Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Vegyes tüzelésű kazánnál...

Vegyes tüzelésű kazánnál mennyire jó dolog a kémény tetejére rakható huzatszabályzó?

Figyelt kérdés

Egy Vinyisztó (orosz öntöttvas) kazánom van, amiben fával fűtök. Évente 8-10 erdei m3 fa fogy el. Azt olvasgatom, hogy "ilyen meg olyan" huzatszabályzókkal lehet csökkenteni az eltüzelt fa mennyiségét 10-35%-al és mellékhatásként csökken a káros anyag kibocsájtás is.

Van valakinek ezekről a huzatszabályzókról tapasztalata, vagy véleménye?

Tégla kéményem van külső hőszigeteléssel 6m magas a rostélytól és 120x250 a belmérete.


2022. okt. 4. 10:59
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Szerintem pont hogy megnöveli a tüzelő anyag fogyasztást a huzatszabályzó. Mivel nem lesz elég meleg a kazánban, a fagáz nem tud elégni, továbbá a kémény sem tud harmatpont fölé melegedni és szépen rakódik bele a kátrány.

Puffer tartállyal tudod optimalizálni a vegyestüzelésű kazánt, mert akkor tudsz teljes levegővel, a maximális 80% hatásfok körül üzemelni. Huzatszabályzóval 30-40% a hatásfok.

2022. okt. 4. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
0%

Tegnap itt ezt írta valamelyik főokos:

"mindössze 4 cm fehér hungarocell szigetelés már megfogja a távozni akaró hő 94%-át, "


Te meg felteszed a 35 %-ot megspóroló huzatszabályzót.

Így viszont már fűtened sem kell.

A megmaradt 30%-ot meg átadod a távfűtőműveknek, hogy ne dideregjenek a panelesek.

:)


Szóval nem kell minden hülyeséget elhinni.

2022. okt. 4. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Nem véletlenül járom körbe a témát!!!
2022. okt. 4. 13:17
 4/12 mindentudó99 ***** válasza:
60%
Ha már teszel a kazánajtóra tegyél. Ha jó száraz a fa nem lesz gond. Hőfokot is tudod vele szabályozni. Hálás egy találmány. Vizes fánál meg mindegy a huzat akkor is kormol.
2022. okt. 4. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
91%

Száraz fával sem spórol, csak tisztább marad a kémény. A fagáz nem ég el egy lefojtott kazánban.


[link]

2022. okt. 4. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
35%

Igen, hasznos, jobb mint a kazánajtón.

A széntüzelésű vonatokon is volt, attól csinálta a kis füst gömböket. Le volt fojtva, de amikor már túl melegedett kiengedte a füstöt, majd megint melegedett füst távozás nélkül.

Huzatszabályzó nélkül olyan, túl sok oxigént kap a kazán.

Mint kerti partinál ventilátoroznád a tüzet. Nyilván jobban ég, de hamarabb kialszik.

Hatásfokban kb annyit romlik, mint egy benzines motor a turbós benzineshez képest, és mivel 2 szer tovább ég, ezt be is hozza.

2022. okt. 5. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
90%

"Hatásfokban kb annyit romlik, mint egy benzines motor a turbós benzineshez képest, és mivel 2 szer tovább ég, ezt be is hozza."


Szinte már fájdalmas a hozzá nem értésed.

2022. okt. 5. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 puritan ***** válasza:

Nekem is Vinyisztó kazánom van, egy kb. 5m magas 150mm-es rozsdamentes szigetelt kéménnyel. Teljesen jól működik.


Én néhány éve vettem egy - nem is tudom mi a neve - mechanikus huzatszabályzót. A kazán felső részén van a vizcső egyik (nem használt) csatlakozója, egy lappal lezárva. Ebbe építettem bele a szabályzót, és egy lánccal emelgeti a legalsó ajtót.


Nekem ez a kémény tetejére helyezett huzatszabályzó olyan fából vaskarikának tűnik. Nem értem miért jobb a levegőt felül elzárni, mint alul? Ugyanúgy kevesebb oxigént kap a tűz, és kevésbé ég. Ráadásul nagyobb az esélye, hogy füstölni fog a kályha, ha felül lezárod a füst útját.

A kéményed valóban nagyon nagy, nekem a 150-es kerek kéményt valami gépész, vagy tüzeléstechnikus számolta ki, mert megterveztettem a kéményt, mielőtt építettem.


Ahogy olvasgattam róla, annak idején a szovjetek ezt a kazánt nagy fűtőértékű feketeszénre találták ki, azért olyan kicsi a tűztere. Fával is lehet benne fűteni, de nem igazán arra való.

2022. okt. 11. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
90%

Csatlakozom a #8-as azon véleményéhez, hogy a huzatot nem a kémény tetején kell szabályozni, hanem a levegő bemenetnél. Sajnos a legtöbb huzat szabályozó egy valahol mért hőfok alapján szabályoz. Ami nem korrekt, mert a bekészített fa levegő szükséglete az adott mennyiség leégése során változik, de nem a felmelegített vízhőfok függvényében. Ilyenkor fordulhat elő, hogy kevesebb levegőt kap a tűz, mint kellene, és kormol, illetve szénmonoxid képződik.

A huzatot amiatt nem jó a kémény tetején szabályozni, mert ha eltorlaszolod a kijáratot, a közbenső esetleges tömítetlenségeken kikényszeríted az égésterméket a kéményből. Ha a légbeömlést szabályozod, ez a helyzet nem áll fenn.

2022. okt. 12. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 NTBS ***** válasza:
Nem túl jó.
2022. okt. 12. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!