Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Számvizsgáló bizottsági tagok...

Számvizsgáló bizottsági tagok leváltása, bővítésénél mik a lehetőségek? Részletesebben lent.

Figyelt kérdés

Budapesti lakótelepi ház, többlépcsőházas 150-180 lakás is van a tömbben. Van egy 3-4 tagú számvizsgáló bizottság akik döntenek a napirendi pontokról. Ez például rendben van? Hogy csak 10%-os tulajdoni hányaddal lehet napirendi pontot kérni? Miért a számvizsgáló bizottság dönti el?

Bővíteni hogy lehet a bizottságot? Na és leváltani? A gondnok lehet egyben SZB tag is ha tulajdonos? Megannyi kérdés. Örülnék ha segítene valaki aki otthon van ebben a témában!



2022. júl. 2. 09:57
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Néhány dologhoz tudok hozzászólni, a többire kompetensebb, ha a neten keresel rá!

Ez pedig az, hogy NEM a számvizsgáló bizottság dönt a napirendi pontokról, hanem a lakóközösség.

Ha a lakóközösségnek az az égbekiáltóan fontos, hogy Juliska ne hordjon mindig piros szoknyát, mert őket ez zavarja, akkor az lesz napirendre tűzve.


A közös képviselő NEM LEHET egyben SZB tag is, mert eleve a bizottság felette gyakorol ellenőrzést!


A számvizsgáló bizottság szerepe hogy elsősorban PÉNZÜGYI ellenőrző tevékenységet lásson el a Társasház gazdálkodása felett, ezért célszerű, hogy szakmailag is képzett személyek lássák el ezen feladatot.

Ha jól végzi a számvizsgáló bizottság a működését elkerülhető, hogy a társasház képviselője a gazdálkodás során visszaéljen.

Megválasztásuk és leváltásuk ugyanúgy zajlik mint a közös képviselőé.


A számvizsgáló bizottság feladatai:


• bármikor ellenőrizheti a közös képviselő, illetőleg az intézőbizottság ügyintézését, havonként ellenőrzi a közösség pénzforgalmát,

A bármikor ellenőrizheti a képviselő ügyintézést tág keretet biztosít a számvizsgáló bizottságnak ezért az SZMSZ-ben kell rögzíteni, hogy milyen módon történik ez meg. A társasházközösség pénzforgalmának az ellenőrzése egyrészről a társasház valamennyi bankszámlája feletti ellenőrzést illetve a házipénztár ellenőrzését jelenti.

Amennyiben azt tapasztalja, hogy hiány keletkezett közgyűlés összehívását kell kezdeményeznie a bizottság elnökének ennek hiányában az ellenőrzésre jogosult személynek, a közös képviselőn keresztül amennyiben ez nem történik meg, a Társasház közgyűlését haladéktalanul össze kell hívnia, és szükség szerint a jogi lépések döntéséről kell rendelkeznie. Ez arra az esetre is igaz, hogyha ha az ellenőrzési tevékenységét részben vagy egészben akadályozza a képviseletre jogosult.


• véleményezi a közgyűlés elé terjesztett költségvetést és az elszámolást, valamint a szervezeti-működési szabályzat által meghatározott értékhatár felett a bemutatott számlákat,

A közgyűlésen külön a számvizsgáló bizottság számára biztosítani kell, hogy véleményét a költségvetésről és az elszámolásról előadja, ennek előmozdítására a közös képviselőnek át kell adnia az által készített anyagokat, és a számvizsgálók által feltett és felmerülő kérdésekre még a közgyűlés megtartása előtt válaszolnia kell.

Több társasház a szervezeti és működési szabályzatában azt választja, hogy kiköti, hogy a számvizsgálók egy tagja, ellenjegyzésével lássa el meghatározott értékhatár feletti számlákat.

A számlák között megkülönböztethetjük a havi állandó kiadásokat ilyen a víz, csatorna, gáz számlák kiegyenlítését.

Ebben az esetben jól nyomon követhető, hogy azok kiegyenlítése megtörtént avagy sem, ha elmaradás van ott a tulajdonközösség figyelmét erre a tényre fel kell hívni.

A társasház számára egyéb forrásból származó kiadásokat szerződések szerint ellenőrzi, külön biztonságot jelenthet, hogyha a már kötendő szerződés előtti ajánlatokat a bizottság elnöke véleményezi.


• javaslatot tesz a közös képviselő, illetőleg az intézőbizottság elnöke és tagjai díjazására,

A javaslatot a költségvetés tárgyalásakor indokolás előterjesztésével lehetséges.


• összehívja a közgyűlést, ha a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke az erre vonatkozó kötelességének nem tesz eleget.

A jogszabály által biztosított lehetőség attól fontos, hogy esetleges képviselővel szembeni bizalmatlanság illetve olyan kérdések, amelyeket a közös képviselő nem tart kívánatosnak a számvizsgáló bizottság elnöke napirendre tűzhet, illetve tárgyaltathat közgyűlés előtt.


A társasház dönthet arról, – úgy mint a közös képviselő esetében – hogy nemleges köztartozásról szóló igazolást szerezzenek be az SZB tagok illetve az elnök személyéről, valamint erkölcsi bizonyítványt.


Erre azért van szükség mert, az ellenőrzési jogánál fogva a számvizsgáló bizottság sem jogosult a közösségnek kárt okozni illetve tevékenységét akként folytatni, hogy az visszaélésre adjon okot.

A számvizsgáló bizottság tagjai közül választja meg elnökét; döntéseit szótöbbséggel hozza meg.

2022. júl. 2. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!