Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Tágulási tartály nem nyomja...

Tágulási tartály nem nyomja vissza a vizet?

Figyelt kérdés

Adott egy westen boyler digit, nem kondenzációs kazán zárt fűtési rendszerrel, automata légtelenítővel. Tönkrement benne a tágulási tartály, tele van vízzel, ezért tavaly a szerelő az kazán melletti legközelebbi radiátorra telepített egy új, nagyobb tágulási tartályt, amivel megoldódott a nyomás ingadozás probléma arra a szezonra.

Most kezdeném a fűtést és az a jelenség van, hogy ha fűtök, akkor a nyomás jó, maximum 1-2 tizedet emelkedik, de ha utána leállítom, akkor kb fél óra alatt elmegy nullára. Vizesedést nem láttam, kazán nemrég lett karbantartva.

Ha a tágulási tartályt kizárom, akkor szépen fel tudom nyomni az előremenőt kb 65 fokig, nyilván a nyomás ekkor már magas, de a biztonsági szelep még pont nem ereszt 2.5 barnál, ha ekkor elzárom, akkor szépen oda hűl vissza, ahonnan indult, nem megy el a nyomás. Tágulási tartályt visszakötve ugyanígy 65 fokig fűtve és elzárva elmegy a nyomás és a tágulásiban marad víz. Ha többször próbálom, mindig egy pár decivel több.

Gondoltam oké, akkor kuka a tágulási, vettem egy másikat, de pontosan ugyanazt csinálja azzal is.

Ez mitől lehet?

A tartályban a nyomást állítottam 0.8-tól 1.8 barig mindenre, természetesen radiátorról leszerelve, leürítve.

Ha kizárva jó, akkor a tágulási tartály lesz a ludas, de lehet, hogy nem az eszköz, hanem a beszerelés vagy más? Meg akkor tavaly miért ment? Fűtés szerelőt csak telefonon értem el egyelőre, nem tudott semmit modnani.

Segítsetek :)



2022. okt. 28. 19:14
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
Hát, az ajánlott értékekre állítva a nyomást, kb 5-6 fűtést ciklus alatt teljesen megtelt a 25 literes tágulási tartály és onnan úgy viselkedett, mintha kizártam volna :/
2022. nov. 1. 09:21
 12/21 anonim ***** válasza:

A tágulási tartály lufi oldalárol el tünik a nyomás?


Feltudod tölteni a viz oldali rendszert 2,5 bár nyomásra?

2022. nov. 1. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
értem. azt gondoltam h esetleg az van olyan helyen, hogy befolyásolhatja a mérést. ugyanis (főleg induláskor) a rendszerben lévő víz tehetetlensége miatt az előre menő és a visszamenő ág között kialakulhat nyomáskülönbség, akár még kavitáció is. Bár nem ismerem a rendszered felépítését, kis esély van rá, hogy esetedben ilyen probléma van. Ami mondjuk érdekes, hogy mindig 0 barra esik vissza a nyomás. arra gyanakszom, hogy a kazánban is lehet túlnyomás szabályzás, és révén h a saját kiegyenlítő tartálya tele van elengedi a felesleget. lehet hogy úgy van kitalálva a kazán, hogy nyomás-mentesíti a rendszert ha nem működik. és ez lehet hogy a bele épített tágulási tartályon keresztül történik?. Bocsi ha hülyeségeket írtam. szakértő nem vagyok, csak próbálok logikus magyarázatot találni. Szrintem ide olyan szakember kellene aki ehhez a fajta kazánhoz ért, és ismeri a pontos működési elvét. szerintem a kazánnal összefüggő lesz a nyomásveszteséged.
2022. nov. 1. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
szia. megoldodott mar a problema?
2022. nov. 4. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:
Nem. Továbbra sem értem azt, hogy az hogyan létezik, hogy egy zárt fűtési rendszerben a tágulási tartály levegő oldalról 2.5 bar-on van, a kazán szerint a nyomás 0 és közben rengeteg víz van a tágulásiban
2022. nov. 4. 16:13
 16/21 anonim ***** válasza:
valoszinunek tartom hogy nem nulla a nyomas. csak a kazan mutatja azt. esetleg a tartaly es a radiator koze koss be egy manometert es nezd meg hogy az mit mutat. ha tenyleg nulla a nyomas, akkor ha barhol megnyitnad a rensszert nem szabadna, hogy spricceljen hanem epp csak folydogalna belole ki a viz.
2022. nov. 7. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:

Pedig ez történik. Ha a kazán 0-t mutat, akkor a radiátor légtelenítőn nem folyik víz. Ha nyomok bele, akkor folyik víz.

