Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Kinek a felelőssége a támfal?

Kinek a felelőssége a támfal?

Figyelt kérdés
A mi telkünk 5 m-rel magasabban van, mint az alattunk lakó szomszédé! Vasárnapra az udvara felé "elúszott" a támfal, ezáltal a mi kerítésünk a levegőben lóg kb. 2 m-en! Amikor átmentünk lehetett látni, hogy a fal "ki van kagylósodva", elvékonyodott! Kinek a felelőssége a támfal? Én nem látok át a falon, nem mehetek le havonta ellenőrizni, és az Ő udvarán történt a dolog. Bejelentettem a biztosítónak, aki ráadásul azt mondta nem biztosítási esemény! De ki sem jött a szakértő, a kanapéból megállapította a tényállást!

2021. febr. 14. 14:04
 1/8 anonim ***** válasza:
Bizonyára Neked, vagy az előző levő tulajdonosnak kellett a támfal, hogy megtartsa a telek földjét. Ha a támfal előírásoknak megfelelően van felépítve, azaz teljesen a Te telkeden van, akkor egyöntetű, hogy Neked kell rendben tartani. Vita esetén méressétek ki a telket, hogy egyöntetű legyen, kinek a telkére lett lehelyezve a támfal.
2021. febr. 14. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
89%

Nem jól gondolja az első. A támfal annak a teleknek a része, amelyik kialakításának érdekét szolgálja.

Azaz, ha a te telked lett feltöltve, majd támfallal kiváltva a rézsű, akkor a te tulajdonod. Többnyire a te telkeden kerül kialakításra ez esetben.

Ha viszont egy domboldalt hordott el a lenti telek tulajdonosa a telek sík felületének megnagyobbítása miatt, és a létrejött földfalat támfallal támasztotta meg, akkor az ő felelőssége azt rendben tartani, felújítani. Ilyenkor általában az ő telekrészén épült a fal.

Általában az utóbbi szokott lenni, mert nem sok ésszerű eset van, amikor valaki feltöltéssel alakít ki építési telket akkora szintkülönbséggel, hogy támfalra legyen szükség.

Helyi önkormányzat építési hatósága illetékes. Ha a jegyző az illetékes, elrendelheti az életveszély elhárítását, ami valószínűleg az alattad lakó dolga lesz.

Amúgy ha valaki a kerítésjoggal jönne, és kitalálja, hogy jobb oldal, meg baloldal, csak szólok, hogy semmi köze a támfalnak a kerítésjoghoz, amit amúgy is HÉSZ szabályoz.

2021. febr. 14. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
16%

A kettes marhaságot írt.

A te érdekedet szolgálja a támfal és a te kötelességed karban tartatni.

A szomszédodnak kárt okoztál, azt is a te kötelességed rendezni.

2021. febr. 14. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
57%

Eléggé egyforma a véleményem a 2. válaszolóval.

Én is ugyanazt írtam: ha a támfal a magasabban levő telekre lett helyezve, akkor ő felel érte. Biztosra veszem, hogy neki jó volt a természetes terep (miért is töltötte volna föl, talán azért, hogy többletköltségbe keverje magát?). Kérdező bizonyára ad erre választ, hogy kim változtatat meg az eredeti terepet.

Ha a föld el lett hordva, akkor beleavatkozás történt a természetes helyzetbe, neki kellett a saját telkét védeni és kiépíteni a támfalat, tehát felel is érte.

2021. febr. 14. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
73%

3.:Tehát ha én a szomszédod lennék, és egy domboldal magasabb felén van a te telked, alacsonyabban az enyém, akkor nyugodtan elhordhatom síkba a domb alját. Kiváltom az elhordott földet egy támfallal, majd hátradőlök, mert onnantól neked kell karban tartanod a támfalat, hisz a te érdeked, hogy ne induljon el a te telked az enyém felé...húbzmg...

Valamikor Ürömön egy okos vállalkozó úgy gondolta, hogy a 10-es út alatti telkén a sík területet kibővíti oly módon, hogy a rézsűből lefarag, majd kiváltja támfallal. Nem nagyon sikerült a manőver, mert megindult az út. Szerinted kinek kellett visszaállítani az eredeti állapotot? A közút kezelőnek?

2021. febr. 14. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
70%

A 3.válaszolóval abszolút nem értek egyet, hiszen a Kérdező írja, hogy neki kerítése van, ami a támfal elmozdulás miatt, most lóg a levegőben. Mivel hogy a kerítés feltehetően a határon van, akkor a támfal a szomszéd telkén épült, tehát a szomszéd tulajdona.

Ámde, hiába vitatkozunk mi, ha Kérdező még nem írta meg, hogy ki építette a támfalat. Utána okosabbak leszünk. Ismét felvetem a geodéta szolgáltatásait.

2021. febr. 14. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a választ! Pontosítok! A két utca sajátossága, hogy az egyik magasabban van, a másik 5 m-el alatta van! Nem mi építettük. Ez már évtizedek óta így van! Az alattunk lévő ház öregebb, mint a miénk, a telek végében mindenféle tákolmányok vannak! Úgy gondolom, hogy mivel én nem látok át a falon, és a földön, neki viszont látnia kellett az udvara végének állapotát! Az én kerítésemen azóta van repedés, mióta az alattunk lévő föld elindult!
2021. febr. 16. 07:51
 8/8 anonim ***** válasza:

Tehát a szintkülönbség - ami miatt a támfal épült - nem abból adódik, hogy az egyik udvart feltöltötték, vagy a másikat elhordták, hanem a terep lejtéséből, de ez sem állja meg a helyét, amit alább megírok.

Mivel a (kert)-szomszéd kertje van alacsonyabban és az ő háza az öregebb, arra következtetek, hogy neki kellett építeni a támfalat, sőt alighanem ő hordta el a földet, mert lapos udvart és kertet akart. A Te telkedre aligha építette a támfalat, mert akkor a Te telkedről kellett volna neki elhordani a földet, ami logikátlan. Az ő szomszédainál mi a helyzet? Ott is vannak támfalak, vagy csak ő hordta el a földet? (Ha elhordta egyáltalán, hiszen akkor körbe keleltt volna építeni támfalat). Látni kellene, mert így még elképzelni sem tudom, mi lehet a valóság... Ha gondolod - bővítsd még ki a kérdésed egy magyarázattal, mert engem nagyon érdekel a helyzet.

2021. febr. 16. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!