Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Panel konyhában a saját...

Panel konyhában a saját szellőzővel rendelkező beépített szekrénynek van valami értelme?

Figyelt kérdés
Újonnan vásárolt lakásról van szó, ahonnan ez a fent említett “kamraszekrény” ki lett bontva, de a két szellőzőlyuk (alul és felül) még megvan. Szükségem lenne valami olyan szekrényre ahol az olyasmi cuccost tárolhatom, amit nem kell feltétlen hűteni, de jobb neki a hűvös, pl befőttek szörpök satöbbi. Arra gondoltam, hogy van anyáméknál otthon lapjaira szétszedve egy ilyen szekrény, ami a mi konyhánkban volt eredetileg és méretileg is stimmelne az én lakásomba, csak be kéne szerelni. Ha ezt én rendesen szigetelem, és mondjuk az egyik szellőzőbe egy ventillátort is szerelek ami cseréli benne a levegőt, akkor elérhető lenne vele valamiféle “spájz” hatás, vagy nem érdemes vesződni vele?

2018. ápr. 14. 19:11
 1/9 TappancsMancs ***** válasza:

Kicsit jobban körbeírhatnád hogy hol van ez a régi és most hogy is volt? Nem értem ha ki lett szedve a régi szekrény akkor hol van a szellőző? A falon alul és felül?


Panelben se kell szellőztetni az étel tárolót, máshol nagyobb konyhákban ezek a konyhában vannak. Mit szeretnél így ventilátorozni?

2018. ápr. 14. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Na szóval ez egy olyan beépített szekrény ami a legtöbb panel konyhában volt eredetileg. Az a lényege, hogy van a mögötte lévő falon két szellőző, ami közvetlenül a szabadba nyílik, egyik fenn a plafonhoz közel, másik pedig kicsivel a padlószint felett. Így elvileg a szekrény légtere szellőzik kifelé, tehát nem a lakásba hanem a szabadba. Nekünk is volt ilyen a szüleim lakásában, de mivel az előző lakó bebetonozta a szellőzőket, nem volt semmi értelme és kibontottuk, azóta a tárolóban van lapjaira szedve. Nemrég vettük meg a saját lakásomat, ahol ez a típusú szekrény szintén nincs már meg a konyhában, de a szellőzők nem lettek betömve. Arra lennék kíváncsi, hogy ha erre a helyre beépíteném az anyáméktól kiszerelt szekrényt, úgy, hogy lehetőleg légmentesen zárjon, akkor télen hűvösebb lenne, mint a lakás? A ventillátort arra használnám, hogy a kettő közül az egyik szellőzőre rátéve fújná ki a levegőt, így a másikon frisset szívna be kívülről.
2018. ápr. 14. 22:02
 3/9 anonim ***** válasza:

Szerintem nem jó ötlet a ventilátor. Pl. nyáron ha kifelé cseréli a levegőt, akkor a 40 fokot "szívja be a kamrába", amikor mondjuk neked bent megy a klíma (ha lesz), vagy egyszerűen csak napközben sötétítesz, éjszaka szellőztetsz, ezért kicsit kellemesebb a hőfök, mint kint. Nem gondolom, hogy jót tesz a kajáknak.

Télen viszont huzat hatást fogsz elérni vele, amit én szintén nem kedvelek. Egy vékony fa szekrényt azt gondolom nem fogsz tudni úgy lezárni légmentesen, hogy csak a szekrény tartalma legyen hűvös, a környezete ne.

Én valamelyest a beszívott portól is tartanék.

Szóval ha a szellőzőket meg is hagyod, én a ventilátort nem erőltetném.

Megjegyzem, mi a tartós kajákat, befőtteket, stb. Lent tároljuk a tárolónkban és semmi bajuk. Egy másik része (közeli felhasználású) a konyhaszekrényben van mindenféle szellőzés nélkül és jól megvan. Sosem kellett még semmit kidobnom, mert megromlott.

2018. ápr. 15. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 TappancsMancs ***** válasza:
Ja tudom melyik. Be szokták építeni, befalazzák mert fölösleges. Főként ha lépcsőházi fal ami hűvös falszakasz és az hűt annyit.
2018. ápr. 15. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

A #4-es válaszra reagálva:


Mi "jól megjártuk" azokkal a szellőzőkkel. Vettünk egy panel lakást, amiben ezek a szellőzőlyukak be voltak tömítve, mert az előző tulaj éppen úgy alakította ki a konyhaszekrényeket alul és felül is, hogy a szellőzőkre ráépítette az új konyhabútort. Mi megvettük a lakást, és azt sem tudtuk, hogy a bútorok (konyhaszekrények) mögött (betömített) szellőzők vannak.

