Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Penész/szellőztetés/szigetelés...

Penész/szellőztetés/szigetelés? Minden vélemény érdekel?

Figyelt kérdés

Lakásunk penészedik, ahogy a nagykönyvben meg van irva. 4 éves épitésű, új nyilászárokkal, szigetelés nélkül, ablakok izzadnak, hideg falon kicsapodó pára, majd jön a penész.

Sok helyen olvastam, és egyet is értek vele, hogy ha leszigetelem a házat, nem lesz penész. Ezzel csak egy bajom van, ha józan paraszti ésszel gondolkozom, mindamellett hogy rettentően drága, attól még a párás, elhasznált levegő ugyan úgy bent marad a lakásban , mint a szigetelés előtt(igaz, penész legalább nem lesz). Tehát leszigetelem a lakást és továbbra is ugyanannyit kell szellőztetnem. Számolásaim szerint a szigetelés megtérülése elég hosszúidő.

Az ablakba épithető aeroco hydro szellőztető több ismerősömnek is segitett, de teljesen nem szüntette meg, valamint fenttartásom is van ezzel kapcsolatban. Először is a (számomra szép) fa ablakaimat nem szivesen fúrkáltatnám össze, illetve mi van akkor, ha csak az egyik szobában érzékel nagyobb párát és csak ott nyit ki? Szerintem kereszthuzat kell neki a jó hatásfokhoz!

Az elgondolásom alapján egy szellőzető berendezés lenne a legjobb, amit a padláson helyeznék el, és mind a két gyerekszobában, illetve a hálószobában (ezek a penészes helyek) szellőztetne. Szobánként lenne egy-egy elszivó és egy-egy befúvó nyilás. Mind a három szobába ráknék egy páraérzékelő kapcsolót, az inditaná és kapcsolná a ventillátort. Idővel a rendszer egy hővisszanyerővel (rekuperátorral) bővithető. Illetve gondolkodom még a befújandó levegő felmelegitéséről, mert a levegőt a legkönnyebb megmozgatni és felfűteni.

Érvek-ellenérvek-vélemények? Minden kritika érdekel, vagy vélemény, mert akár ötletet adhatnak.

Ja, kb.30-40e Ft az anyagköltség, magam megcsinálnám.


2014. febr. 6. 00:25
 1/10 anonim ***** válasza:

elgondolásod jó, sok cég csinálja a szellőztetést hasonlóan. a sz ablakra szerelhető résszellőző önmagában kevés.

viszont alapul vehetsz egy passzív háznál lévő kialakítást, ahol a fürdő, wc, konyha-ban van elszívás, a szobákba a befújás.ajtó becsukás miatt, az ajtó alsó és felső részén szellőzők, hogy mindig foroghasson a levegő (fizika-ajtón fenn lenn mindig van légmozgás-gyertyával próbáld ki). eleinte a pára miatt sokat megy a szellőzés, de ha lecsökken normál értékre már csak nagyon rövid időre kapcsol be.

2014. febr. 6. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 menta34 ***** válasza:

Csak ötletelek, ha már minden vélemény érdekel:)

A pára az keletkezik valahol! a kinti levegőt beengedve, felmelegedés után ilyen téli időszakban 40-45% páratartalom lesz. Honnan van a pára? főzés, fürdés, szárítás? sok virág? - lehet elég lenne csak ezt átgondolni és helyi elszívással (tűzhely), szellőztetéssel (fürdő), vagy máshol szárítással sokat lehet javítani.


A másik pedig, hogy a pára kicsapódáshoz hideg felület kell, ha a falon is kicsapódik, akkor az hideg, párapont alatti. Megoldás lehet a fűtés emelése is 1 fokkal pl. Persze ennek költsége éves szinten jelentős.


Ami pedig a napi szellőztetést illeti, ne félj tőle szerintem nem annyi költség, mint amennyi előnnyel jár :)

2014. febr. 6. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Kösz a választ. Én is gondolkoztam, hogy a fürdőszobába lenne egy elszívó a szobábka pedig csak befúvók, de attól félek, hogy ez kevésbé hatékony, a lakás nehezebben fog átszellőzni, mert a levegőnek viszonylag nagy távolságot kellene megtenni (kb 10méter), ráadásul kanyarogva a helyiségek között, van ahol U alakban. Ezért gondoltam minden szobába egy ki és befúvót. De lehet, hogy rosszúl látom, ezért kérném a segitségeteket!
2014. febr. 6. 09:46
 4/10 menta34 ***** válasza:

Ha szellőző rendszert csinálsz akkor valóban a szobánkénti ki és befúvás a logikus szerintem is.


