Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mi a teendő a lepkeorchideámmal?

Zokniszörny kérdése:

Mi a teendő a lepkeorchideámmal?

Figyelt kérdés

Három tő lepkeorchideám van, egy sötétlila, egy rózsaszín, és egy sárga. Februárban szereztem őket. Hogy pontos képet kapjatok, leírom, hogyan gondozom, illetve hol tartom őket.


Egy elég fényes helyen vannak, ahová nem tűz a nap. Huzat nem éri őket. Viszont sajnos elég száraz a levegő a házban, ez ellen úgy próbáltam védekezni, hogy az orchideákat körberaktam más növényekkel, illetve a leveleiket gyakran letörlöm egy nedves ronggyal. Az öntözésre lágy esővizet használok, és úgy csinálom, hogy a cserépalátétbe öntöm a vizet, hogy onnan szívhassák fel. Kb. 1-2 órát várok, és ha marad víz az alátétben, azt kiöntöm más növényekre. Rendszeresen ellenőrzöm, hogy a földjük száraz-e, vagy sem, és igény szerint locsolom őket.


Még annyi, hogy a cserépből kilógó, fönti léggyökerek mind elég szárazak.


Mindeddig úgy tűnt, hogy jól érzik magukat nálam. Azonban pár hete a sötétlila orchidea elkezdte a virágjait ledobálni (a bimbókat nem). Ettől nem ijedtem meg, hiszen olvastam, hogy az orchideáknak különböző élettani szakaszaik vannak, egy virágot hozó, és egy levelet, gyökeret növesztő, fejlődő szakasz. Ez lassan a többi orchideát is eléri, a rózsaszín két, későn kinyílt virággal ellentétben minden virágját ledobta, a sárgán pedig most kezdenek elszáradni a virágok.


Mostanra azonban sötétlila orchideám szára, amin a virágokat hozta, elszáradt, megbarnult, valamint észrevettem, hogy az egyik cserépben lévő gyökér is sárga színű, nem zöld, mint a többi. (A levelei szépek, egy újat ki is hajtott.) Mi lehet a probléma? Vagy a szár elszáradása normális folyamat? Ha igen, akkor kell valamit tennem vele? (Visszavágni, esetleg békénhagyni, stb.)?


Köszönöm a válaszokat, és bocsi a kicsit terjedelmes kérdésért!



2012. máj. 18. 23:39
 1/6 anonim válasza:
100%

Szia! Nekem jelenleg 12 lepke orchideám van :-) (anyukámtól örököltem a többségét, így nekem szívügyem a gondozásuk)

Az esővíz nagyon jó!-Locsolás igény szerint ok, de honnan tudod az igényt? A cserép oldala ha be van párásodva(kicsit is), nem kell locsolni...én keresztül öntöm rajtuk a vizet, és szintén hagyom 1 órát állni a vízben, majd leöntöm. A száraz levegő ellen még azt tudod csinálni, hogy apró kavicsokra rakod a cserepet, és vizet öntesz alá (nem valami stabil megoldás)és a gyökerek semmiképpen ne legyenek pangó vízben! Vagy minden nap 1-2 alkalommal megpermetezed kicsit a leveleket. Ilyenkor fontos az, hogy csak a leveleket locsold, a virágot ne érje víz! Valamint tényleg csak óvatosan lehet permetezni őket, mert ha megáll a víz a levelek között, akkor hamar betetvesedik a növény. Az szárakat én csak akkor szoktam visszavágni ha már teljesen elszáradt! Az, hogy új levelet hoz a növénykéd nagyon jó hír, azt jelenti hogy szereti a helyét.

Végül: amíg kevesebb növényem volt, nálam mindnek külön neve volt, és minden nap beszéltem hozzájuk egy kicsit :-) szerintem ezt is nagyon szerették :-)

2012. máj. 19. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ! Örülök, hogy ilyen gyorsan sikerült választ kapnom. :)

Az igény szerinti öntözést úgy értem, hogy amikor látom, hogy már szárazabb az ültetőközegük, akkor locsolom csak őket. Tehát amikor már nincsenek páracseppek a cserép oldalán. Amúgy észrevettem különbségeket. Pl. a rózsaszín földje sokkal tovább tartja a vizet, a sárgáé elég hamar kiszárad, és lassan is nyílik ki rajta a bimbó, míg a rózsaszín rengeteg virágot hozott nagyon rövid idő alatt.

Amúgy én is szoktam hozzájuk beszélni néha. :)

2012. máj. 19. 00:32
 3/6 A kérdező kommentje:
Ja, és egy kérdés: a szárat meddig vágod le? Hagysz belőle egy kis darabot, vagy a tövéig visszametszed?
2012. máj. 19. 00:35
 4/6 anonim ***** válasza:

Szia! Az első válaszoló szinte mindent leírt amit kellett, szerintem csak egy maradt ki, a tápoldatozás. Ez nagyon fontos, hiszen az orchidea talaja nem tartalmaz egyáltalán tápanyagokat és ennek hiányában elmaradhat a virágzás (lehet hogy ezért is dobálja el túl hamar a virágait). Speciális orchidea tápoldatot használj, és ezt amikor virágzik kéthetente alkalmazd, amikor pihenő szakaszban van akkor csak havonta vagy még ritkábban.

"Locsolni" én úgy szoktam hogy egy nagy vízzel telt edénybe belemerítem az egész cserepet és hagyom benne egy-két percig hogy a tőzeges talaj jól megszívja magát vízzel, ezután hagyom hogy teljesen lefolyjon a felesleg. Ezt hetente egyszer szoktam. Télen párásításra én is a kavicsos módszert alkalmazom, nekem is bevált.

Visszavágni a virágszárat, miután először elvirágzott teljesen, a harmadik alvórügy felett szoktam. Miután másodszor is elvirágzott utána vágom le tőből.

Egyébként minden orchidea más, nálam van olyan ami szigorúan betartja a "rendet", fél évig virágzik, utána félévig meg hozza a leveleket meg a léggyökereket. De van most egy amelyik úgy hajt mint a bolond és mindent egyszerre.:) Őrölt módon virágzik március óta, folyamatosan hozza az új bimbókat és közben új leveleket is hajt.:)

2012. máj. 23. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a második választ! Igazából nem aggódom már annyira, mert a gyökereik majd kicsattannak, a leveleik is szépek, és február óta egészen idáig virágoztak, szóval nagy baj tuti nincs. :) Nyáron biztos alkalmazni fogom majd a párásítást, mert akkor nagyon gyorsan kiszárad a földjük. Most, hogy ilyen esős idő van, jó párás a levegő, nagyon jól érzik magukat. :) Egyébként tápoldatot adtam nekik. :)
2012. máj. 24. 21:58
 6/6 HP2000 válasza:

Kicsit későn találtam rá erre a kérdésre, de remélem azért hasznát veszed a válaszomnak.

Nagyon jókat írtak az eddigi válaszadóid. Van egy jó tippem a párásításra, megtalálod itt: [link]

Remélem hasznát tudod venni a módszeremnek. Nem kell hozzá más csak egy akvárium. Írok még az öntözésről és a tápoldatozásról is. Ha érdekel megtalálod a blogomon.

2013. jún. 19. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!