De továbbra sem értem, hogy az hogy lehet, hogy a kazánon 0 van, a tágulási tartályban meg van víz, miközben a tartály levegő oldalán van nyomás. Az a víz akkor miért nem megy vissza?

2022. nov. 9. 10:30
 18/21 anonim ***** válasza:

probaljuk meg leegyszerusiteni az egeszet:


Amennyiben a futes rendszered (a kiegyenlito nelkul) a kazannal egyutt egy zart rendszer, amiben biztos vagy hogy a kazan sem enged el vizet, akkor tekinthetjuk ugy mint egy viztartaly amiben viz van:


legyen benne mondjuk 1.5 bar.


hozzacsatlakoztatunk egy masik (nyomaskiegyenlito)tartalyt -ellenyomas nelkul.


elmeletileg ebbe a tartalyba annyi viz aramlik amennyi az 1.5 bar tulnyomast okozza a rendszerben, es a nyomas nulla barra csokken. Ha ebben az allapotban a nyomaskiegyenlito tartalyba elkezdessz levegot pumpalni (az ellenoldalon termeszetesen), es addig pumpalod amig a rendszerben vissza nem all a nyomas az eredeti masfel barra, akkor a kiegyenlito tartalyod ures lesz. (tokmindegy hogy mennyi az ellennyomas). ha ezek utan a nyomas megint lecsokkenne nullara akkor egy dolog lehetseges: Rossz a tagulasi tartaly. Miert? Mert az elozo tesztek alapjan felvazolhattuk mar hogy a rendszered zart es nem enged el nyomast. Es mivel a rendszerhez egy tarolot csatlakoztattal, ahol csak az ellennyomas hatarozza meg hogy mennyi viz keruljon bele, elszivargas hianyaban nem lehet mashol a problema. A tartaly "levego oldalan" valoszinu annyi nyomas van amennyit a rendszerbol belearamlo viz miatt kialakul a kiszoritas miatt. Probald ki azt, hogy amikor lecsokken nulla batra, ujra fujsz az az ellenoldaliba, hogy a rendszer nyomasa visszaalljon az eredeti 1.5 barra. (mindegy mennyi az ellenoldal nyomas) amennyiben nem tudod elerni, hogy visszaallitsd nagyobb ellennyomassal az eredeti viznyomast, akkor valahol megis szivargasnak kell lennie, hiszen hianyzik a viz a rendszerbol.

2022. nov. 10. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:

Amikor víz van a tágulásiban és a rendszer nyomás 0 bár, hiába pumpálok, a rendszerben nem mozdul 0-ról a nyomás. Pont ez a bajom, ami egyszer víz bement a tágulásiba, az onnan nem jön ki. Mintha csak egy irányú szelep lenne előtte. A tágulásiból le tudom önteni a vizet, ha leszerelem, tehát elvileg az jó.

Még a szelepet próbálom meg kicserélni, amivel a radiátorra van kötve.

2022. nov. 10. 19:22
 20/21 A kérdező kommentje:

Megvan a válasz. Nyilván ilyenkor vagy nagyon bonyolult vagy nagyon blőd. Az utóbbi volt most :)

Annak idején sebtiben lett bekötve a tágulási tartály egy radiátorra egy hirtelen kéznél levő sarokszeleppel. Viszont ez egy visszacsapó szelepes példány volt, így ez mindent is megmagyaráz, ezért ment csak a tágulásiba a víz és ezért nem nyomódott vissza másik irányba. Mondjuk azt nem magyarázza meg, hogy tavaly hogy fűtöttem, de erre nem is emlékszem hirtelen.

Kicseréltem egy menetes közcsavarra, így már pöpec minden.

Kösz a segítő tanácsokat mindenkinek :)

2022. nov. 11. 11:45
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!