Nekem a szellőztető rendszerrel magával vannak fenntartásaim, sorolom: ventilátor zaja, ha nem független vagy szakaszolva szigetelt akkor szépen átvezeti a hangokat egyik szobából a másikba, illetve padlástérből az utcazajt, a kinti szél is belefúj stb. Aztán a hideg levegő befújás a befújás helyén kellemetlen lehet, illetve a meleg levegő elszívásnál meg amint a fűtetlen térbe ér a párás levegő helyi pára kicsapódás lesz. És ott van még az is, hogy kvázi szigeteletlen lukakat ütsz mindenhová, ahol bejön a hideg. Szóval összességében ha nem föld alatti bunker akkor a természetes megoldások nekem szimpatikusabbak a mesterséges szellőztetésnél:)

2014. febr. 6. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Este 18-19 fokra van beállítva a termosztát, ez nekünk nagyon ideális az alváshoz, bár igaz, hogy napközben sincs melegebb, mert csak hétvégén vagyunk otthon egész nap, amikor 20-21 fokra fűtjük a szobákat. Van abban valami, amit mondasz, de nem szívesen fűteném az üres szobákat egész nap a penész miatt. Szellőztetésre pedig csak reggel és amikor este otthon vagyunk, van alkalmunk. Nem félek, sőt szeretem a friss levegőt, szeretném megtalálni az ideális megoldást, amit leírtam, nekem annak tünk, de közel sem biztos, hogy így is van!

Sütés-főzés-mosás csak hétvégén van, fürdőben és a háztartási helyiségben pedig még sosem volt penész, csak a lakás végében található szobábkan (minimális növény), ahol csak alszunk. Ezért gondolom, hogy a kilélegzett/elhasznált levegő okozza főként a problémát.

2014. febr. 6. 09:59
 6/10 anonim ***** válasza:

Olyan ismerőst keress,aki ismeri,és érti a svédországi építési~szellőzési szokásokat. Ő biztosan hasznos tanácsokat fog adni!

Kirándulásaim során tapasztaltam,hogy ott minden házat állandóan/folyamatosan szellőztetnek télen~nyáron.

Először csodálkoztam,miért olyan "kicsi a kémény" minden házon,mire közölték,hogy az nem a kémény,hanem a központi szellőző.

A konyhai elszívó "1" fokozatára van bekötve,innen indítják...ezután van egy nem túl bonyolult vezérlő,ahonnan kezelhető az egész rendszer. A palástérben van a szellőző "törzsében" a rekuperátor.

Nagyon tetszett az ottani megoldás,az ottaniak hétköznapi természetességgel beszélnek róla,náluk "ez van".Sajnos nem merültem bele mélyebben,ennyit tudok csak róla.

Ezt Waxjö környékén,több tucat helyen láttam.

2014. febr. 6. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Ventillátor zaj: ezen én is gondolkodtam, valahogy megpróbálnám kiszigetelni, illetve minél kissebb fordulatszámút kiválasztani, hogy ne csináljon szelet, csak szép csendben, lassan mozgassa meg a levegőt.

Utcazaj: nincs, kis családi házas övezet(10 házzal), erdő mellett, már túlságosan is nagy a csend, meg a jó levegő:)

Szigeteletle lyukak: a falba nem terveznék lyukat fúrni, csak a gipszkarton mennyezetbe, aminek e tetején szigetelő anyag van, de szépen visszaszigetelném a befúvó nyilások körül, valamint a padláson elhelyezett levegőcsöveket is szigetelném, talán így megszüntethető a kicsapódás is.

2014. febr. 6. 10:37
 8/10 anonim ***** válasza:

mennyezet gipszkarton+ szigetelés....nincs hőhíd a külső fal + mennyezet összeeresztésnél?

ha csak egy helyen van gondod, akkor elég lenne oda egy kicsi szellőztető.

2014. febr. 6. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Bereczk Jénos ***** válasza:

Új ház építésekor, még senki sem gondol arra, hogy a szellőztetés milyen fontos! Aztán jön a rossz tapasztalat, a penész eltüntetése komoly probléma!

Hogyan csináltam én, mint laikus!!! A meleg levegő felszáll, a mennyezetnél lehűl, kicsapódik, akkor ezt lehet hasznosítani, elszívom a helyette érkező meleget nem kifelé engedem, hanem visszaszívom és "újra hasznosítom"!!!!

Ez még akkor nem volt divat!!!! A kazánom alá, 100-as csövön bevezettem a hideg levegőt a "LAKÓTÉRBE"!!! Természetesen, hisz innen szívta a tűzhely feletti elszívó, a helyiség levegőjét ki a szabadba, helyette a bejövő levegő a kazán mellett felmelegedett, ez volt a legnagyobb fogyasztó!!!!

