Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Miért ilyen magas a lakásban...

Miért ilyen magas a lakásban a páratartalom? (Kertes ház). Kint is 50 fokos, de mit tehetnék ellene, egyszerűen nem tudom levinni 60 alá.

Figyelt kérdés
Szigetelve van a ház, de már már fullasztó ez a benti páratartalom, nembeszélve, hogy a penész megjelenésének is kedvez. Mit tudnék tenni? Csukjak be mindent, sötétítsek, vagy éppen ellenkezőleg nyissak ki mindent? Nincs klíma, nincs páraelszívónk.
2023. júl. 15. 13:17
 1/6 anonim ***** válasza:

Éjjel kell szellőztetni, szúnyoghálóval vagy egyébbel nyitva kell tartani az ablakokat, hogy legyen légmozgás és hűtse le a falakat.

Nappal érdemes azt az oldalt sötétíteni amit éppen süt a Nap - de ez pont segíti a penészt, a napsütés az ami kiöli.

A fürdőszobai párás levegőt kell kifelé terelni meg teregetni kint kell. Mást csak páraleválasztóval tudtok tenni.

De a 60%-os páratartalom alatti levegő már nagyon száraz érzet lehet. Nekem kifejezetten fullasztó amikor a párom addig járatja a páraleválasztót amíg már 50-55% közé meg a páratartalom.

A penésznek az az ellensége ha jár a levegő és nem csapódik le a falon a nedvesség. A 60%-os páratartalom nem túl sok, bár nem is kevés.

2023. júl. 15. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm. Pontosan 65 fok a páratartalom, elvileg 45-55 az ideális. Nekem 50-55 a komfortos.

Egy légtisztítónk van, azt most max-ra bekapcsoltam.

Akkor szellőztetek éjjel, eddig nem nagyon mertem, mert hiába van szúnyogháló a pókok valahol bejönnek éjjel, és annak sem örülök a pókfóbiámmal. 🤦‍♀️😁

2023. júl. 15. 13:45
 3/6 anonim ***** válasza:
Kérdező ! A páratartalmat nem fokban mérik hanem százalékban. Így azért elég fura olvasni a kérdésed ;)
2023. júl. 15. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Tökmindegy, a lényegen nem változtat. Legyen akkor %.
2023. júl. 16. 08:59
 5/6 anonim ***** válasza:

De bizony változtat... :)

Ez egy relatív %. Minden hőmérséklethez tartozik egy érték, hogy azon a hőmérsékleten maximum mennyi vizet tud felvenni 1 m3 levegő. Pl. 10 fokon 9,4 grammot, 26 fokon 24,4 grammot. És a relatív páratartalom azt mondja meg, hogy ennek a mennyiségnek hány %-a van kihasználva.

Ezt mondjuk nem fontos tudnod, de azt nem árt, hogy penész ilyenkor nem tud megjelenni párás levegő miatt. Mert a penész attól van, hogy a levegőben lévő víz egy hideg felületen lecsapódik, és az így elázott felületen jelenik meg a penész. De ilyenkor, nyáron hol lenne olyan hideg felület a lakásban, amin víz tudna lecsapódni? Tegyük fel, nálad 27 fok van a lakásban, és 60% pára. Ilyenkor 18,6 foknál hidegebb felület szükséges a páralecsapódáshoz. Miközben a falak jellemzően melegebbek, mint a levegő...

2023. júl. 17. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Ó, nagyon okos vagy. Köszönöm szépen! 😊
2023. júl. 17. 19:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!