Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » A tipliken feltüntetett...

A tipliken feltüntetett maximális terhelés milyen irányban értendő?

Figyelt kérdés

Kezdő barkácsoló vagyok, felújítás utáni “szerelgetős” fázisban. A fischer tiplik csomagolásán fel van tüntetve, hogy különböző anyagokban mi a maximális terhelése. Engem az érdekelne, hogy ezek milyen irányú terhelések általában, mit szokás jelölni: a fúrással megegyező irányú erőt (pl. ha mennyezetbe fúrok), vagy a tiplire merőleges nyíróerőt? (pl. Egy polc vagy tükör esetében. Ez utóbbi nyilván nagyobb.

Én az első verzióta tippelek, de inkább megnézem, hogy Ti mit mondtok, mielőtt 2db 4cm hosszú 6-os tiplire bíznám a fürdőszobai tükrös polcot (elvileg 25kg/tipli a max bírás).

Köszi!



2019. febr. 26. 12:32
 1/10 anonim ***** válasza:

Egyszerűbb ha rákeresel. A nyíró erő merőlegesen hat. A szár irányba hatót húzóerőnek hívják.

[link]

2019. febr. 26. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
El fogja bírni, ha jó a fal, a csavar, és megfelelő a furat (a lyuk a falban).
2019. febr. 26. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Nagyon nem mindegy,hogy milyen falba raksz,milyen tiplit.

Minden fal típushoz másfajta tipli való.


Járd körbe a kérdést, tudod gugli barátod...

2019. febr. 26. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Körbe van járva a kérdés ilyen szinte, hogy "mibe mit", de nem is ez volt a kérdésem.

Egyébként nem tudom minek magyarázkodom, de Fisher duopower tiplit használok betonba, szerintem az nem rossz választás.

2019. febr. 26. 16:34
 5/10 anonim ***** válasza:

A nyíróerőt adják meg, és ha húzásra szeretnél tiplit, akkor max. egy tizedével számolhatsz biztonsággal. Betonba, tömör téglába bármilyen tiplit rakhatsz, nem érzékeny rá, viszont üreges tégla, ytong, gipszkarton, csak a saját spéci tiplivel próbálkozz.

Fúrásnál az egyik fatális hiba lehet, hogy nem merőleges a furat (vagy jobb ha kicsit nagyobb a szög), és húzóerő is jut a tiplire. Ez akkor szokott előfordulni, amikor magasabb helyre fúrsz, és nyújtózkodni kell. A szomszédomban ezért esett le a falról egy 200 literes bojler. Én érzésre azért legalább 8-as tiplit raknék, mert abba belefér egy 4,5-5 mm csavar. A hatosba úgy 3,5-ös facsavar fér bele, azt egy tükör+polc+cucc meg belekapaszkodik a gyerek, kevésnek tartom.

2019. febr. 26. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"de Fisher duopower tiplit használok betonba,"

Ha ezt leírtad volna a kérdésedbe, könnyebb lett volna választ adni.

2019. febr. 26. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
A kérdés a csomagon feltüntetett húzó vagy nyíró erő volt. Tipli típustól függetlenül mire értik a ráírt adatot.
2019. febr. 26. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Ha nagyobb súlyú szekrényt raksz fel, akkor ne műanyag dűbeleket használj, hanem rendes acéltiplit, főleg betonnál.


Tükörhöz jó a 8-as műanyag tipli is, vagy kisebb polcoknak, de nehéz szekrények rögzítéséhez 6-os vagy 8-as acéltipli kell.


Az acéltiplinek a végén van egy kúpos szétnyíló rész. Ha a kollega által említett 200 literes tartályt is ilyennel rakták volna föl, akkor nem szakadt volna le.

2019. febr. 26. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
sok tiplit beraktam már...nemrég leszakadt egy lengőpolcom, mert laptop volt rajta és néha könyökölve volt a polcon. 2 db 8-as sima fisher reisser csavarral, kb 4 év könyökölés kellett neki, hogy leszakadjon. most 5 db duopower 10-es, hosszú tiplivel 9-es fúróval befúrva, hatlapfejű hosszú csavarral, racsnissal alig bírtam becsavarni, sarok nincs a közelben, hogy falatrepesszen, de most előbb törik el a polctaró vas, mint hogy kiszakadjon. konyhaszekrénysort is műanyag tiplivel, hatlapfejűvel raktam, 100 kiló tányér több éve.
2019. febr. 28. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Az acéltiplinek a végén van egy kúpos szétnyíló rész. Ha a kollega által említett 200 literes tartályt is ilyennel rakták volna föl, akkor nem szakadt volna le."

Jó az a dübel amit mondasz, de nem mindenhova. A kúp több tonnával feszül kifele, ezért csak betonban, tömör téglában használható, az üreges téglát széttöri. A boyler üreges B30-as téglába volt felfúrva, 14-es műanyag tiplibe 10-es állványcsavarral, fakötésű alátéttel. Mivel kifele lejtősre fúrták, jutott bőven húzóerő a csavarra, azért tudott kicsúszni. Még új tiplit sem raktam, csak új lukat fúrtam megfelelő szögben, és minden egyből megjavult.

2019. febr. 28. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!