Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Melyik a gazdaságosabb?

Melyik a gazdaságosabb?

Figyelt kérdés
Albérletben lakunk, saját mérőórás gázkonvektorokkal fűtünk a konyhán és a szobában. Kérdésem az lenne, hogy gázfogyasztás szempontjából hogy jövünk ki gazdaságosabban? Ha mindig egy fokozatot használunk a konvektoron pl.: szobában 3. fokozat, vagy ha elmegyünk dolgozni, vagy hosszabb időre, akkor visszavesszük őrlángra, vagy 1. fokozatra? Hogy gazdaságosabb kemény hideg téli napokon? 24 nap alatt 138 köbméter gázt fogyasztottunk el (2 hónapja nem lakták, érkezésünk előtt lett beüzemelve a fűtés, pont a nagy minuszokban)egy földszinti, viszonylag régi nyílászárókkal, redőnnyel csak egyik oldalról védett, 40-50 nm-es átfolyós vízmelegítő, gáztűzhely, fürdőben csak fürdés előtt begyújtott melegítővel, nagy szobában általában 3. fokozaton, konyhában 1.-2. fokozaton, kis szobában csak őrlángon (nem használjuk) működtetett fűtéssel. Ez átlagosan soknak számíthat?

2012. dec. 30. 14:54
 1/6 A kérdező kommentje:
Ja és még annyit, hogy ki hogy jön ki áram, illetve víz szempontjából? Mi ketten lakunk, 24 nap alatt 60kw áramot (porszívó, mosógép(régi automata) új hűtőszekrény és napi 3 órányi számítógép használat mellett)és 5 köbméter vizet (fürdés, mosás, mosogatás)fogyasztottunk el. Ne nézzetek hülyének, csak érdekelne hasonló körülmények között élő mindennapi emberek véleményére. KÖSZÖNÖM!!!
2012. dec. 30. 15:01
 2/6 anonim ***** válasza:
77%

A gázkonvektor sajnos a legpazarlóbb fűtés!

A "csak" őrláng, az kb 10 m3-t fogyaszt havonta önmagában anélkül, hogy melegítene.

2012. dec. 30. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
akkor hogy lehetséges, hogy a szobában 15 fok van mikor kinn -10 és a szoba nincs összenyitva semmivel???????? 1420ft-ba még nem halt bele senki de nem ez lenne a kérdésem!!!!!!
2012. dec. 30. 18:06
 4/6 anonim ***** válasza:

Ezt írtad:

" kis szobában csak őrlángon (nem használjuk) működtetett fűtéssel."


Vagyis "nem használjátok".

Szerinted.


De gondolom, hogy "titokban" mégis bekapcsolgatja a bimetál az konvektort.

Mert valamitől, csak meleg van.

2012. dec. 30. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Fűteni azért kell, mert a lakás külső felületein a hő a szabadba szökik. A lakásnak akkor stabil a hőmérséklete, ha az eltávozó hőmennyiség és a fűtés által betáplált hőmennyiség megegyezik. Annál több hő távozik a szabadba minden nap, minél nagyobb a lakáson belüli és az azon kívüli hőmérséklet különbsége. Ebből következik, hogy ha kint hidegebb van, vagy bent magasabb hőmérsékletet szeretnél fenntartani, akkor többet kell fűteni. Ökölszabály szerint 1 fokkal magasabb benti hőmérséklet 6%-kal emeli a fűtésszámlát.


A fűtés időleges csökkentése azon elven spórol fűtési költséget, hogy a benti és a kinti hőmérséklet különbségét időlegesen csökkenti. Másképpen mondva, amíg hűvösebb van bent, addig lassabban szökik kifelé a hő. Következésképp: a fűtéscsökkentés annál hatékonyabban spórol, minél jobban kihűl a lakás eközben.


Tipikusan a régi, rosszul szigetelt lakások hamar kihűlnek, a modernebb épületek sokkal lassabban. Ha a fűtéscsökkentés ideje alatt legfeljebb 1-2 fokkal csökken a benti hőmérséklet, akkor nem sok értelme volt az egésznek, hiszen alig csökken a megszökő hő mennyisége. A másik véglet az egyáltalán nem szigetelt, huzatos "pajta", ami a fűtés kikapcsolása után azonnal kihűl - itt evidens a fűtéscsökkentés haszna.


Példaszámítás: mondjuk naponta egyszer 8 órára csökkented a fűtést, a 8 óra végére 2 fokkal esik le a benti hőmérséklet. Azaz átlagban 1 fokkal volt hidegebb, vagyis ezalatt a 8 óra alatt 6% megszökő energiát spóroltál. Viszont a 8 óra az az egy napnak csak harmada, tehát a teljes 24 óra átlagában 2% a megtakarítás.


Figyelembe kell még venni, hogy az újbóli felfűtés időlegesen nagyobb fűtőteljesítményt igényel, amire méretezni kell a fűtést is, illetve a nagyobb teljesítményen üzemeltetett fűtés hatásfoka rosszabb. Itt tehát részben elszállhat a fűtéscsökkentéssel megspórolt energia. Valamint, a benti levegő lehűlése páralecsapódáshoz, penészedéshez vezethet, ajánlatos tehát a fűtés csökkentése előtt alaposan kiszellőztetni.


A naponta fűtésre elhasznált gáz mennyisége egy adott lakásban elsősorban a kinti hőmérséklettől függ, ami napról-napra változik. Így elég nehéz lehet az elméleti néhány százalék fogyasztáscsökkenést ténylegesen ki is mutatni.

2012. dec. 30. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
19:56-os Ha őrlángon megy egy konvektor akkor biztosan nem fogyaszt annyit mint ha 7-es fokozaton menne. szóval akkor csak nem használjuk.
2013. jan. 1. 18:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!