Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Lehet tudni, honnan érkezik a...

Lehet tudni, honnan érkezik a háztartásba az elektromos áram?

Figyelt kérdés

Arra lennék kíváncsi, hogy az áramot, amit a ház kap, milyen erőműben állítják elő, milyen eredete van (tehát hogy milyen arányban használnak fosszilis anyagokat, esetleg nukleáris erőművet, nap-, szél-, vízenergiát, stb). Fogalmam sincs az ország áramellátásáról, nem tudom, hogy működik, vannak-e elosztóközpontok, ahol kvázi elkeverednek a 'különböző' áramok, vagy külön hálózaton érkeznek..


A kérdés csupán elméleti, az ihlette, hogy ha vennék egy tisztán elektromos autót, amit itthon töltenék, akkor egészen más szinten lennék 'zöld', amikor az áramot tisztán megújuló-, mint akkor, amikor mondjuk hőerőmű állítja elő.


Szóval arra lennék kíváncsi, adott régiókból visszakövethető-e az áram útja a forrásáig.


Előre is köszönöm a válaszokat!



2020. febr. 5. 02:27
 1/10 anonim ***** válasza:
99%-ban nuklearis
2020. febr. 5. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Pontositok:


szen 16%

gaz 24 %

nuklearis 50%

napenergia: 4%

egyeb: 6%

2020. febr. 5. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Forras:


[link]

2020. febr. 5. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Nem követhető, deha olyan időszakban használsz áramot, mikor kicsi a lakossági fogyasztás vagy sok a megújuló forrás akkor nyilván környezetkímélőbb. Értsd: ha fúj a szél akkor nagyobb arányban származik majd abból a termelésből, mint amikor nem.
2020. febr. 5. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan az "Országos körvezeték"-ből.

Gyakorlatilag tehát mindenkor mindenki mindegyik erőműből.

Ez azért van így, hogy ha valamelyik erőmű teljesítménye műszaki okok miatt csökken, vagy kimarad ("leül" az erőmű), akkor is legyen mindenütt áram.

.

1954-ben történt meg -és 5 percig tartott- hogy országos áramszünet lett az eredménye egyik erőmű kimaradásának, aztán a többi sorra "leúlt", mert nem bírták a terhelést.

2020. febr. 5. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%
Járj biciklivel, az tuti nem nukleáris meghajtású.
2020. febr. 5. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Szakember elég sok helyre elég jól (egy forrás vagy egy-két forrás) be tudná lőni, azért a nagyobb erőművek környékén az áram egyértelműen folyik arra, amerre folyik.
2020. febr. 5. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Ez a rendszer nem volt tiszta, így már világos, köszönöm szépen a válaszokat :)
2020. febr. 5. 22:57
 9/10 anonim ***** válasza:

Szakaember sem tudja belőni, még az erőmű közvetlen közelében sem.

Az erőműből a keletkeztetett villamos áram a hozzá tartozó transzformátor-állomásra kerül (közbenső leágaztatás nélkül), majd onnan az országos körvezetékbe.

Minden fogyasztó a körvezetékből kapja az energiát.

2020. febr. 6. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Igazából nincs olyan, hogy országos körvezeték. Ez egy hasznos absztrakció első megközelítésre. Mint amikor én még a általánosban azt tanultam, hogy az anyag atomokból áll. Aztán középiskolában kiderült, hogy ez csak az igazság egy része, és így tovább.

Országos körvezeték igazából egy olyan rugalmas pókháló, ami ráadásul három szintes, szintenként különféle meggondolások alapján egyes helyeken egyes szálak nem folytonosak.

Azonban a hálózatszámítással hálistennek már régóta foglakoznak szakemberek, és mivel a szokásos eljárás az, hogy bármiféle tervszerű kapcsolás előtt lefuttatják a programot, hogy mit okoz a műveletsor, hát ezek állandó ellenőrzés alatt is vannak, hiszen a kapcsolás után kiderül, hogy mennyire volt jó a számítás.

De ettől a lehetőségtől függetlenül, hidd el, egy csomó olyan pont van, ahol teljesítmény, hogy úgy mondjam, megáll. S mivel a telemechanika rendszerekben az áramirány jelezve van... Hát ez csak képernyőnézés kérdése. Ez a fránya Ohm, ez jól kitalálta. Ahogy elnézem, ez már a technikumi tankönyvben is így volt. A két végéről táplált vezetéken valahol van egy pont, ahol a legnagyobb a feszültségesés. Oda táplál mindkét táppont. Ettől a ponttól balra eső nyelőket a bal oldali, a jobbra esőket a jobb oldali táppont táplálja. :)

2020. febr. 7. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!