Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Hogy hívják ezt a kerti...

Hogy hívják ezt a kerti kutat? Részletek:

Figyelt kérdés

Fotó sajnos nincs róla, kolléga hétvégén látta valahol és mesélt róla, így csak leírni tudjuk:


Hasonlóan azokhoz a kutakhoz, aminek fa felépítménye van és kézzel tekerve lehet bele leengedni egy vödröt..., a föld alatti rész ahhoz hasonlóan van kialakítva. DE!

De nem ilyen vödröt kell leengedni bele, hanem:


Le van fedve (betonozva) a lyuk, és csak középen van egy kisebb téglalapnyi nyílás, amin egy téglalap alapú, kb. 1 méter magas vas(?) doboz van. Ennek a tetejére van téve valami tengelyen egy kerék, és arra ráakasztva egy szintén fémből készített, sok-sok kis egyforma darabkából összekapcsolt szalagszerű valami, aminek minden darabkáján van egy V alakú kanál, és hát sok méter hosszú, hogy leérjen a vízig...

Ahogy forgatjuk (tengelyhez van rögzítve egy kar), a kis V-alakú kanalakba víz kerül, és amint felér és a keréken átbillen, akkor kifolyik, de úgy, hogy alatta valami kiálló lap kivezeti a fémdoboz másik felén, mintha egy csapból folyna, s oda lehet tenni alá a vödröt...

És ahogy sorba a kanalakból kifolyik a víz, és tekerjük tovább, az fejjel lefele leér, majd lent ahogy alábukik, újra és újra meregeti fel a vizet. Nyilván ez folytonos, hisz sok sok kanál van egymás után fűzve....A kerék teteje pedig le van fedve egy félkörív alakú alumínium dobozzal, hogy védve legyen a kosztól.


Talán elképzelhető a leírásom alapján!?!


Aki tudja, hogy hogy nevezik ezt a fajta kutat, írja már meg! Úgy értem magát ezt a fémszerkezetet...



2014. jún. 2. 11:45
 1/4 anonim ***** válasza:

szerintem jól találtad ki a nevét: kanalas kút


a keresőben ad néhány találatot, pl [link]

2014. jún. 2. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Hm, ez jó, nekem így nem állt össze, hogy kanalasnak nevezzem, de úgy tűnik tényleg az. Az elv legalábbis tök ugyanaz. Nézegetem a guglit, egyelőre csak olyan képeket látok, amit te is csatoltál. Az általam leírt talán csak annyiban tér el, hogy nincs neki két különálló láb csinálva. De attól még minden más azonos elven működik. Megpróbálunk innen kiindulva kutakodni, köszi!

És ha még valaki tud más nevet hozzá, vagy nem tudom talán régi cégek neveit, akik gyártottak ilyet... az ne fogja vissza magát! :))

2014. jún. 2. 12:53
 3/4 anonim ***** válasza:
serleges vízkiemelő szerkezet
2014. jún. 9. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 homo ludensz ***** válasza:
Régen a bolgár kertészek használták és ők honosították meg nálunk. A gémes és kerekeskúthoz viszonyítva ez szaporábban locsolta a növényeket.
2014. nov. 29. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!