Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Cserépkályha: mennyire kell...

Cserépkályha: mennyire kell megpakolni és hogy?

Figyelt kérdés

Az a problémám, hogy még sosem tüzeltem semmilyen kályhával, életemben távfűtéses voltam, viszont ki kellett költözzek az előző albérletemből.

Namármost, a lakásban eszméletlenül hideg van (8-9 °C), ezért szükséges a befűtés.

Reggel fogja szakember átnézni a cserépkályhát meg a kéményt is.

Ez egy kétszintes társasház második emelete, így fát már nem tudok venni (amúgy se nagyon lenne száraz fa9, ezért fabrikettel fűtenék.

Azt kérdezném meg, hogy milyen mennyiséggel kell befűteni, hogy az optimális hőleadás meglegyen, ne legyen a kályha túlfűtve, károsítva?

Itt nem azt kérdezném, hogy a fának hányad részét, hanem konkrét darabszám érdekelne. A fabrikett kb. 35 cm hosszú, 6-7 cm átmérőjű, nincs lyuk a közepén.


2014. jan. 29. 02:07
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Cserépkályhát ah egyszer felfűtöd akkor nagyon keveset kell rárakni, ahhoz hogy a meleget tartsa. Mikor eléred a kellemes meleget onnantól kezdve rádobsz maximum kettő darabot és kevés levegővel hagyod hadd izzon rajta, pár óránként ráér iylen keveset tenni rá.
2014. jan. 29. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Eddig oké, de legelső begyújtáskor mennyi a kellő mennyiség?
2014. jan. 29. 06:17
 3/11 anonim ***** válasza:
Akkor se sokkal többet, 3-4 darabot, inkább több levegőt engedve.
2014. jan. 29. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Ez egész jól leírja (képekkel videóval):

[link]

2014. jan. 29. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Mi így csináljuk:

- Begyújtáshoz: papír, gyújtós, vékony fa rá pár vastagabb. Ezt begyújtod. Alul nyisd ki valamennyire az alsó ajtót, hogy kapjon levegőt. A nagy ajtót (ahol a fát rakod) akár be is teheted.

- Megvárod amíg a vastag fa is meggyullad rendesen. Ekkor már a cserép is kezd langyosodni. Ilyenkor szoktunk rátenni nagyobb mennyiségű fát. Ez kb 3-4 vastagabb darab. Ezt hagyod leégni parázsig (kb 20 perc, amior izzik a fa de már nem nagyon lángol). Ilyenkor el lehet zárni. Ilyenkor a cserép már jó meleg és érezni fogod, hogy a szoba is melegszik. Ez után fogja leginkább "tolni" a kályha a meleget.

Ha később szükséges még tehetsz rá (amíg van parázs) némi gyújtóssal simán begyullad. Lényeg, hogy ilyenkor újra kell neki levegő.

Amit NAGYON NEM SZABAD: Elzárt állapotban nagy lánggal égő anyagot bedobni. Ez szétnyomhatja a kályhát. Ugyanígy nem szabad elzárni amíg még nagy lánggal ég a tűz. Ne rakj bele háztartási szemetet, műanyagot, stbstb. Ne nagyon használj gyújtófolyadékokat, benzint vagy gázolajat, hogy begyulladjon a tűz. Használj inkább több száraz papírt a gyújtós alatt.

2014. jan. 29. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
Amit fentebb írtak kiegészítve azzal hogy először jó sok vékony szárazat rakj rá és sok levegővel hogy lángoljon, egyrészről kiégeti a kormot meg bemelegíti a kéményt, meg végig engedj alul is levegőt meg felül is a tűztérbe, és csak akkor zárd le teljesen ha már csak parázs van. Ja és ha fáj a fejed vagy hányingered szellőztess és hívd a mentőket, meg szerezz be egy co jelzőt ha nem lenne.
2014. jan. 29. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

A szakember - a kályhás - el tudja mondani, főleg ha elmondod, hogy még sosem fűtöttél.


Itt is van egy kis leírás a "kályha hatékony fűtése" menüpont alatt:


[link]

2014. jan. 29. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Azt meghatározni pontosan hány db fa kell rá nem lehet.

Ez nagyban függ a kályha nagyságától is .

Az hogy egyszer megrakod fával,és meleg lesz a kályha ,netán még fűteni is fog,koránt sem igaz .

