Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mit jelent az egyéb önálló...

Mit jelent az egyéb önálló ingatlan fogalma pontosan, miben más egy lakástól? Fizetési kötelezettségek is módosulnak, vagy csak a nyilvántartásban van változás?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Tulajdonosa lettem egy pincének, közterületről nyíló ajtóval, egy társasház aljában. Lakásként tartják nyilván az ingatlant, és nagyon magas a közös költség amit nem érzek jogosnak, mivel nem használom a liftet, sem a közös területeket,...stb. Az interneten azt olvastam, hogy egyéb önálló ingatlanként kéne nyilvántartania a társasháznak.

#törvény #ingatlan #jog #társasház #pince #egyéb önálló ingatlan
2021. jan. 11. 18:57
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
Az első tulajdonos egy cég volt, utána mikor megvásárolta a rokonom, nem foglalkozott a hellyel, raktárként volt használva. Szóval én vagyok az első aki próbál utána járni a dolgoknak.
2021. jan. 12. 12:29
 12/20 A kérdező kommentje:

Igen, lakásként kezelték. Amikor felkerestem a közös képviselőt, ezt válaszolta: "a felosztás tekintetében a Társasházi törvény rendelkezései ,valamint a Társasház Szervezeti és Működési Szabályzata az irányadóak.

( Társasházi Törvény II.fejezet Jogok és kötelezettségek a társasházban 4. Közös költség meghatározása).


A közös költség megfizetéséhez a tulajdonostársak a tulajdoni hányad szerinti megosztásban köteles hozzájárulni. A közös költség számításának alapja a külön tulajdonban lévő lakás m2 területe ,függetlenül az ingatlan besorolása, és használatától az Ön esetében pince helyiségről beszélünk."

2021. jan. 12. 12:33
 13/20 anonim ***** válasza:

Nem mondod komolyan, hogy nem foglalkozott a hellyel, hanem utánanézés nélkül fizette a magas közösköltséget....?


Vagy ezt csak rád rótták ki?

2021. jan. 12. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:
De sajnos, nem foglalkozott vele. Bármi ötlet, hogy hogyan léphetnék? Nem szívesen fordulnék ügyvédhez amíg nem muszáj. A földhivatalt ha felhívom, foglalkoznának velem? Vagy honnan tudnék több információt szerezni ezzel kapcsolatosan?
2021. jan. 12. 12:39
 15/20 anonim ***** válasza:

Van, ahol üzlethelyiség esetén dupla nagyságú a k.költség...


[link]


"a közös költség viselésének szabályait a közösség szervezeti-működési szabályzatában kell megállapítani. A közösség a szervezeti-működési szabályzatot bármikor módosíthatja, ahhoz az összes tulajdoni hányad szerinti legalább egyszerű szavazattöbbség szükséges."

2021. jan. 12. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:
Ez nem üzlethelyiség, magánszemély vagyok. Megnézem a linket
2021. jan. 12. 12:50
 17/20 anonim ***** válasza:

16: de abban hasonló a "jogállása", hogy nem lakás céljára szolgáló helyiség.

Mindenképpen az SZMSZ-ben van szabályozva, vagy ha nem ,akkor KELL szabályozni.

2021. jan. 12. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

17-es. Én ezt olvastam az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvényben. Rám a d. pont vonatkozik, és az alatta lévő 3-mas.:


I. Fejezet

AZ INGATLAN-NYILVÁNTARTÁS TÁRGYA ÉS TARTALMA

Önálló ingatlanok

A földrészlet

(5) Azt a pincét, amelynek tulajdonosa azonos a földrészlet tulajdonosával, vagy amelynek bejárata a pince tulajdonosának tulajdonában álló földrészletről nyílik, és szolgalmi jog alapján más tulajdonában álló ingatlan alá nyúlik, azzal a földrészlettel együtt kell nyilvántartani, amelyen a bejárata van.


Az egyéb önálló ingatlanok

12. § * A földrészleten kívül önálló ingatlanként kell nyilvántartani:


a) az épületet, a pincét, a föld alatti garázst és más építményt, ide nem értve a nyomvonal jellegű építményt,


aa) ha az nem vagy csak részben a földrészlet tulajdonosának a tulajdona, vagy


ab) ha az a földrészlet tulajdonosának a tulajdona és a tulajdonos annak az ingatlannyilvántartásban önálló ingatlanként való feltüntetését kérte,


b) a társasházban levő öröklakást, illetőleg külön tulajdonban álló, nem lakás céljára szolgáló helyiséget (a továbbiakban: öröklakás) a közös tulajdonban levő részekből az öröklakás-tulajdonost megillető hányaddal együtt,


c) a szövetkezeti házban levő szövetkezeti lakást, illetőleg nem lakás céljára szolgáló helyiséget,


d) a közterületről nyíló pincét (föld alatti raktárt, garázst stb.) függetlenül annak rendeltetésétől [a)-d) pontok szerinti ingatlanok együtt: egyéb önálló ingatlan].


13. §


(3) Közterületről nyíló pinceként kell nyilvántartani azt a pincét, amelynek a bejárata közterületről nyílik, és nem a pince tulajdonosának a tulajdonában álló ingatlan alá nyúlik.

2021. jan. 12. 16:42
 19/20 anonim ***** válasza:
De most nem a definíción van a hangsúly, hanem hogy a társasági közösséggel kell megegyezned, és azt rögzíteni az SZMSZ-ben...
2021. jan. 12. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

A közös költség több részből áll.

Pl. 1. közös képviselet munkadíja

2. szemétszállítási díj

3. esetleg fűtés vagy vízhasználat havi díja

4. felújítási költség

stb.

Érdemes ezt megnézned, mert vannak olyan részei, amik jellegükből adódóan csak lakásra vonatkozhatnak.



Én is találkoztam olyan házzal, ahol a tároló nm-költsége több, mint egy lakásé, és olyannal is, ahol kevesebb.


Sajnos többet nem tudok a témáról.

2021. jan. 13. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!