A másik egy fürdőhenger volt, ez volt a második fogyasztó, a harmadik a szenes kazán!!!! A két nagy fogyasztó, szakaszosan működött, akármelyik felért egy ablaknyitással, viszont úgy a konyhában, mint a fürdőhengernél is meleg szabadult fel, így a pici hűlés nem volt észrevehető, de mi történt a kazánnál, bár megjegyzem ennek kellett a legkevesebb levegő, ennek kiépítettem egy csatornát, ami a plafon alatti levegőt szívta a kazánba, mint primer huzatot, egy ujjnyi nyíláson, a szekunder levegő a lakás levegője volt, szintén ujjnyi huzattal, ez egy állandó szellőztetés volt, ami a kazán biztosított és a kazánnak sem tett rosszat a meleg levegő!!! A kazán égésterméke nem tartalmazott vizet, a kéményen hideg gázok távoztak, a tiszta égés minden káros anyagot elégetett, így a külső légteret sem szennyeztem!!!!!! A fűtőanyag lignitbrikett volt!!!! KI MONDTA HOGY A SZÉN SZENNYEZ? MEG KELL TANULNI FŰTENI? A TÜZELÉS HELYETT!!!!

2023. jan. 3. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Szerintem kereszthuzat kell neki a jó hatásfokhoz!"

Teljes mértékben egyetértek ezzel a megjegyzéseddel, mindenféle rés-szellőzőnél egy nagyságrenddel hatékonyabb egy néhány perces kereszthuzat.

Mielőtt egy szellőztető rendszer kiépítésébe, vagy barkácsolásába belefogsz, én a következőket javaslom, hogy tisztában légy a házad/lakásod fizikai és légtechnikai adottságaival. Míg egy szellőzőrendszer barkácsolva is több százezer, rekuperátoros kiépítéssel pedig már lehet milliós tétel, egy néhány mérő műszer 20-30 ezer forintból beszerezhető. És a rendszeres mérés és a mérésekre alapozott rendszeres kereszthuzat lehet megoldja a problémádat, és megúszod a szellőző rendszert. Ha olyan érzésed van, hogy a hálókban a lélegzés által okozott páratartalom emelkedés okoz penészedést, akkor egy pár perces kereszthuzattal ki kellene szellőztetni a lakást, mielőtt elmentek otthonról. AZ éjszaka kilehelt párát ki kellene ereszteni. Én minden helyiségbe vettem ilyen ( [link] ) digitális páratartalom-mérő hőmérőt. Először egymás mellé tettem mindet, és volt olyan amelyik nagyon eltérő értéket mutatott, azt kicseréltettem. Aztán szétraktam a helyiségekben, és ha a napi egy, hazaérkezéskor végzett szellőztetés nem volt elég ahhoz, hogy 55-60% alatt tartsam a relatív páratartalmat, akkor a mért magasabb érték alapján máskor is, több alkalommal is szellőztettem. Egy fürdőszobában a hajszárítás, vagy egy konyhában a mosogatógép program utáni kinyitása is jelentősen tudja emelni a páratartalmat. Nem beszélve a mosás utáni teregetésről. És vennék egy ilyet is ( [link] ), hogy a szigeteletlen fal belső oldalának a hőmérsékletét tudjam mérni. A pára a falon ott csapódik le és ott lesz penészedés, ahol a fal hőmérséklete a harmatpont alá kerül. Lásd lent az első linken található harmatpont táblázat. Mondjuk 18 fokos levegő hőmérséklet és 50% relatív páratartalom mellett ez 7,4 C fok. Tehát a fal ha ilyen, vagy ennél hidegebb, akkor csorog a levegőből kicsapódó víz rajta. Láthatod a táblázatból, ha sikerül 5%-ot csökkenteni a páratartalmon, akkor 45% relatív páratartalom (18 C) esetén már 5,9 fok a harmatpont, azaz egy fokot hűlhet a fal 7,4 fokhoz képest, és akkor sem lesz rajta páralecsapódás. Szóval fontos, hogy tisztába légy a levegő hőmérséklettel a páratartalommal és a fal hőmérsékletével. A második linkelt táblázatban az abszolút, g/m3-ben megadott páratartalom is szerepel. Ebben az látszik, hogy ha kívülről beereszted télen a kint 8 fokos és 50% relatív páratartalmú levegőt abban 4,14g vízpára van köbméterenként, de ha felfűtöd 8-ról 18 fokra, már 7,65g vizet tud pára formájában tartani úgy hogy a relatív páratartalom 50%. Magyarán a hideg levegő felfűtése közben a relatív páratartalma csökken.

Magyarán előfordulhat, hogy a napi egy kereszthuzat helyett kettő, vagy a szokásos X számú kereszthuzat helyett X+1 vagy X+2 szellőztetés megoldja a problémádat szellőző rendszer nélkül is. Egy kereszthuzat rövid idő, néhány perc, a falak nem hűlnek át, csak a levegő cserélődik ki, a levegőt meg könnyű felfűteni. A mérések alapján majd el tudod dönteni, hogy szükséges-e a szellőző rendszerre beruházni. Mert ha például a 45% esti páratartalom a hálóban reggeli ébredésre 75%-ra felmegy (a lélegzéssel belehelitek), akkor valamit ki kell találj, mert nyilván nem akarsz éjszaka felkelni és kereszthuzatot csinálni. Max nyitva tudod hagyni a háló ajtaját. De az adatok ismeretében már jobban lehet tervezgetni.

[link]

[link]

2023. jan. 4. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!