Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » A kereskedelmi forgalomban...

A kereskedelmi forgalomban kapható fúrógéptokmányok rögzítésére milyen megoldásokat használnak?

Figyelt kérdés

Főleg oszlopos, állványos fúróknál Morse-kúpos megoldás van klasszikus esetben.

Vannak viszont mostanság egész kis méretű oszlopos fúrógépek, amelyek asztalra állíthatók le. Ezek is Morse-kúpos kialakításúak?


A morse-kúpos megoldástól milyen eltérő konstrukciók vannak? Hogyan lehet ezeket szerelni, vagy tokmányt cserélni rajtuk? Mert ugye a morse-kúpos kialakításnál nem kérdés a gyors cserelehetőség, és más-más szerszámok gyors befogása.



2018. márc. 2. 13:56
 1/6 anonim ***** válasza:
belső menetes.
2018. márc. 2. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
2018. márc. 2. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Fantom83 ***** válasza:

Javaslom,h ha csak teheted kerüld el jó messzire a kúpos felfogatású oszlopos fúrókat!

Nekem épített B16-os van itthon,de iszonyat mit kínlódtunk az új tokmány felrakásával.

Legyen csak menetes!

2018. márc. 2. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat, megy a zöld kéz mindenkinek.


Kedves Fantom83, miért nem ajánlod a kúpos megoldást, melyek a negatív tapasztalataid vele?


Minden ipari gépen is (fúró, maró, eszterga) szinte kivétel nélkül morse-kúpos megoldást használnak, amelyekkel eddig találkoztam. Könnyű cserelehetőség, biztos és központos felfogás, széleskörű szerszámok befogásának a lehetősége, nagy nyomaték -és teljesítményátvitel jellemzi. Persze kellő idő után a főorsó belső kúpja szabályzandó, ha az nem felel már meg a szerszámgép pontosságra vonatkozó szabványnak. (Ezt szabványos tüske és mérőóra segítségével lehet megállapítani).


Nagyobb átmérőjű fúrókat (kb. 16 fölött) pedig talán nem is gyártanak hengeres szárral, hanem kivétel nélül morse-kúppal. Ilyenkor a szerszámcseréhez külön egy ék alakú kiütőszerszám használatos, legalábbis a klasszikus egyetemes gépeken. CNC gépeknél meg HSZ kúpos megoldás van, de ott a szerszámcsere hidraulikus elven működik.


Tehát nem látom, mi lenne a kúpos megoldásnak a hátránya.

2018. márc. 3. 06:36
 5/6 anonim ***** válasza:

A kisebb asztali/oszlopos gépeknél annyi a különbség, hogy nincs belső morse kúp, hanem magának a főorsónak a vége van pl. B16-ra kialakítva. Ugye így egyrészt kompaktabb lehet a kivitel, másrészt úgyse bírnak el sokkal nagyobb fúrót, mint amit egy átlagos tokmányba be lehet fogni. Szóval nincs értelme nagyon a tokmányt cserélgetni.


Egyébként azért ez nem egy olyan nagyon új keletű dolog, már 50-60 éves gépeken is ezt a megoldást alkalmazták. Hogy a magyar gyártmányoknál maradjunk, pl.: FA, PAF, FP sorozat.

2018. márc. 3. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Fantom83 ***** válasza:

Én egy épített oszlopos fúrót vettem,amin B16 volt.

Újra csapágyaztattam,és vettem rá másik tokmányt.

Már nem emlékszek miért,vagy össze volt barmolva a vége,vagy valami más gáz volt,de esztergán javítani kellett a kúpot.Meg is történt,pont úgy lett esztergálva ahogy a nagy könyvben meg volt írva,felütöttem rá az új fúró tokmányt,csak éppen 3x le is esett...

Aztán a határozottnál jobban megkínáltam,azóta nem esett le.

Minőségi csigafúróknál 5-ös átmérő felett nem lehet észrevenni,de 5-ös alatt mint ha ütne.

Nem órázgatom,nem variálok,indul amikor kell,"lukat" fúr,és kész!Ameddig bírja,addig bírja...

2018. márc. 4. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!