Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Felrobbanhat a kazán?

Felrobbanhat a kazán?

Figyelt kérdés
Fával fűttök vegyes tüzelésű kazánba. Igazából nem értek a dologhoz különösebben , van egy szerelő ismerősöm aki elvileg mindent megcsinált rajta hogy biztonságos legyen. De ma 100 fok fölé ment a víz , felforrt. Nagyon hangosan elkezdtek kopogni csörögni a radiátorok. De egyébként az is feltűnt az eset előtt , hogy alig volt meleg a radiátor a gyerekek szobájában. Így kimentem és tettem a tűzre. Erre felrorrt de brutálisan. Az egész utca zengett a hangtol, sipolt szirénázott ... Gyorsan elzártam a kazánt amennyire csak lehetett , és ijedtemben a keringetőt is ... Aztán az vissza kapcsolt szerencsére , már nem a régi fajta van felszerelve. És így egy jó fél óra múlva már nem volt hangulzavar , talán lehűlt. És az eresz a ház tetején gőzölgött. Nagyon ijesztő volt, félek hogy még mindig robbanhat . Istenem két picivel vagyok itthon azt sem tudom kit hivhatnék.
dec. 19. 23:35
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez azért komoly baj.

Elvileg nem lenne szabad felrobbannia, mert kell hogy legyen biztonsági szelep a fűtésrendszerben még közvetlen a kazánon a kimenő ágon hogy túlnyomás esetén amikor már kezd forrni akkor az kiold és kiengedi a vizet pont azért hogy ne robbanjon fel.

Az hogy a radiátorok nem voltak elég melegek nem feltétlen azért mert alig volt tüzelő a kazánba, hanem vagy dugulás van a rendszerbe, vagy levegős de kegyetlenül. Ilyenkor a többi radiátort is ellenőrizni kell ami csak van, ha csak 1-2 ilyen alig meleg és a többi forró akkor a következő lépés a radiátorokon lévő szelepeket kell csekkolni (csapokat) hogy mennyire van nyitva mert az is lehet hogy el voltak zárva vagy csak picit voltak nyitva.

Aztán a keringető szivattyú is lehet problémás ha nem jól keringeti mert akkor az is okozhat ilyen problémát hogy ott a kazán körül túlmelegszik kegyetlen módon.

Én a helyedben holnap hívnám a fűtésszerelőt hogy inkább nézze át a teljes rendszert és az első felfűtést felügyelje és alaposan nézze körbe a teljes rendszert.

Meg én szerintem baromira levegős a rendszer amit légteleníteni kell és után tölteni.

dec. 19. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Igen , mindenképp hívni fogom. Még mindig bugyborekol a víz a csövekben , meg folyik össze vissza elég hangosan lehet hallani. De már robbanni talán nem fog. Nem is merek elaludni ..
dec. 20. 00:12
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha lehűlt a víz, már nem robbanhat, de ki kell deríteni miért forrt fel, mert ha ma begyújtasz, ismét megtörténhet, hogy felforr a víz! Milyen kazán ez? Nincs huzatszabályzó rajta? Mert ha az lenne, akkor már eleve nem forrhatna fel a víz, hisz a beállított hőfoknál lezárna, így a tüzelés mértéke mérséklődik. Az ereszcsatornánál azért láttál gőzölgést, mert valószínűleg a tágulásitartály túlfolyója oda van kivezetve. Már csak azért is érdemes megnézetni, mert még ha nyitott is a rendszer, ahogy nálad, akkor is képes széthasadni a tágulási tartályhoz vezető cső (ilyen esetben). Én még azt is eltudom képzelni, hogy a keringetőszivattyú van beállva! Ilyenkor még véletlenül sem azt kell csinálni, amit csináltál, hogy a szivattyút kihúzod! Ha véletlenül ilyen történik, azonnal le kell zárni a kazán alsó ajtaját, hogy ne kapjon levegőt a tűz, attól elalszik! Persze ilyenkor pánikol az ember... Én is jártam már egyszer így, nálam a szivattyú romlott el (azon a kazánon nem volt huzatszabályzó) és én is már a zajra rohantam ki. Azonnal bezártam a kazánajtót és hordtam havat a tűzre, mást nem tudtam tenni. Azóta új kazán van, normális huzatszabályzóval.

Az áramszünetet úgy tudod kivédeni, hogy veszel egy szinuszos szünetmentest! Nálam a rendszerben két szivattyú van, mivel a gázkazán le van választva egy hőcserélővel, így ha az egyik bedöglik, ott a másik. Biztos ami biztos alapon bekötöttem egy 2. kapilláris termosztátot a kazánba, ami be van állítva 85 fokra és az egy csengő áramkörét zárja, szóval cseng, mint a barom, ha 85 fok fölé megy a hőfok.

Ahogy előttem írták, ha 1-2 radiátor hideg, akkor az vagy levegős vagy dugulás van. Maradjon ott a fűtésszerelő egy próbafűtés erejéig, egyébként is ez feladatuk lenne, csak egyesek elsunnyogják, amit nem is értem, hogy merészelik. Nálam is próbálkoztak vele, mondván van még munkájuk aznapra, én meg mondtam, hogy engem ez nem érdekel, a munka akkor van befejezve, ha túl vagyunk a próbafűtésen, fizetés meg akkor lesz, ha a munka be van fejezve. Ez olyan, mintha én úgy hagynék ott egy frissen leszerelt avagy átszerelt házat, hogy egyetlen egy dugaljat sem ellenőriznék le. Nonszensz lenne!

