Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Lakik még valaki fagerendás...

Lakik még valaki fagerendás stukatoros födémű házban?

Figyelt kérdés

Nálunk annak idején, kb 25 éve bővítve lett a ház. Egy kis száz éves házhoz lett hozzáépítve az újabb rész. Emiatt a ház nagy része már vasbeton gerendás beton födémű, de két szoba fölött még a régi stukator van.

Ma a padláson tettem-vettem. Onnan nézve ez a rész úgy néz ki, mintha sima száraz föld lenne. De ahogy járok rajta, mozog az egész. Nem korhadnak el egy idő után a fa gerendák, vagy ilyesmi?

Tudom, van aki talán még rosszabban lakik, de elég nyomasztó érzés, hogy nem rendes plafon van fölöttem.

Átépíteni meg nem érné meg, mert a falak is olyan régiek ezen a részen, hogy nem bírnák el a beton födémet. Újra kéne falazni a ház ezen részét hozzá.


2010. szept. 13. 14:31
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
89%

Hidd el nekem, ez úgy jó, ahogy van.

Nem hülye emberek laktak itt ezer évig.

2010. szept. 13. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Hát nem tudom... nekem sokkal jobb érzés a betonon járkálni, mint ezen. Ha a padláson mászkálok, érzem, ahogy behajlik alattam a padló és reng az egész. Pedig óvatosan lépkedek. Emellett iszonyúan nagy por van tőle mindig. A tető elég magas lenne, de a padló miatt kizát a későbbi beépítés lehetősége.

Alulról sem jobb a helyzet. A betonplafon tükör sima, míg ez a stukatoros egyenetlen, hepehupás. Szemmel látható, hogy középen behajlik a plafon. Emellett gyakran át is kell festeni, mert pár év alatt teljesen összerepedezik.

Nekem nem jó érzés ilyen házban lakni.


Milyen előnye van szerinted az ilyen födémnek? Ezer éve, vagy csak száz éve, mikor ez a rész épült, gondolom még nem ismerték a vasbeton gerendás technológiát. Manapság nem igazán épülnek stukatoros fafödémes lakóházak. Talán nem véletlenül.

2010. szept. 13. 15:59
 3/12 anonim ***** válasza:

Mi is ilyenben lakunk, sajnos 30 éve még ilyen volt, vagy csak ilyenre volt pénz, nem tudom pontosan.


Nekünk csak egy gondunk van vele hogy ha fel akarunk fúrni valamit a mennyezetre( másik lámpa, karnis) akkor nem mindig találjuk meg a gerendát mert csak abba lehet belefúrni. Nálunk repedezik rendesen de igazából a falak is repedeznek már. Nem tudok mit csinálni, festéskor kijavítom a repedést és reménykedek hogy nem reped ki újra.

2010. szept. 13. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos elöbb -utóbb fel kell újjítani.Nálunk tavaly megrogyott az egyik gerenda a szoba felett,leszakadt a nád stukatur.Levertük az egészet aztán bedeszkáztuk,kicseréltük a gerendát,és gipszkarton mennyezetet kapott.Azóta a plafon legalább jó.Idén még pár helyiségben ezt ugyan így csináltuk,és jövőre tervezzük a többit .Apránként megy csak.
2010. szept. 13. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Na igen, fúrni sem lehet. :(

Nálunk csak egy két kisebb repedés van, azok sem most keletkeztek, hanem a legutóbbi festés óta folyamatosan. Pedig a fal is állítólag olyan, hogy oldalra fordított kisméretű téglából van két sorban, közte meg van egy hézag.

Én még nem láttam, nekem is úgy mondták, hogy így rakták, ha jól érettem. Emiatt nem nagyon terhelhető. A vb födémet nem bírná el.

A falakat kicserélni meg nem érné meg. Akkor már jobban megérne egy teljesen új házat építeni. Már ha ezt el lehet egyáltalán adni. Csak azt sajnálom, hogy a telek nagyon jó helyen van, amin áll most a ház. Talán a város legjobb helye. A környék eléggé be van építve, még a közelben sem fogunk helyette üres telket kapni. Messze a város szélére, vagy azon kívülre pedig nincs kedvem költözni.

