Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Létezik, hogy régen gázolajba/...

Létezik, hogy régen gázolajba/fáradt olajba áztatták az épületfákat?

Figyelt kérdés

Van némi faanyagom, amit még öregapám házából örököltem. Bontott gerendák, szarufák. Mivel az utóbbi 30 évben senki hozzá sem nyúlt, nekem sincs rá szükségem, csak a helyet foglalja a padláson, úgy gondoltam, hogy hasznosítom. Mivel nem építkezek, de ha tenném is, nem ilyen ezer éves bontott anyagot használnék, ezért nem vettem tüzelőt, jó száraz fa, felfűrészeltem, hogy eltüzeljem.

Kívülről semmi különös nem látszik rajta, szürke, repedezett öreg fa. Elvágva viszont látszik, hogy a külsejébe bele van ivódva valami barnás fekete lé. Mindegyik ilyen teljes hosszban, tehát kizárnám, hogy tárolás közben folyt rá valami. Ennek a rétegnek olajos szaga van és égetve is nagyon ég és füstöl.

Ez valami 50-es, 60-as évek gomba és kártevő elleni impregnálása lehetett, hasonlóan mint ma az az zöld anyag, ami van az épületfákon? Mivel lehetett beáztatva pontosan? Tényleg fáradt olaj vagy gázolaj lehet?


2022. febr. 5. 15:21
 1/9 anonim ***** válasza:
67%

Leginkább fáradt olaj lehetett, mert tökéletes gombaölő.

Nem feltétlenül kell visszamenni 50-60 évet, a szomszédom fiatal ember és minden kültéri fát az autójából leeresztett olajjal ken át.

Amikor már teljesen beszívta és nem ragad, akkor festi le valamivel.

Biztos hatásos, én még nem próbáltam, de látod, nálad is rendben vannak még 60 év után is.

2022. febr. 5. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
88%
Igen, régen pl gázolajjal bekenték rovar ellen. Tönkreteszi a kéményt is ha ezzel tüzelsz.
2022. febr. 5. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha jól tudom régen a vasúti talpfákat is forró kátrányban áztatták.
2022. febr. 5. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Nagyapám a Mávnál dolgozott. Akkoriban a talpfa még tényleg fából volt, nem betonból. Na az is rendesen át volt itatva olajjal. Elég volt egy kis darab belőle, úgy égett mint a veszedelem.

A falusi górék, fa melléképületek is felénk mind fáradt olajjal vannak lekenve.

2022. febr. 5. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
75%

igen, régen olajba, kátrányba áztatták..de nem mindegy, hogy.


Talán még látni amjutubon azokat a videókat, melyben bemutatják a nagynyomású kátránnyal imprenáló eljárást. Két nyolcméteres nyomásálló acél félcső, melyben forró kátrány van, ebbe süllyesztik a nyers oszlopot, talpfát, stb..aztán összecsukják, lezárják, és néhány atmoszférán tartják néhány percig..ez pont elég, hogy centikre beivódjon a kétszáz fokos kátrány.


Az épületfát azért nem tanácsos így kezelni, met még egyet sem pislogsz, és leégett abtető..


Ma már inkább rézgálicba, vagy egyéb kemény méregbe, tűzálló anyagba áztatják.


Ha van annyi gázolajod, akkor használd, de évekig lehet érezni a környéken a gázolaj fejfájdító szagát...

2022. febr. 5. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
A vasúti talpfák gázolajjal voltak telítve. Telítésnek hívják ezt az eljárást, amit a fenti válaszoló mond, hogy nagy nyomáson kezelik vele.
2022. febr. 5. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Valentino BROssi ***** válasza:
Tulajdonképpen a kereskedelmi forgalomban kapható oldószeres alapozók és festékek is kőolaj származékok - ennek ellenére a fáradtolajos kezelés nem javasolt, annyira erős és ismeretlen a pontos összetétele, hogy legfeljebb kültérre vagy ipari környezetbe való, ahol ember nem érintkezik vele.
2022. febr. 5. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Nagyfater egyszer egész szépen kigyújtotta a kéményt, szomszédok hívták ki a tűzoltókat, mert a szél vitte az izzó pernyét rendesen. A mi kéményünk meg már ropogott a hőtől.

Abban az évben a vasútról sikerült neki jó kátrányos, fekete talpfákat szereznie :D

Volt ott korom, kátrány bőven.

2022. febr. 5. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Ez nem talpfa, hanem valamikor tetőszerkezet lehetett. 5-6 m hosszú gerendák. Látszanak a faragások, illesztések rajta.

Amúgy már késő, a nagyját már eltüzeltem a télen. Nem vettem észre, hogy bármi gond lenne a kéménnyel. Talán a sima fához képest valóban jobban kormol. De ez még mindig semmi a barnaszénhez képest amit legutóbb vettem. Azzal egy-két begyújtás után vödörszám húzom ki a kokrmot a kéményből, kazánból.

2022. febr. 6. 08:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!