Aztán történt egy olyan eset, hogy a rendkívül lelkiismeretes közös képviselőnk -minden jogszabályt napra pontosan és gondosan betartva- elrendelte, hogy biztonsági okokból felül kell vizsgálni minden lakásban a tűzhelyeknél a flexibilis csöveket, mind a 264 lakásban. Ahol még a régi fém flexibilis gázcsövek voltak a tűzhelyek mögött, azokat biztonsági okból ki kellett cseréltetni a sárga színű újfajta műanyag csövekre.

A mi lakásunkban is régi fém cső volt, így ki kellett cseréltetnünk új flexibilisre. Jött is a gázszerelő, minden lakásban elvégezte a munkát, és meglátta, hogy nálunk sincs szellőző lyuk a konyhában. Sok lakásban betömték, megszüntették. Azt mondta, hogy ez így nagyon nem oké, mert a szellőzők nem az ételtárolás miatt vannak a konyhában (a beépített szekrényekben), hanem a gázszivárgás elvezetése végett. Szóval ezeket a lyukakat tilos elzárni, megszüntetni.

Két dolog közül választhattunk, ha nem akartunk pénzbüntetést kapni: 1.) Vagy kibontjuk a konyhaszekrény hátulját a szellőzőknél és a konyhaszekrényen keresztül szellőzik továbbra is a konyha, vagy 2.) Az ablakkeretbe "lyukat vágunk", és beépíttetünk egy szellőzőt. Ilyet:

[link]

Mivel a konyhaszekrények megbontása sokkal macerásabb lett volna, így az ablakkeret szellőző beépítését választottuk.

Szóval azokat a szellőzőket nem lehet csak úgy megszüntetni. (Elvileg. Csak jogtalanul.)

És hogy érdemes-e ventilátort szereltetni bele? Szerintem nyáron a 45 C fokban nincs túl nagy jelentősége.

A szellőzőkön keresztül beáramló huzatot és port pedig könnyebb elviselni, mint egy esetleges gázmérgezést.

2018. ápr. 15. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 TappancsMancs ***** válasza:

5ös ez két külön dolog. Több szellőző is van. Van ami a kültérre megy ki és az előszobai szekrényből. Meg van beltéri ami a központi szellőző rendszerbe van bekötve és van 3 helyen, konyha, fürdő és wc. Más a kettő. Szóval ha befalazzák a beépített szekrénybelit az semmibe se szól bele.


Itt egy példa képen. A pirosak a szellőzők, van 3 belső és egy a szekrényes kívülre.


[link]

2018. ápr. 15. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 TappancsMancs ***** válasza:

Megint más a kötelező szellőző, de módosították a szabályt, x köbméter fölött és ahol ajtó, ablak van ott nem kötelező. Nézzetek utána kinél hogy van.


[link]


[link]

2018. ápr. 15. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

#6-os és 7-es

Amiről én írtam, az nem az előszobában van a szekrényben (mert ott nincs is nálunk), hanem a konyhában. És közvetlenül az utcára nyílik, nem a közös (központi) motoros elszívóba.

Szóval akkor: a konyhában van egy közös, motoros elszívó is (közös a fürdőszobával és a wc-vel is). Nálunk ez eleve szabadon állt. De emellett van 2 másik szellőző is, az is a konyhában, egy alul, egy fent, amelyek az utcára nyílnak. Ez lett eltömítve, beépítve nálunk. És ezekre mondták azt, hogy azokat sem szabad elfedni, függetlenül attól, hogy ott van még pluszban a motoros elszívó is.

Tehát nálunk éppen a konyhában lévő, beépített szekrénybelire mondták, hogy azokat sem szabad elzárni.

Az viszont igaz, hogy ez még kb. 2015 körül volt, azóta pedig módosíthatták a jogszabályokat. Ezt nem tudom.

2018. ápr. 15. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Amióta betömtem a szellőzőt a konyhában, megszűnt a plafon penészedése.
2018. ápr. 23. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!