Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Műanyag vizeskannákat hogyan...

Műanyag vizeskannákat hogyan és mivel lehet kitisztítani, kifertőtleníteni vagy lehet-e egyáltalán?

Figyelt kérdés
5-10-20 literesek. Esővíz volt bennük és némelyik bealgásodott. Úgy szeretném, hogy utána ivóvíz tartására is alkalmasak legyenek. Minden ötletet szívesen fogadok.

2014. jún. 2. 20:46
 1/8 anonim ***** válasza:

forró víz, hipó.

és takarítsad ki belülről.

2014. jún. 3. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Hát ez a kérdés pont. Hogyan takarítsam ki belülről.

Hipó sose jön ki belőle.

2014. jún. 3. 06:09
 3/8 anonim ***** válasza:
71%

A belsejébe a gyerekek üveggolyóit, vagy egy lapát sódert (kavicsot) kell beletenni és egy kis vízzel lötyögtetni rázogatni, hogy az algát ledörzsölje. A vizet néha lecserélni benne.

Ha ez kész, és belül már tisztának látszik, akkor kell bele a hypo. A 20 literesbe tennék egy liter hypot és 3 liter vizet adnék hozzá, rázogatnám vagy 5-10 percig, majd áttölteném a következőbe és megismételném a rázogatást...

A hypózás után alaposan kiöblíteném a ballonokat és egy napra színültig tölteném ivóvízzel, hogy amit a belső fala megkötött a ballonnak a hypóból, az is oldódjon be a vízbe. Ezeket az egynapos vizeket kiönteném, még egyszer átöblíteném és szerintem innentől már ivóvíz tárolására alkalmas...

2014. jún. 3. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
hypo gyorsan bomlik aránylag
2014. jún. 3. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Ez valóban igaz, hogy a hypo viszonylag gyorsan bomlik. Viszont a bomlástermékei (nátrium-hidroxid és klór) sem különösebben egészségesek, úgyhogy a bomlástermékek miatt is érdemes nagyon alaposan kiöblíteni a ballonokat ivóvíz tárolás előtt...
2014. jún. 4. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Oké. Akkor így már értem ezt a hipós dolgot. Meg a kavicsost is.

Viszont én a vegyszerekkel szemben nagyon tartózkodó vagyok. És tartok is tőlük. Ráadásul a hipó szaga elég kellemetlen emlékeket ébreszt. Nyugtassatok meg, h teljesen és minden nyom nélkül ki lehet öblíteni belőle. Egyébként a műanyaggal nem lép valami kémiai reakcióba, ami hosszú távon árthat? Mondjuk kioldódik a műanyag utána a vízbe?

Hipermangán az nem jó?

2014. jún. 4. 16:04
 7/8 anonim ***** válasza:

Hypermangánt (kálium-permanganátot) azért nem alkalmaznék, mert befogná, beszínezné a műanyag ballont belülről és akkor a továbbiakban nem tudod megállapítani, hogy bekoszolódott, bealgásodott, vagy a hypermangán színét látod, és amúgy tiszta belül...

Jobb az, ha látod, hogy a ballon tiszta belül, vagy koszos.

Amúgy magát a hypot is műanyag flakonban árusítják, szóval a műanyag bírja. [Nyilván az ilyen flakonban még a legalaposabb mosás után sem tárolnék ivóvizet, amiben előtte heteket, hónapokat állt a hypo.]

Persze nem kell a saját ballonjaidban sokáig tárolni a hypos vizet, csak addig, ameddig kitisztítod. Ez azt jelenti, hogy az a negyed óra, ameddig a sóderrel lötyögteted, és az algát lekoptatod, éppen elég behatási időnek is arra, hogy fertőtlenítse a belsejét a hypo, és a kórokozó baktériumokat, vírusokat és gombákat elölje. Utána ki kell önteni belőle, és ahogy írtam egy-két liter vízzel többször át kell öblíteni a ballonokat, majd egy napra színültig tölteni ivóvízzel, hogy ami hypot a műanyag kanna belső fala adszorbeált, annak legyen ideje visszamenni az ivóvízbe. Ezután ezt az egy napos vizet kiöntve, és még néhányszor átönlítve, ivóvíz tárolásra alkalmas tisztaságú ballont kapsz.


[Azt nem állíthatom, hogy a hypo összes alkotórészét nyom nélkül - tehát a legfinomabb analitikai módszerekkel is kimutathatatlan módon - eltávolítottad a ballonokból. De azt bátran állíthatom, hogy a maradékok az ivóvíz szabványon belül vannak, hiszen az ivóvizet is klórozással fertőtlenítik. Ha fúrott kút vízzel töltöd őket, akkor a ballonjaid, a vezetékes víznél sokkalta jobb vizet tárolnak mejd!]

2014. jún. 5. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Oké, meggyőztél.

Amúgy pont ettől a műanyag+hipó kölcsönhatástól tartok. De végülis az ivóvízben is van ezaz. Kipróbálom az egyikkel és meglátom. Hacsak nem tudom valahogy kifordítani őket, mert akkor csak le kell mosni kívülről. :))

2014. jún. 6. 05:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!