Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mennyibe kerül az idősek otthona?

Mennyibe kerül az idősek otthona?

Figyelt kérdés

Több otthon honlapját is néztem, de árat sehol sem írtak. Párom szülei már idősek, az enyémek még 15 évvel nyugdíj előtt állnak. Ha nagyon drága szeretnék elkezdeni félretenni rá, hogy ne érjen váratlanul. Így hogy nincs semmilyen irányár sehol elég nehéz.


Győr-Moson-Sopron megyében élünk.


Köszönöm ha segítesz.



jan. 30. 01:18
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
85%

Nagyon sok múlik azon, hogy milyen intézmény és milyen szobába költözik be az illető. 5 évvel ezelőtti helyzetről tudok beszámolni, egy vidéki református otthonról, ahol a nagymamám lakott.

Voltak három ágyas szobák és két ágyas apartman szobák. A három ágyasoknál közös fürdő volt a folyosó végén, az apartmanoknál kettőre jutott egy vizes blokk és volt pici konyhájuk is. Jellemzően házaspárok éltek bennük.

A háromágyasnál 170 ezer forintot kellett fizetni 5 éve, 8 évig lakott ott a nagymamám, a beugrója 350 ezer forint volt. Az apartman szobáknál 2,5 millió volt akkor a beugró és majdnem 300 ezer forint volt a havidíj/fő. Ha egyedül akart valaki lenni a kétágyasban (pl. meghalt a férje és nem akart idegent maga mellé), akkor két főt kellett kifizetnie... Ez csak az alap ellátási díj. A gyógyszer, gyógyászati segédeszközök, stb. pluszban volt fizetendő és zsebpénzt kellett adni az időseknek. Mindig volt boltkör (egy dolgozó elment boltba és vett apróságokat mindenkinek, ki-mit kért), házhoz ment fodrász és pedikűrös, ezek fizetős szolgáltatások voltak, szóval azért zsebpénzből is elkopott még egy-két tizes.

Érdemes otthononként és szobakategóriánként megkérdezni mennyi az annyi. Illetve, hogy függ-e az idős állapotától a díj.

jan. 30. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%
Állami, önkormányzati otthonokban a nyugdíj 80%-át kell fizetni.
jan. 30. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
100%

Az idősek otthona is egy üzleti szolgáltatás. Ha nincs megfelelő tájékoztatás a weboldalukon, akkor kérj tőlük tájékoztatást, árajánlatokat, hogy megismerd, melyik hogyan működik, mit kínál és mennyit kérnek érte.


Alapvetően elkülönülnek az állami/önkormányzati/egyházi fenntartású intézmények, amik csak részben piaci alapon szolgáltatnak, mert a költségeik valamilyen arányban tartalmaznak állami/önkormányzati/egyházi szociális jellegű támogatást is.


Teljesen más történet, ha egy intézményt tisztán üzleti alapon gazdasági társaságként működtetnek állami támogatás nélkül (vagy minimális támogatással). Ilyen helyen akár nagyságrendi különbség is lehet a költségek, de a szolgáltatások minősége között is.


Én találkoztam olyan idősek otthonával a Balaton mellett, aminek csupa osztrák, német, svájci lakója van, németül beszélő személyzettel. Ők nem csak szobákat kínálnak, hanem van olyan lakójuk, akinek saját önálló kis lakása van a főépület mellett egy külön álló sorházban. Akár konyhával együtt, ha arra van igénye, de annak ellenére, hogy többé-kevésbé el tudja magát látni, igénybe vehet bármit a többieknek nyújtott szolgáltatások közül is. Elvégre a kert végében ott a jól felszerelt intézmény mindennel, amit a többiek kapnak. Van aki pl. szeret sütkérezni, de a mindennapi ellátásra már nem akar főzni magára. Valószínűleg az ilyen intézmény ritkább, de ilyen is létezik.

jan. 30. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim válasza:
100%
Off leszek (valamennyire) és biztos le is leszek pontozva, de én,mint szülő,szörnyen szegyenleném,ha 15 évem van még az "otthonig" és a gyerekem azon gondolkodna, ő hogyan teremtse erre elő a pénzt. Amit ki akarok ezzel nyögni:a szüleid hogyan készülnek (anyagilag) az öregkorukra?
jan. 30. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!


