Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Csengő kapcsolóhoz nem javasol...

Csengő kapcsolóhoz nem javasolják kivinni a 230 voltot. Érthető. Biztonság. Viszont a világítás kapcsoló - ugyanúgy IP44 -es mint a csengő kapcsolója - épp úgy kültéren van, teljesen szabályos?

Figyelt kérdés
2-ből 2 villanyszerelő akit megkérdeztem simán vinné a 230V -ot, kültérre alkalmas kapcsolóval, hogy felesleges a reduktor.

2017. dec. 19. 19:29
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
100%

Megfelelő védettséggel megoldható. Van védettebb IP56, ha a hely megkívánja.

Egy trafó induktív fogyasztó, másképp viselkedik mint egy ohmikus; ez váltakozó áramú kör. talán ezek miatt nem javasolják.

2017. dec. 19. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
71%

Ha jól tudom kültérre is a nulla vezeték van .Nem gondolom hogy ez a kapcsolón múlik .

A csengő sincs áram alatt állandóan .

2017. dec. 19. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

Igen én is úgy tudom, hogy csengőnél a nullát viszik a kapcsolóra, bár nyilván a fogyasztón keresztül ott a fázis.


Én csak a logikát nem értem, ha a világítást felkapcsolhatom kültéren egy IP44 -es kapcsolóval, akkor becsengetni mért nem lehet (szabadna) egy ugyanolyan védettségű csengő kapcsolóval?

2017. dec. 19. 19:47
 4/28 anonim ***** válasza:

Mivel induktív fogyasztót kapcsolsz (váltóáram!), és megszakításkor nagyfeszültség keletkezik. A nagyobb veszéj ez, mivel itt nem 230V keletkezik, hanem annál sokkal több. Lásd, az autók gyújtótekercse és gyújtógyertya is így működik.

Ebből kifolyólag ilyenkor a kisebb feszültségű oldalt szokás kapcsolni, nem a 230V-ot

2017. dec. 19. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:

Mint írtad hiába a nullát viszed ki másik felén ott a fázis a kapcsolónak (max egy kicsit kevesebb). Táhát nem változott semmi.

Ebből kifolyólag a kisebb feszt kapcsoljuk ilyenkor, nem a nagyobbat.

2017. dec. 19. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
57%

A kapucsengővel az a gond, hogy a kerten át kell kivezetni. A kertben előbb utóbb valamikor valaki ásni kapálni fog. Így olcsóbb a törpefeszültséget kivinni mint hülyebiztosra páncélozni a vezetéket. Míg a világítás áramkörei leggyakrabban az épület falazatán fut.

Tehát kiviheted a kisfeszültséget a kapuhoz, de védőcsőbe húzd a kábelt. A védőcső fölé tegyél egy sor km. téglát. Aztán mehet fel az IP44-es csengőnyomó.

2017. dec. 19. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 A kérdező kommentje:

Ja, nem úgy gondoltam, hogy a csengőtrafó primer körét fogom kapcsolgatni. Akkor már tényleg kivezethetném a 12, vagy 24 voltot...


Szóval úgy gondoltam, hogy veszek sínre szerelhető 230V -os csengőt, annak nem kell külön csengőtrafó.


Nem hiszem, hogy valaki kapálni fog a járda alatt a szegélyek mellett a betonban ahol a gégecső fut. Megtörténhet, de biztosan meglepődnék.

2017. dec. 19. 20:31
 8/28 anonim ***** válasza:
A szabál az szabál! Ezt pedig jól megindokolták. Bármit is az elképzelésed szerint csinálsz, egy balesetnél téged vonnak felelőségre.
2017. dec. 19. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
Én ehhez nem értek, de a csengő kapcsoló kifejezés itt egy kapucsengőt jelent, ami fokozottan nedvességnek kitett helyen kerül felszerelésre. Ilyen szemszögből nézve én csak egy reduktor 5 vagy 8 V feszültségét merném kivezetni.
2017. dec. 19. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:

Az is szabály, hogy az IP44 -es kapcsolónak mit kell tudni, tehát kültéren alkalmazható.


Ha a világítást kapcsolom fel az is kültéren van akkor jó, ha csengőt hoz működésbe akkor elviekben nem. Én alapvetően csengőtrafóban gondolkoztam, de a villanyszerelők meg azt mondják hagyjam a fenébe, kössem be a 230 V -ost, ha egyszer a kapcsoló úgyis kültéri.


Azért nem lenne rossz, mert több helyen is szólnia kellene, szóval az alap csengőtranszformátoroknál amit villanyszerelő boltokban árulnak mindenütt erősebb kell, ami nyilván drágább is.

2017. dec. 19. 20:51
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!