Ki kötötte be a keringetőszivattyút? Mert nem egyszer találkoztam már azzal, hogy a fűtésszerelő kötötte be és fordítva volt bekötve. A termosztátnak két érintkezője van, van egy ami megadott hőfok felett nyit és egy ami zár. Tehát ha fordítva van bekötve és teszem azt be van állítva 45 fokra, akkor 45 fokig működésben van a szivattyú 45 fok felett leáll! Helyesen ugyebár pont fordítva kellene működnie, 45 fokig áll a szivattyú, felette elindul. Így forrt már fel rendszervíz ismerősömnél!

dec. 20. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
41%

Bizony felrobbanhatott volna .De az égiek melletted voltak szerencsére.

A vegyes kazán sokkal veszélyesebb tud lenni,mint 1 gázkazán.

A fűtési rendszerben bármikor előfordulhat meghíbásodás,levegősödik a rendszer,elfolyik a víz,lecsökken a nyomás .A gázkazán megáll,megszűnik a fűtés .Vegyesnél,főleg ha meg van pakolva tovább emelkedik a hőfok.

Ilyen kazánra nem kell biztonsági szelep,mert az csak a bajt fokozná.

A kazánban lévő vizet menteni kell,nem leengedni.Vegyesnél a biztonsági szerepet az úgynevezett állvány cső biztositja .A túlnyomás itt távozik.

A baj akkor van,ha már a tágulásiból sem tud menni a kazánból,mert elfogyott.Ekkor lesz a meleg vízes kazánból gőzkazán.Ez tud hatalmas erővel felrobbanni.A radiátorokba már gőz mozgását hallottad,hogy lökdöste a vizet maga előtt. Valamit segített a keringtető szivattyú,mert ez hűvösebb vízet nyomott a kazánba vissza.Ilyenkor az első számú szabály a tűz megszüntetése.De nem úgy ahogy írták,ha van hó azt szórom be .Vizet sem szabad belocsolni,megrepedhet a kazán belseje.A tűzet ki kel húzni,és itt már lehet lelocsolni.Igy tud a kazán vissza hűlni gyorsabban,nem ugy hogy lezárom a huzatot .Kazánt csak begyútás után szabad jobban megpakolni,mert ennyi tüzelővel biztos nem lesz még forró sem a víz.Utána csak mérsékelt legyen a tüzelés .Én bíztos vagyok bent,hogy a tágulási tartály nem túl magasan van a kazán felett.Különben a víz nem kezdett volna forrni.

Nyomás alatt a víz 100 fok felett forr.Mennél magasabb a kazánba nyomás,annál magasabb a kazánban a forrási pont.

Nem ismerem a fűtési rendszert,de ha nincs a kazánon nyomásmérő óra,akkor tetetnék,hogy lássam mennyi víz van a tágulásiban.

dec. 20. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Bereczk Jénos ***** válasza:
73%

Erre a kérdésre egyszerű a válsz, F E L !!! Ha ebből az egy szóból nem érti meg valaki, ne írjunk sokat, mert mire megérti tényleg felrobban a kazán!!! Mit tehet!!! Alsó huzatot bezárja, csökken az égés, a feljebb levőt kinyitja, csökken a kazán hőmérséklete!!!!!! A víz meg had bugyborékoljon!!!

Ha nincs ideje, ne fűtsön fával!!!!!!

márc. 3. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon le lett pontozva a 4 es válaszoló,pedig szak képzett kazán fűtő,15 éves gyakorlattal.A vizsgán a baleseti okokra nagyon rámentek.
márc. 3. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha zárt a rendszer, akkor előírás -többek között- egy biztonsági hűtökör, ami a meleg vizet kiengedi a csatornába, és helyébe hideget tölt be. Jó kis pazarlás mi?! De ha ez nincs, akkor bizony felrobbanhat az egész. De ha van, még akkor is, mert a szelepek is meghibásodhatnak, ha bolondbiztosra megyünk, legalább párosával kéne beépíteni... De hol csinálják így, legföljebb az erőművekben...

Mindez egy olyan modernnek gondolt világban, ahol kényszer szülöttje ez a bonyolultsági fok, mert nyitott rendszerhez alkalmas csöveket már nem gyártanak, a minőség sem a régi, a falvastagság sem, gravitációs rendszerről meg legfeljebb az iskolapadban hallott utoljára egy mai fűtésszerelő. Óriási méreteket ölt a műszaki visszafejlődés, amelyet túlbonyolítás és elektrónika szőnyegével próbálnak eltakarni!!!

Évtizedekkel korábban olyan fűtésrendszereket tudtak csinálni masszív vaskos 2 colos csövekből, elnyűhetetlen radiátorokkal, hogy máig üzemképesek, életüknek sajnálatos módon többnyire a legkülönbözőbb butítóhatásu reklám -és marketingleiratokkal megbolondított emberek esztétikai szempontjaihoz jobban illeszkedő papírvékony, rozsdásodó lapradiátorokra, ilyen-olyan szedett vedett (papírforma szerint persze ideális körülményekre megfelelő) műanyag csövekre való áttérés vet véget.

márc. 3. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!