14-es a szüleim úgy gondolják, hogy ezzel még nem kell foglalkozni, mert bírnak és fiatalok(sajnos nem így van). 'Úgy még sose volt, hogy valami ne legyen' alapon életük nagy részében gazdálkodással és állattenyésztéssel foglalkoztak, mellette nem volt bejelentett munkahelyük(anyának hosszab-rövidebb időre volt, apának utoljára a házasságuk előtt). Így nem lesznek meg az évek a 'normális' nyugdíjhoz, maximum az öregségihez, ha azt kaphatnak így.


Ők arra készülnek(szerintem), hogy van 3 gyerekük és valamelyik elgondozza őket a házért cserébe(ami egy másik országban van és mi már Magyarországon élünk így inkább egy teher lenne az ingatlan, mint valami hasznos örökség).


Nekem már van 1 gyermekek a két öcsémnek remélhetőleg 15 év múlva ugyanúgy családja lesz, mint nekem. Ha ők állandó felügyeletre fognak szorulni azt nem tudjuk munka és gyerekek mellett megoldani.


Van egy kevés megtakarítása a szüleimnek(talán 2-3M), de arra sem tudom őket rávenni, hogy legalább állampapírba fektessék, hogy ne egye meg az infláció.


Akárhogyis a szüleimről van szó, szeretném ha rendben lennének,de ha egy idős otthon ilyen sokba kerül tényleg el kell kezdenünk rá spórolni. Lehet sikrül valahogy rávenni őket, hogy kapják össze magukat, de sajnos nem látok rá túl nagy esélyt...


Mindenesetre nagyon köszönöm, hogy segítettetek nekem használható információt szerezni. Így legalább tudom mire kell készülni/számítani.

jan. 31. 08:10
 16/18 anonim ***** válasza:
20%
Ebben a felállásban, ha anyagilag tudjátok finanszírozni, így, hogy többen vagytok ez simán lehetséges, akkor háziápolást kell kérni (fizetitek testvérek), így egyikőtöknek sem kell ezért hazaköltözni, nem kell az életeteket felrúgni ezért és még ráadásul nagy eséllyel nagyobb szakértelemmel látják el a szüleiteket, mintha ti tennétek azt!
jan. 31. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim válasza:
100%

A házi ápolás null huszonnégyben nagyon borsos áru. Sokan elfelejtik,hogy egy házi ápolónak alapesetben nem feladata a csevereszés,a lelki gondozás,a bevásárlás,takarítás,stb. Ha ezeket elvárják,az bizony-jogosan,mivel nagyon megterhelő - csillagászati összeg. Na meg a szülőkkel sem árt egyeztetni. Vannak,akik soha nem lenné ék hajlandóak otthonba költözni,márpedig ha cselekvőképes a személy,akkor az ő döntése végső soron,nem az utódoké,beköltözik e.


Nagyon undorító lesz,amit mondok (és könnyen pofázok a kispadról,mert nekem baromi mérgező szüleim voltak,akikkel már nagyon régen nem tartom a kapcsolatot) de az első legyen a saját családod,amit letrahoztal,a te és a gyerekeid jövője. Ha emellett marad,akkor lehet erre szórni a pénzt. Nekem nagyon unszimpatikus,és nem kell velem egyetérteni,hogy a szülők "majd kész valahogy" állnak hozzá,aztán majd ha tényleg lesz valahogy,az meg majd nem tetszik nekik, ők lesznek a legjobban felháborodva.

A családért,amit létrehoztál nagyobb felelősséggel tartozol,mint a családért,ahonnan származol.

jan. 31. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon sajnálom kérdező, ez egy végtelenül elkeserítő helyzet szerintem, annál is inkább, mert ugye már törvénybe is foglalták, hogy a gyerekek kötelessége gondoskodni a szüleik ellátásáról... Ha a szülők kötik az ebet és nem akarnak otthonba menni, házi ápolásra nincs pénz (drágább sok esetben, mint egy otthon), vagy szimplán nem tűrik meg az ápolót, az egy nagyon embertelen helyzet tud lenni. Sajnálom, hogy még ilyen relative fiatal szülők sem gondolkoznak el ezen...

Volt ilyen harcunk nagymamával, kegyetlen.

jan. 31. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!