A cserépkályhát megpakolni nem is szabad.A felfűtését fokozatosan kell csinálni,hisz a hőt kell neki eltárolni,és nem a kéményen kiengedni .

A száraz fa a legjobb .A fa briketthez is kell fa,mert kell ami a parazsat is megtartsa.A brikett után csak hamu marad,vagy még az sem,és nem szeretnél többször is tüzet rakni egy nap .Őrködni sem a tűz mellett,mikor tegyem a következőt rá .A fa brikettek is különböző hőértéküek .

Az olcsó puhafából készültet nem szabad megvenni,bármennyire is dicsérik .Legjobb a szlovák gyártmányu 9 cm és lyukas.Ezt még ketté is kell törni,és 1-2 fával együtt elégetni .Egy egésztől vörösen izzik még az ajtó is . Lehet venni begyújtós kockákat,erre aprófát,rá a brikettet.Már ég is .Hamu ajtót résnyire kinyitni .Rárakásnál hamus ajtót bezárni,tűztér ajtót lassan kinyitni.Így felülről szív a huzat,és nem jön ki semmi füst sem .Aztán vissza minden,ahogy volt.Ha nagy volna a tűz,hamu ajtót bezárni,csak a huzatszabályzón levegőt adni .Amikor közel egyenlő meleg a kályha eleje ,

és vége ,megvárni amíg a tűz leég,és minden levegő nyílást lezárni .

2014. jan. 29. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:

A cserépkályhát rendesen meg köll pakolni. Egy fél kosár fát nyugodtan bele lehet rakosgatni, állogatni a belsejébe, attól baja nem lesz. Az ajtónál gyújtóssal pappírral meggyújtom aztán megy befele a tűz, begyúlad az egész. Ilyenkor a tűztér hőmérséklete eléri a 700 fokot kb és az egész fa rakat szépen kiég, a kályha pedig jól felforrósodik. Teljes levegő kell neki! A levegővel nem szabad spórolni, had égjen!

Aki elzárja a levegőt, mondván lassabban égjen, az nagy butaságot csinál... Ettől ugyanis a láng elalszik és a fagázok, amiknek égniük kellenének kormozódás közben kiszállnak a kéményen, szennyezik a levegőt. A kályha hideg marad és még szén monoxid is keletkezhet, ami enyhe mennyiségben a lakótér levegőjébe keveredve el nem múló levertség, fáradtságérzést okoz.

Teljesen rossz szokás a cserépkályhában kicsi vagy közepes tüzet rakni, majd kevés levegő mellett rakosgatni rá egyenként. Egészségtelen!!! ..és veszélyes is!

A cserépkályhát tehát jól meg kell rakni: beállogatni a fahasábokat lazán, tehát nem zsúfolásig azért, és aztán begyújtani. Utána ahogy beindúlt, lehet még rá tenni, többször is, de amikor már felfűtött állapotban van és az egész kályha forró, tűzforró, akkor elég a tüzelésből, piszkálgatjuk csak a zsrátnokokat hogy ne maradjon benne kiégetlen fadarab, ilyenkor már kicsit lejjebb vehetjük a levegőt, de hagyhatjuk teljesen nyitva is, a cserépkályha egyik jó tulajdonsága ugyanis az, hogy a lakás levegőjét is cseréli. Aztán, ha már teljesen leégett a rakat és már csak egy kis parázs van, akkor levehetjük a levegőt is, de azért egy kicsit én még nyitva hagyom, teljesen még ekkor sem zárom le, hadd menjen, mert képes kihunyni a parázs is és akkor megint faszén, széngáz stb. keletkezhet. Úgyhogy én mindig adom neki a levegőt, hadd cserélje a szoba levegőjét. Attól nem lesz hidegebb. Értelmetlen dolog a cserépkályha levegőjével spórolni... fojtogatni a tüzünket... hát nincs elég fa a ház körűl, vagy a kertben vagy az utcában, vagy az árokszélen?

2014. febr. 12. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

teljesen egyet értek a begyújtás módjával, meg a levegő adásával,

bár hozzáteszem, hogy a mester szerint a jó, már nem faszenes parazsat kellene lezárni.

Annak a melegét tartaná meg a kályha.

de mi is óvatosak vagyunk, ikább jól leégetjük.


egyébként meg, itt nincs fa az út szélén, ha meg van, nem vághatom ki, meg nem is tusom kivágni, itt jó pénzért hozzák a tüzelőt...

2014. febr. 13. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!