Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Ha az ember egy nyaralót...

Ha az ember egy nyaralót átminősíttet családi házzá, az könnyebben eladhatóvá válik? És megemelkedik az ingatlan értéke? Ha igen, kb. hány százalékkal?

Figyelt kérdés

Nagy dilemma előtt állok. Szeretném a nyaralót felújítani,

és ha lehet átminősíttetni. Viszont ez elég sok macerával jár. Csak a terv kb. 120 ezer Ft és még egy szöget nem vertek be a falba. Aztán kéményseprő felülvizsgálat, hőtechnikai számítás, átminősítési kérelem. Már 200e fölött járunk, miközben a hőszigetelés ára, amit fel kell rakni kb. 300e Ft. Ezt a sok macerát csak akkor csinálnám meg, ha tényleg az ingatlan értéke annyit emelkedik, hogy megérje ezeket a dolgokat kifizetni. Egyébként pedig nem is alakítanám át a belső részt (falat kellene áttörni, hogy legyen egy megfelelő méretű nappali), hanem csak hőszigetelést csinálnék rá önerőből. Vajon megéri az átminősíttetés vagy sem?


2011. márc. 2. 21:27
 1/6 anonim ***** válasza:

Szerintem mindenképpen megéri.Ma már a nyaralónak szánt épületeket is családi házként építik,mert akkor télen is használható, a tulaj kevesebb adót fizet,kisebb a rezsije és eladásnál nem csak az fogja megnézni, aki kizárólag nyáron szeretné használni.(Bár a hőszigetelés és a fűtés nyáron is kellhet!)És ha így sem tudod eladni, akkor a gyerekeid beleköltözhetnek majd, vagy ki tudod adni akár albérletbe.

Az ingatlan értéke nagyban függ, hogy hol helyezkedik el, még településen belül is!Frekventált helye az értéknövelő beruházás nagyobb %-ot emel az áron.

Pl.10 mó-s nyaraló 12-13-ért lesz eladható családi házként.Szerintem, de nem vagyok szakértő, egy ingatlankereskedő biztosan megbízhatóbb javaslatot adna.

2011. márc. 3. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, de én egészen pontosan az átminősíttetésről kérdem, hogy megéri-e. Egy nyaralót téliesíthetek úgy, hogy egész évben lakhatásra alkalmas legyen. Ez valamelyest biztosan emel az árán. Viszont ezen túlmég át is minősíthettetem családi házzá. Ez kicsit több ráfordítást igényel: kell a házban legyen egy >17 m2 nappali, a hőszigetelést a 2006-os TNM rendelet slapján kell megcsinálni, tervrajz szükséges, hőtech számítás szükséges, önkormányzatnál kérelem szükséges stb. A ráfordítás emiatt több mint a duplájára nőne. Ez megéri?
2011. márc. 3. 09:38
 3/6 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy nem írtam elég érthetően.Igen, megéri, mert pl. kevesebb az adó,ha el akarod adni, sokkal jobban el lehet.Kérdezz meg egy ingatlanost.
2011. márc. 3. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Valóban kevesebb lesz az adó, évi 450 Ft/m2-ről lecsökkenne évi 310 Ft/m2-re. Ez az én esetemben évi 10640 Ft megtakarítást jelentene. Azaz a több mint 200e Ft ráfordítást a kamatokat nem számolva is több mint 20 év alatt hozná be. És ha még be is jelenteném magam, esetleg más is beköltözne, akkor már csak 8540 illetve 6440 Ft különbségről beszélünk. Tehát csak ezért biztosan nem éri meg.


Azt is mondtam, hogy ha hőszigetelem, akkor is már élhető lenne. És nem kell még homlokzatfelújítási engedély sem hozzá. Ellenben a családi házzá nyilvánításhoz annyi papír és pnz kell, amennyibe a házat is becsomagolhatom.


Abban tehát valóban egyetértünk, hogy a hőszigetelés jó dolog (én legalábbis eddig ezt értettem meg), de vajon a hivatali átminősítés ér-e valamit?


Ingatlanossal már beszéltem. Attól függően, hogy eladónak vagy vevőnek adtam ki magamat, mást mondott. Ennyit róluk.

2011. márc. 3. 14:13
 5/6 anonim ***** válasza:

Tulajdonképen mit szeretnél hallani?

Ha én szeretnék házat venni, a nyaralókat meg sem nézném.

Illetve nagyon-nagyon különlegesnek és számomra értékesnek kellene lennie annak a nyaralónak, amit én megvennék.

Aki házat akar venni, gondolom a vételi kiadások mellé nem szeretné még az átminősítés terheit is magára venni.Tegye azt az eladó, ha tényleg el akarja adni.Ha nem, akkor meg újítgassa és árulgassa a nyaralóját ahogy jónak látja. Persze minden értékfüggő, ha kisértékű a nyaralód, nyilván nagy teher lenne az átminősítés, de ha már értékesebb, akkor egy kis plusz ráfordítás és sokkal többet ér.

Na jó, ennyi volt az én véleményem, bízz abban, hogy lesz olyan válaszoló, aki azt írja majd, amit hallani szeretnél.

2011. márc. 3. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, most kaptam teljes választ a kérdésemre. Szóval a nyaraló minősítésűre rá se néznek, ezért érdemes lehet átíminősíttetni.
2011. márc. 3. 21:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!