2010. szept. 13. 16:27
 6/12 A kérdező kommentje:
Utolsó válaszoló! Hát most nagyon nem nyugtattál meg. Így is mindig attól félek, hogy egyszer leszakad a plafon. Mert ugye a stukator alá nem lehet belátni, hogy milyen állapotban vannak a gerendák. :(
2010. szept. 13. 16:29
 7/12 A kérdező kommentje:

A házat egyébként még apámtól örököltem. Ők csinálták akkoriban ezt a házbővítést. Szerintem sokkal okosabb lett volna, ha akkor a régi kis házat lebontják és egy teljesen újat építenek helyette.

Ez az öszvérmegoldás nem túl jó. A tervezésnél is egy csomó kompromisszum kellett, emiatt a ház elrendezése sem túl jó. A helységeket, válaszfalakat is úgy kellett kialakítani, hogy az új vb gerendás rész, ne terhelje a régi falakat.

Emiatt pl a szobák nagyok és sötétek, Ék-i tájolásúak, míg a fürdőszoba, wc kisebb mint egy panel garzonban, emellett fényárban úsznak egész nap.

2010. szept. 13. 16:35
 8/12 anonim ***** válasza:

Nálunk ilyesmi volt, nagyszüleim aztán fogták és le (fel) bontották a gerendáig, alá meg tettek egy ugyanilyen gerendás pácolt álmennyezetet, tök jól néz ki.

A szüleim házában is ilyesmi van, csak ott felbontották a gerendáig, a gerendákból kettőt ki kellett cserélni, valamint a deszkákat is. A gerendákat lefestették fehérre, a deszkák fenyő színűek maradtak, nekem az is nagyon tetszik. Nőtt is a belmagasság, látjuk, hova lehet csavarozni, és nagyon jól néz ki! Ja és festeni sem kell :)

Persze felülről kapott szigetelést mindkét ház, az elengedhetetlen volt.

2010. szept. 13. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

De a belmagasság csak pár centivel nőtt, nem? A 270 így is megvan, annál több felesleges, mert csak többet kell fűteni.

Annyira azért nincs rossz állapotban, hogy rögtön csinálni kéne valamit, meg eddig is lassan 30 éve benne laktunk. Csak engem zavar, hogy nem olyan beton a plafon, mint máshol általában.


Amúgy hogy néz ki egy ilyen födém keresztmetszete? Vannak a gerendák, arra fel vannak szögelve alulról deszkák. A deszkákon alulról nádszövet van erősítve és azon a vakolat. De fölül mi van? Csak simán rálapátolnak annyi földet, hogy a gerendák le látszanak ki? A földnek mi a funkciója, szigetelő?

2010. szept. 13. 22:30
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

A gerendák tetején vannak a deszkák, tehát ha leszeded, ami alatta van, kb így néz ki: [link]

Persze az lutri, hogy milyen állapotban vannak, de mivel le vannak takarva, nem hiszem, hogy nagyon megértek volna.

A föld tehát a deszkákon van, bár gondolom, van valami közöttük, annyira nem értek hozzá. És igen, szigetel, a föld egy szuper szigetelő anyag.

Azt nem tudom sajnos, mennyivel lett így magasabb a mennyezet, mert még kicsi voltam, amikor csinálták. De nagyon jól néz ki. Mindenképpen azt tanácsolom, hogy ha lehetőséged nyílik változtatni a jelenlegin, előbb bontsd meg a mennyezetet, hogy lásd, milyen állapotban van fölötte, lehet, hogy nem is kellene födémet cserélni, csak mondjuk a gerendákat, deszkákat lecsiszolni, lefesteni. Esetleg csak a deszkákat kicserélni, ha konzultálsz szakártővel, utána simán a haverokkal meg lehet csinálni, csak olyan lambériát kell venni, ami kicsit erősebb, azt felrakni, arra rá hőszigetelést, és arra rá a régi deszkákat, így az elosztja a súlyt és tuti nem szakad le. Valamint pont az egyenletesebb terhelés meg a kisebb súly miatt (ugye az üveggyapot és rokonai lényegesen könnyebbek a földnél) nem is fog mozogni, vagy max. csak egy kicsit.

Nálunk legalábbis bevált és tényleg olcsó, bár mi nem konzultáltunk senkivel, mert apukám viszonylag ért az ilyenekhez, csak az új deszkákat meg a szigetelést kellett megvenni. Meg két napig elláttuk a haverokat étellel, itallal (erre konkrétan emlékszem, nekem ugyanis hétévesen az volt a nagyon komoly feladatom, hogy mindenkinek vigyem, amit kért inni). És eddig mindenkinek, aki járt nálunk, tetszett a mennyezet :)

2010. szept. 13. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!