Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Házvásárláskor az eladónak...

Házvásárláskor az eladónak kell elkészíttetni az Energetikai tanúsítványt? Egy jelenleg üres, nem fűtött házon is meg lehet ezt csináltatni?

Figyelt kérdés
Házat készülünk venni, és most értesültem, hogy 2012-től nem lehet házat eladni ilyen energetikai tanúsítvány nélkül.Viszony a kinézett ház lakatlan, január van. Most csak azért be kell majd fűttetni, hogy ezt a vizsgálatot elvégezzék? És ezt ugye az eladónak kell intézni és fizetni, nem a vevőnek?
2012. jan. 6. 16:10
 1/6 Bandi bácsi ***** válasza:

Szerintem az eladónak kell elkészíttetni egy erre szakosodott,engedéllyel rendelkezö szakemberrel. Ezért még nem kell befűteni, hiszen hőtechnikai méréseket nem fog végezni. Megvizsgálja a falak, födémek anyagát, vastagságát, a nyílászárók állapotát stb és ezek valamint elméleti számításai alapján besorolja a lakást/épületet. Majd tesz/tehet javaslatot, hogy hány millát kellene még rákölteni, hogy jobb "osztályzatot" kaphasson az ingatlan. Mindenesetre a vevő tisztábban láthat, hogy mit is akar megvenni!

Sok szerencsét!

2012. jan. 9. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod.

Az is felmerült bennem, hogy ha tegyük fel a ház csak G kategóriás, ami elég rossz, akkor kötelezik az eladót vagy a vevőt, hogy előbb javítson a ház energetikai állapotán, vagy ez már a vevő problémája, ha rosszabb kategóriájú házat vásárol?

Válaszod hasznos és megnyugtató volt köszönöm!

2012. jan. 10. 16:54
 3/6 anonim ***** válasza:

Nincs szankciója, ha nem készítik el:

[link]


A tanúsítványtól nem leszel okosabb, nagyjából ránézésre látszik az energiatakarékossága a lakásnak, a számításoktól nem lesz se jobb, se rosszabb. Ráadásul elég sokféle eredmény kihozható ugyanarra a lakásra:

[link]


Befűteni nem kell, a tervrajzokból dolgoznak.

2012. febr. 11. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a cikkeket, nagyon tanulságosak voltak!
2012. febr. 15. 22:50
 5/6 anonim válasza:

Azért szerintem kérdezz meg, egy hozzáértőt, én őket ajánlom: [link]

Ránézésre meg nem hinném, hogy meg lehetne mondani egy ingatlan energetikai besorolását, arról nem is beszélve, hogy a tanúsítványhoz a hőkamerával végzett mérések elengedhetetlenek...

2012. febr. 28. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

>A Tanúsítvány eredménye nem szakember számára nehezen tippelhető, kérek mindenkit, hogy erre ne vállalkozzon.

-Hát ja, de kit érdekel a tanúsítás eredménye? Az embereket az energiaköltség érdekli, az meg némi tapasztalattal (=ismerős, aki hasonló házban lakik) jobban tippelhető, mint a tanúsítvány alapján.

Pl. a távfűtéses lakások besorolása hirtelen 1-2 kategóriát javult, ha a fűtőmű átállt kapcsolt energiatermelésre. Ettől mondjuk a távhőszámla nem lett kevesebb.

Vagy: a tanúsítvány számítása digitális: vagy fűtött valami, vagy nem. A WC, spájz, folyosó, előszoba, mosókonyha, tároló valójában alacsonyabb hőfokú, így kedvező elrendezés esetén a valós fogyasztás alacsonyabb, de ezzel a tanúsítvány nem foglalkozik.

Sőt az a képtelen eset is előfordulhat, hogy a hőszigetelés rontja el a besorolást. Mondjuk ha a földszinti kazánház+tüzelőtárolót is lehőszigetelem, akkor ő már belül kerül a termikus burkon, melegebb lesz, tehát nem mondhatom róla, hogy nem fűtött. Ezzel elrontom a felület-térfogat arányt, sőt a fürdővizet a törvény szerint a fűtött alapterület fogyasztja, azaz ha villanybojlerem van, akkor a kisebb fűtési hőveszteség ellenére rosszabb energetikai mutató jön ki.


Vagy még abszurdabb, ahogy én jártam: társasházban a lakásommal nem is érintkező nyitott folyosókat az ottani lakók bezárták, ezzel (a számukra energiamegtakarítást jelentő lépéssel) megváltoztatták az épület felület-térfogat arányát, amitől az én lakásom számított besorolása romlott.


Sok módszer van, amivel a lakások besorolása tologatható, (mondjuk 12eFt-ért nem fognak órákig számolni) úgyhogy a tanúsítással várjuk meg a konkrét vevőt. Lehet hogy későbbi korszerűsítési pályázathoz alacsony energiahatékonyság igazolását várja, de az is lehet hogy bérbe szeretné adni, akkor meg minél előrébb álló betűt szeretne.


F/42

(F, mint fizikatanár :)

2013. márc. 9. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!