, hogy eredetileg alternatívkapcsolónak lett vezetékelve? Mert a színezés semmi esetre sem lehet jó. Ugyanis ha két pólusú a dimmer (fázis, kapcsolt fázis), akkor két fázis kell, ha három pólusú, akkor két fázis, és egy nulla. Ha alternatív kapcsolóhoz van, akkor meg van egy fázis, és két kapcsolt fázis. Én hívnék egy szerelőt, hogy nézze meg, aztán majd megjelöli a vezetékvégeket. Addig meg a zöld sárgát is legalább szigeteld le, mert fázis is lehet rajta.
2016. szept. 25. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!