Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Hogy van az, hogy kint 5...

Hogy van az, hogy kint 5 fokkal hűvösebb van, és egy óráig kereszthuzat van a szobámban, de mégsem megy lejjebb a hőmérséklet?

Figyelt kérdés
Ma reggel hatkor: felkelek, kinyitok két szomszédos falon lévő ablakot, ezzel kereszthuzatot csinálva. Tárva nyitva vannak az ablakok, a függöny sincs előttük. Bent 25 fok, kint elvileg 20-21, de ezt érezni is ott az ablakban a (már a 25 fokhoz képest) hűvös szellőn. Egy órán keresztül így voltak az ablakok, de ez alatt egy fokot sem ment lejjebb egy pillanatra sem a hőmérséklet. Nem értem, miért? Miért nem hűlt le a szoba, ha kint ennyivel hűvösebb volt, és tárva nyitva voltak az ablakok nem kis ideig?

2021. jún. 23. 23:34
1 2
 1/16 2*Sü ***** válasza:
100%

Vegyünk egy 100 m²-es családi házat, 3 méteres belmagassággal. Az 300 m³ levegő. A levegő sűrűsége 1,3 kg/m³, így ez kb. 390 kg levegőt jelent. De a ház nem csak levegőből áll, ott vannak a falak, a beton alap, nem beszélve a helységekben található dolgokról, mint könyvespolc, mosógép, stb… Mekkora egy ház tömege? Ha minden beleveszünk 100 tonnás nagyságrendről beszélünk.


Tehát hiába jön be a hidegebb levegő, a ház igen hamar felmelegíti. Kicsit olyan a dolog, mintha egy vödör vizet akarnál lehűteni azzal, hogy beledobsz egy jégkockát. Hát nem sokat fog lehűlni.


Ha meg mondjuk többemeletes házban egy lakásról van szó, akkor az épület többi része is visszahűti a falakat, a padlót, a plafont. Ha süt a nap, akkor az is melegíti a ház egészét.


Néhány óra alatt persze lehet, hogy pár °C-ot lehet hűteni a lakáson, de annyira meg valószínű a hőmérő sem pontos. Illetve valószínű a hőmérő egy falon lóg, ahol a hőmérséklet inkább tükrözi a fal, mintsem a levegő hőmérsékletét.

2021. jún. 23. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm ezt a tök jó magyarázatot! Esetleg tudnál valami tanácsot adni, hogy hogyan tehetném hatékonyabbá a reggeli szellőztetést?
2021. jún. 24. 00:13
 3/16 anonim válasza:
100%
Nem ugyan az a válaszoló, de én északa szoktam minden ablakot kinyitni, és mikor kezd melegedni, mindíg lehúzom a rolót (ha nincs, a sötétítő is jobb mint a semmi).
2021. jún. 24. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 2*Sü ***** válasza:
100%
Nem nagyon, nyilván azon túl, hogy szereltess be klímát. Lehet próbálkozni még a nappali sötétítéssel, de csodát attól sem érdemes várni. Maximum a hőérzetet lehet csökkenteni a ventilátortól a zuhanyzáson át a megfelelő étrendig.
2021. jún. 24. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Három ablakomból csak egynek szoktam felhúzni a redőnyét nappal, hogy azért legyen valamennyi fény, és így volt ma napközben 27-28 fok. Egyszerűen képtelenség kibírni ezt a hőséget, szinte egész nap csak fekszem és telefonozok vagy olvasok. A hideg zuhany hatása sem tart valami sokáig. Ilyen melegben meg el sem merek kezdeni edzeni, mert így is kétszer annyit izzadok egy óra alatt, mint ha kb. 10 percig kardióznék. Egyébként mit értesz a megfelelő étrend alatt?
2021. jún. 24. 00:53
 6/16 A kérdező kommentje:
#3 Én is ezt szoktam csinálni, de szinte semmit sem ér, csak bejönnek a kinti zajok, meg a kisebb bogarak, amik átférnek szinte teljesen leeresztett redőny kis résein. De este sosem húznám fel szellőztetés közben a redőnyt, még ha le vannak kapcsolva a lámpák sem. Bejönne az összes létező szúnyog meg rovar.
2021. jún. 24. 00:56
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Szúnyogháló?
2021. jún. 24. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
egész éjszakára kell hagyni a kereszthuzatot. 1 óra pár fokos különbséggel semmit nem ér kb.
2021. jún. 24. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

#7 Két ablakom egyenesen az utcára nyílik, én meg alapból is betegesen paranoiás vagyok, mindig úgy érzem, hogy a kis réseken is figyelnek, de ha teljesen fel lenne húzva a redőny... Nem biztos, hogy jót tenne a mentális és lelki egészségemnek.

Mármint nappal annyira nem látnak be, ha kint is és bent is világos van, de este kint sötét, bent pedig akárcsak egy kicsi kis fény is van, akkor mindent látni onnan az ablakból kintről.

2021. jún. 24. 14:58
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Mert az kevés. Süt a hőség az aszfaltból és a házakból.

Ha becsukod az ablakot, már vissza is tornássza magát a meleg.

2021. jún. 24. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!